Jump to content



Νέος Υπολογιστής


Recommended Posts

μωρε σε δυο χρονια θα παιζει games με την αναβαθμιση.. τωρα δε θα παιζει (εκτος κι αν μιλαμε για COD2 ή CS 1.6)

δεν ξερω πως εκανες την αναζητηση σου, αλλα με μια γρηγορη ματια βρηκα δυο reviews για την igp του

Pentium 20th Anniversary G3258 Processor Review - Performance - iGPU - 3DMark 2013

Review: Intel Pentium Anniversary Edition G3258 - CPU - HEXUS.net - Page 7

Πολύ ενδιαφέρον τα charts και κατατοπιστικά :). Αλλά μήπως πρέπει να σκεφτούμε ότι όλοι οι επεξεργαστές στη σύγκριση κοστίζουν 2 φορές πάνω την τιμή του g3258?

Και όπως προείπα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο υπολογιστής τα πρώτα δύο χρόνια δεν θα χρησιμοποιηθεί σε games με ανάγκη για δυνατότητες. Αλλά ακόμα και στην περίπτωση που χρησιμοποιηθεί με μία απλή αγορά κάρτας γραφικών διορθώνεται το πρόβλημα όπως δείχνει και το δεύτερο άρθρο στο τέλος του :).

Βέβαια πάντα είμαι ανοιχτός στην συζήτηση για ένα μηχάνημα με Amd πάνω του. Μπορεί να φαίνεται ότι υποστηρίζω με πείσμα τον g3258 αλλά είμαι 50-50 στο εάν θα φτιάξω σύνθεση με αυτόν η σύνθεση με amd :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πολύ ενδιαφέρον τα charts και κατατοπιστικά :). Αλλά μήπως πρέπει να σκεφτούμε ότι όλοι οι επεξεργαστές στη σύγκριση κοστίζουν 2 φορές πάνω την τιμή του g3258?

Και όπως προείπα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο υπολογιστής τα πρώτα δύο χρόνια δεν θα χρησιμοποιηθεί σε games με ανάγκη για δυνατότητες. Αλλά ακόμα και στην περίπτωση που χρησιμοποιηθεί με μία απλή αγορά κάρτας γραφικών διορθώνεται το πρόβλημα όπως δείχνει και το δεύτερο άρθρο στο τέλος του :).

Βέβαια πάντα είμαι ανοιχτός στην συζήτηση για ένα μηχάνημα με Amd πάνω του. Μπορεί να φαίνεται ότι υποστηρίζω με πείσμα τον g3258 αλλά είμαι 50-50 στο εάν θα φτιάξω σύνθεση με αυτόν η σύνθεση με amd :p

οκ... ωρα να μας πεις τί παιχνιδια θα παιζει ο μικρος να δουμε τί χρειαζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή δεν βλέπω κάποια κίνηση από προτάσεις :p, παραθέτω 5 διαφορετικές συνθέσεις και θα ήθελα τα φώτα σας να μου πείτε ποιες προτιμάτε και γιατί ( και προφανώς ότι αλλαγή έχετε να προτείνεται :) ). Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας. (Επειδή αφού έφτιαξα τις συνθέσεις, μετά κατάλαβα ότι έχω ξεχάσει να προσθέσω τροφοδοτικό :p , ας υπολογίσουμε + 50 ευρώ σε όλες τις συνθέσεις. Υπενθυμίζω ότι το budget είναι στα 450 ευρώ και μόνο σε ειδικές περιπτώσεις (να αξίζει πραγματικά, μπορεί να φτάσει τα 500)

Οι συνθέσεις :

post-30685-1416078615,522_thumb.jpg

post-30685-1416078615,5945_thumb.jpg

post-30685-1416078615,6384_thumb.jpg

post-30685-1416078615,7071_thumb.jpg

post-30685-1416078615,7503_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι διαφωνώ με το ολο concept ,σε δυο χρόνια το μηχάνημα θα εχει αρχίσει να παλιώνει απο πολλες απόψεις ,συν του οι ανάγκες του γυιου σου θα εχουν αλλάξει τοσο δραματικά ,που αν προσπαθησω να σου εξηγήσω ,μπορει να σε κανω να αντιπαθησεις το παιδι σου :p

Μην πάρεις ακριβα πραγματα και μην ασχοληθείς τοσο με την αναβάθμισιμοτητα του.

Δεν υπαρχει κανενα future proof πια ,ειδικά αν μιλάμε για games.

Τρανό παραδειγμα το watchdogs που δεν ειναι και το πιο eye candy παιχνίδι του κόσμου,και χρειαζεται για ultra settings καρτα γραφικών που πλησιάζει τετραψήφιο νούμερο,που μεχρι προχτές ηταν "υπερβολική" και "περιττή" για οτιδήποτε σχεδόν σε μονη οθόνη.

Για μενα παρε την πιο φτηνή μητρική που πληρεί τις προϋποθέσεις σου (λογικά οποιαδήποτε h97 ) εναν φτηνο i3 ,και την καλυτερη καρτα γραφικών που χωράει στο μπάτζετ.

Θα έχεις ενα cpu που δε θα κωλώνει σε καμια καθημερινή εργασία.

Αμα σου βαλω i3 και i7 στο ίδιο μηχάνημα με ssd ,κτλ ,σε καθημερινή χρήση (οχι δλδ rendering ,ξεζιπαρισμα αρχείου 30gb κτλ) δε θα καταλάβεις ποτε ποιο ειναι ποιο.

Edit ,ευτυχώς η δυστυχώς ,αν το μπάτζετ σου ειναι ελάχιστα αξιοπρεπές (το δικο σου ειναι μια χαρά αξιοπρεπές) ,τιποτα με το ονομα amd δεν αξίζει πια.

Ουτε καν.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

@das Υπαρχει futureproof ως ενα βαθμο παντα. Για παραδειγμα αυτη τη στιγμη ενας 2πυρινος επεξεργαστης δεν ειναι οσο futureproof οσο ενας τετραπυρινος ειτε το pc το θες για gaming ή για οτιδηποτε αλλο.

Για την amd φανταζομαι μιλας για το cpu κομματι γιατι στο gpu και igpu μια χαρα αξιζει.

@AimiliosK Ναι, οπως ειπε και ο das ξεχνα το o/c, κοιτα σε h97 μητρικη με εναν pentium ή i3 (οτι χωραει στο budget) και μια καρτουλα με οτι περισσεψει.

Ετσι κ αλλιως σε 3-4 χρονακια που θα εχει μεγαλωσει ο μικρος το pc θα το χει για να μιλαει σε κανα κοριτσακι στο fb και να βλεπει μισοντυμενες κυριες :p

Link to comment
Share on other sites

Το ειπα λιγο υπερβάλλοντας ,αλλα ποιος θα σκεφτόταν ,οχι πολυ παλιά ,πέρυσι ,οτι η σουπερ ντουπερ gtx 670 του ,σε πολυ μικρο χρονικό διάστημα θα θεωρειται λιγη ,ειτε απο μνήμη ειτε απο επεξεργαστική ισχυ ,και απο τι; απο το crysis 4;

Nope ,απο ενα game τύπου gta...

Οσο για τα amd ,όπως ξαναεχω πει ,για μενα ,ίσως ουτε το igpu κομμάτι δεν αξίζει πια ,εκτος αν κάποιος ξερει οτι θα ειναι light gamer για παντα.

Ηδη δύσκολο.

Και αν ξερεις οτι εισαι non gamer η normal heavy gamer ,εκεί πλέον εχει χάσεις κατά κράτος η κόκκινη.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν ξέρω και θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει είναι το τι δυνατότητες έχει η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών του a10 7700k (φαντάζομαι αυτή είναι η πιο δυνατή ενσωματωμένη κάρτα γραφικών σε επεξεργαστή κάτω των 200 ευρώ) σε σχέση με μία low price κάρτα γραφικών των 80 ευρώ. Δηλαδή εάν η απόδοση της είναι κατά λίγο χειρότερη της τάξης του -20% εάν αξίζει να γίνει αγορά έξτρα κάρτας γραφικών η εάν συμφέρει να μην γίνει αγορά σε πρώτο στάδιο και αυτά τα χρήματα να μείνουν στην άκρη για μια κάρτα γραφικών των 200 ευρώ, αργότερα μετά από ένα χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω δει charts η κάτι ,πιστευω πως μια igpu σαν του a10 ,ειναι για πολυ βασικά πραγματα ,και ειναι σίγουρα κατώτερη απο μια gpu των 80€.

Κοιτα να δεις,

για παιχνιδάκια facebook και πολλαααα ακομη ,παίζουν και οι igpu των intel.

Ξαναείπα και αλλου,εγω επαιζα smite με igpu απο i7 2600k ,με πολυ κατώτερη igpu απο τις σημερινές.

Οποτε light και βάλε gaming το έχουμε.

Επεξεργαστική ισχυ έχουμε.

Amd cpu ,wasted.

Δεν εχουν νοημα ύπαρξης οι amd apus ,γιατί ελαφρύ παιχνίδι το παιζεις και με ιντελ ,βαρύ παιχνιδια ,θες ετσι κι αλλιως άλλη κάρτα.

Edit

Οπότε,αν θες δοκιμάσει χωρις καν καρτα γραφικών για αρχή.

Δε χάνεις κάτι.

Και παρε οταν διαπιστώσεις τις απιτησεος σας.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω δει charts η κάτι ,πιστευω πως μια igpu σαν του a10 ,ειναι για πολυ βασικά πραγματα ,και ειναι σίγουρα κατώτερη απο μια gpu των 80€.

Κοιτα να δεις,

για παιχνιδάκια facebook και πολλαααα ακομη ,παίζουν και οι igpu των intel.

Ξαναείπα και αλλου,εγω επαιζα smite με igpu απο i7 2600k ,με πολυ κατώτερη igpu απο τις σημερινές.

Οποτε light και βάλε gaming το έχουμε.

Επεξεργαστική ισχυ έχουμε.

Amd cpu ,wasted.

Δεν εχουν νοημα ύπαρξης οι amd apus ,γιατί ελαφρύ παιχνίδι το παιζεις και με ιντελ ,βαρύ παιχνιδια ,θες ετσι κι αλλιως άλλη κάρτα.

Edit

Οπότε,αν θες δοκιμάσει χωρις καν καρτα γραφικών για αρχή.

Δε χάνεις κάτι.

Και παρε οταν διαπιστώσεις τις απιτησεος σας.

Σύστημα με amd ή intel ? :p

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κολλήσει ρε με τη z97 και το celeron :p

Γιατί;

Γιατί κάτω των 120 ευρώ δεν βρίσκω καλύτερο vfm για επεξεργαστή. Και όσο για την z97, έχω στο μυαλό μου ότι εάν γίνει αναβάθμιση αργότερα με κάρτα γραφικών (κάποια καλή) πρέπει να υπάρχει κάποιο mobo που να την ''αντέχει'' όπως παρομοίως και για έναν i7.

Link to comment
Share on other sites

Η όποια mobo θα αντέχει όποια gpu βάλεις .

Όλες όμως.

Παει αυτο.

Θα αντέχει επίσης και κάθε i7 ,με σοβαρές πιθανότητες να μπορεις να κανει και o.c. (h97 π.χ. ).

Αν πάρεις την πιο πιο πιο φτηνή μητρική (λόγω μπάτζετ) ,με i3 ,εικάζω οτι δε θα ασχοληθείς ποτε να την αναβαθμίσεις.

Μετα παιζει μπαλα η καρτα γραφικών.

Δε νομιζω οτι αξίζει να τα χώσεις σε μητρική για πιθανή επένδυση στο μέλλον.

Προχωράμε πιο γρήγορα ακομα πλέον .

Θες να σου πω και το ποστ του μέλλοντος;

" Αιμίλιος -παιδια εχω ενα οχι και τοσο παλιο ,δυο χρόνων, pentium με τη φοβερή mobo z97 ,και θελω να παω σε i7 ,που θα βρω;

Φόρουμ- τι την ηθελες τη z97 με αυτο το επεξεργαστακι;

φιλε μου ,δυστυχώς το σοκετ σου ειναι παλιο πια και δεν αξίζει η δε θα βρεις καινουργιο επεξεργαστή,καλύτερα πουλαω τα και πηγαινε σε κατι εξ ολόκληρου καινούργιο.

Αιμίλιος:μα η μητρική ειναι γαμάτη ρε γαμώτο

Φόρουμ ; και η ζωη Λάσκαρη κάποτε ηταν η πρώτη γκομενα των Βαλκανίων.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάτω των 120 ευρώ δεν βρίσκω καλύτερο vfm για επεξεργαστή. Και όσο για την z97, έχω στο μυαλό μου ότι εάν γίνει αναβάθμιση αργότερα με κάρτα γραφικών (κάποια καλή) πρέπει να υπάρχει κάποιο mobo που να την ''αντέχει'' όπως παρομοίως και για έναν i7.

Για να κλεισουμε το θεμα igpu intel/amd δες ολα τα παρακατω reviews.. (igpu=ενωματωμενη καρτα γραφικων στον επεξεργαστη). Ειναι απλα amd>>>intel. Απο intel ξεχωριζει μονο iris, αλλα θα το βρεις μονο στην επομενη γενια επεξεργαστων της ιντελ (αρα το ξεχνας).

Το να παρεις κατι με κριτηριο να εχει περισσοτερες δυνατοτητες αναβαθμισης "στο μελλον" δε με βρισκει συμφωνο γιατι το παιδακι σου θελει να παιξει παιχνιδια ΤΩΡΑ.

Στη θεση σου και γω θα εκανα (αν με επαιρνε οικονομικα) την υπερβαση να παρω ιντελ, με τη φθηνοτερη μητρικη (μη σου πω Η87 ή και B85) και ο,τι καρτα γραφικων χωραει στο budget (αρκει να ειναι σαφως πιο powerful απο τις APU της AMD)

Google Übersetzer

Test procesora AMD A10-7700K - Tańsza wersja APU Kaveri (strona 25) | PurePC.pl

Google Übersetzer

AMD A10-7850K and A10-7700K (Kaveri) - Battlefield 4 Performance | bit-tech.net

AnandTech Portal | AMD Kaveri Review: A8-7600 and A10-7850K Tested

Overclock3D :: Review :: AMD Kaveri A10-7850K & A10-7700K Review :: Alien vs Predator & Counter Strike: Source

Έγινε επεξεργασία από gaig
Link to comment
Share on other sites

Η κατσε και χωρις καρτα γραφικών είπαμε αν δεν εχεις τωρα λεφτα ,ο υπολογιστής θα ειναι λειτουργικοτατος και θα παιζει παρα πολλα παίγνια ,τα βαριά σε low ρυθμίσεις ,αλλα θα παιζει.

Το Fifa εχω την εντύπωση δεν ειναι και κανα βαρύ παιχνιδι

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι ενα τελευταίο που μολις πρόσεξα.

Αιμιλιε αν δεν το ξερεις ,ολοι οι αλλοι επεξεργαστές πλην i5 και i7 ΣΕΙΡΑΣ Κ ,ΔΕΝ κλοκαρονται.

Εχω την εντύπωση οτι ηθελες o.c. για τον επεξεργαστή που θες τώρα,και οποτε σου λεω οτι αυτο μαλλον δεν παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.