Jump to content



Βοηθεια με Αναβαθμιση PC 6ετιας


Recommended Posts

Για τον θόρυβο, απ ότι βλέπω ευθύνεται κατά κύριο λόγο το στοκ φαν του επεξεργαστή. Αν βάλεις κάθετη ψήκτρα με push fan στα 120μμ, να είναι κάπως ήσυχο, θα δεις μεγάλη διαφορά. Να προσέξεις να χωράει στο κουτί...

Μηπως μπορεις να βαλεις καποιο link με καποια που προτινεις....?!

Link to comment
Share on other sites

Μνημες ram δεν νομιζω να ανεβαινουν αλλο (εχω ηδη 4 gb) καρτα γραφικων ψυκτρα cpu ssd και τροφοδοτικο θα ειναι αυτα που θα αλλαξουν

Προσωπικά εγώ θα έβαζα ένα Samsung 840 Pro Series 128GB αλλά αν θες να πάρεις κάτι φθηνότερο και με λιγότερες επιδόσεις, ένας Kingston SSDNow V300 θα σου κάνει. Τον έχω βάλει σε δυο υπολογιστές και οι κάτοχοι δεν πίστευαν στα μάτια τους

Samsung 840 Pro Series 128GB | Skroutz.gr

Kingston SSDNow V300 120GB | Skroutz.gr

Τροφοδοτικό θα έβαζα ένα Corsair Modular CX500M. Γενικά όσα οικονομικά Corsair έχω βάλει σε γνωστούς και φίλους ήταν όλα αθόρυβα.

Corsair CX Series Modular CX500M 500Watt 80 PLUS Bronze | Skroutz.gr

Ψύξη επεξεργαστή δες τα reviews στο forum. Επειδή είμαι "κολλημένος" με την Noctua δεν στην προτείνω λόγω υψηλού κόστους. Στα υπόλοιπα : επιδόσεις, θόρυβο, υποστήριξη για πολλά socket, διάρκεια εγγύησης είναι άπιαστη.

Κάρτα γραφικών γιατί δεν κοιτάς και στα μεταχειρισμένα;

Ο υπολογιστής σου όπως τον βλέπω δεν έχει μόνο δυο χρόνια ζωής μπροστά του αλλά περισσότερα, προσωπικά ξέρω κόσμο που δουλεύει ακόμα με Ρ4.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ θα έβαζα ένα Samsung 840 Pro Series 128GB αλλά αν θες να πάρεις κάτι φθηνότερο και με λιγότερες επιδόσεις, ένας Kingston SSDNow V300 θα σου κάνει. Τον έχω βάλει σε δυο υπολογιστές και οι κάτοχοι δεν πίστευαν στα μάτια τους

Samsung 840 Pro Series 128GB | Skroutz.gr

Kingston SSDNow V300 120GB | Skroutz.gr

Τροφοδοτικό θα έβαζα ένα Corsair Modular CX500M. Γενικά όσα οικονομικά Corsair έχω βάλει σε γνωστούς και φίλους ήταν όλα αθόρυβα.

Corsair CX Series Modular CX500M 500Watt 80 PLUS Bronze | Skroutz.gr

Ψύξη επεξεργαστή δες τα reviews στο forum. Επειδή είμαι "κολλημένος" με την Noctua δεν στην προτείνω λόγω υψηλού κόστους. Στα υπόλοιπα : επιδόσεις, θόρυβο, υποστήριξη για πολλά socket, διάρκεια εγγύησης είναι άπιαστη.

Κάρτα γραφικών γιατί δεν κοιτάς και στα μεταχειρισμένα;

Ο υπολογιστής σου όπως τον βλέπω δεν έχει μόνο δυο χρόνια ζωής μπροστά του αλλά περισσότερα, προσωπικά ξέρω κόσμο που δουλεύει ακόμα με Ρ4.

Εαν κανω ολες τις αλλαγες φτανω σιγουρα 4 χρονια ακομα και συνολικα 10ετια το μηχανιμα.... απλως θελω οτι μπει να ταιριαζει με μητρικη για να μην εχω θεματα...καθως και μονος μου θα κανω τις αναβαθμισεις

Link to comment
Share on other sites

Ότι σου πρότειναν οι προηγούμενοι όπως και εγώ ταιριάζουν.

Στην ψύκτρα δώσε λίγο βάση στο socket (LGA775) και μην πάρεις κανένα τέρας σε διαστάσεις που δεν θα χωράει ούτε σε ασανσέρ.

Link to comment
Share on other sites

:upside:

Ότι σου πρότειναν οι προηγούμενοι όπως και εγώ ταιριάζουν.

Στην ψύκτρα δώσε λίγο βάση στο socket (LGA775) και μην πάρεις κανένα τέρας σε διαστάσεις που δεν θα χωράει ούτε σε ασανσέρ.

Ευχαριστω για ολα και ολες τις προτασεις θεωρω πως με καλυψατε σε ολους τους τομεις που ζητησα:pleasantry::pleasantry:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν αναφέρθηκε είναι ότι σε κάποιες ψύκτρες ίσως να χρειαστεί να βγάλεις τη μητρική για να εγκαταστήσεις την νέα ψύκτρα.:(

Θα ψαξω για την πιο βολικη λυση.... εαν δεν... θα το κανω και αυτο.. δεν υπαρχει θεμα.

Ας πειραματιστω και λιγο:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Για τον θόρυβο, απ ότι βλέπω ευθύνεται κατά κύριο λόγο το στοκ φαν του επεξεργαστή. Αν βάλεις κάθετη ψήκτρα με push fan στα 120μμ, να είναι κάπως ήσυχο, θα δεις μεγάλη διαφορά. Να προσέξεις να χωράει στο κουτί...

για τον θορυβο και παρατηροντας το συστημα... μονος ανεμιστηρας που κανει τον δυνατοτερο θορυβο ειναι αυτος αυτος της καρτα γραφικων

Link to comment
Share on other sites

για τον θορυβο και παρατηροντας το συστημα... μονος ανεμιστηρας που κανει τον δυνατοτερο θορυβο ειναι αυτος αυτος της καρτα γραφικων

Το ιδανικό θα ήταν να βρεις μια μεταχειρισμένη, αν έχει υπόλοιπο εγγύησης, ακόμα καλύτερα, που να είναι ήδη με κάποια custom ψύξη. Διαφορετικά, λίγες είναι αυτές που έχουν επιδόσεις κι ησυχία μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ο πρωτος που το λεει περι 32 και 64bit καθως ενεκαθεν χρησιμοποιουσα με 32bit λογισμικο

Το κουτι της Thermaltake... ελπιζω να καλυπτουν οι φωτογραφιες

Ευχαριστω!

Αν διαβασεις και αλλα θεματα θα το βρεις αυτό με τη μεγιστη μνημη που υποστηριζουν τα 32bit

Αν ο θορυβος της ψυκτρας προεκυψε τωρα τελευταια, ,τη βγαζεις και την καθαριζεις και βαζεις καινουρια παστα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.