Jump to content



Νέος Υπολογιστής


Recommended Posts

Ο συγκεκριμένος pentium κλοκάρεται. Τον έχει αφήσει ξεκλείδωτο η intel γιατί είναι εορταστική έκδοση για τα 20 χρόνια των pentium. Τώρα ποιό το νόημα... αυτή είναι άλλη κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Λοιπόν, μετά τις απαντήσεις σας και τις συμβουλές σας, έχω καταλήξει σε αυτό το σύστημα: (Δεν ξέρω άμα οι μνήμες που είναι χρονισμένες στα 2400 είναι overkill). Ελπίζω να βαδίζω σε σωστό δρόμο μιας και μέχρι το απόγευμα θέλω να το έχω κλείσει το θέμα και να κάνω την παραγγελία.

post-30685-1416078616,9507_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι καλύτερα να βάλω αυτή την μητρική ASROCK H97 PRO4 RETAIL - σε σχέση με αυτή που έχω στην αρχική σύνθεση

edit: μετά από διάβασμα στο internet σε αυτά τα λεφτά θα πάω σίγουρα για το h97

Έγινε επεξεργασία από AimiliosK
Link to comment
Share on other sites

τι 2400mhz για μνημες ρε παιδια ;;

παρε 2χ4 1600αρες τις πιο φθηνες που θα βρεις και εισαι κομπλε.

Αν θες για gaming , κοψε απο ΠΑΝΤΟΥ (φθηνοτερα ολα) και παρε με τα ρεστα μια καρτα γραφικων

αλλιως παρε ps4 στα ιδια λεφτα που θα κρατησει σιγουρα πανω απο 2 χρονια

Link to comment
Share on other sites

τι 2400mhz για μνημες ρε παιδια ;;

παρε 2χ4 1600αρες τις πιο φθηνες που θα βρεις και εισαι κομπλε.

Αν θες για gaming , κοψε απο ΠΑΝΤΟΥ (φθηνοτερα ολα) και παρε με τα ρεστα μια καρτα γραφικων

αλλιως παρε ps4 στα ιδια λεφτα που θα κρατησει σιγουρα πανω απο 2 χρονια

Ο υπολογιστής τον πρώτο καιρό δεν θα χρησιμοποιηθεί για gaming,αλλά ως υπολογιστής γραφείου. Αργότερα, θα γίνει αγορά κάρτας γραφικών ώστε να γίνει **gaming pc**. Προς το παρόν υπάρχει ps2 και wii.

Link to comment
Share on other sites

τι 2400mhz μνημες παρεις , τι 1333 διαφορα στο gaming δε θα δεις.

(μη πεταχτει καποιος τα 1-2 fps ειναι διαφορα)

Οκ με τις μνήμες, με το τροφοδοτικό θα έχω πρόβλημα με αυτό που έχω διαλέξει? Επειδή στη αρχή του θέματος όταν είχα βάλει ένα coolermaster, κάποιος μου είχε πει να το αποφύγω χωρίς όμως να μου το αιτιολογήσει.

Link to comment
Share on other sites

λογω watt ισως.

χρειαζεσαι οντως 240GB για λειτουργικο ; μηπως να πας σε καναν samsung 840 σκετο 120gb στα ~55-60Ε?

θα είναι μοναδικός σκληρός και έτσι φαντάζομαι ότι τα 240gb θα είναι αναγκαία.+ ότι από ότι είχα διαβάσει παλαιότερα εάν δεν κάνω λάθος οι ssd όταν υπερφορτώνονται πάνω από το 60% αρχίζουν να αργούν αισθητά. Αρά φαντάζομαι ένας 120αρις θα είναι λίγος από μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για όποιον γνωρίζει. Το τροφοδοτικό που έχω διαλέξει στην τελευταία σύνθεση (coolermaster 500w) πιστεύω είναι υπεραρκετό για το συγκεκριμένο σύστημα, αλλά σε περίπτωση που στο μέλλον προσθέσω μία 270χ κάρτα γραφικών πιστεύετε ότι θα το αντέξει? Και αν όχι πόσα watt θα χρειαστώ?

Link to comment
Share on other sites

Λεπον ,η σύνθεση όπως τη βλέπω εγω ειναι κομπλέ .

Οι μνήμες κι αυτές κομπλέ ειναι ,απο την άποψη οτι δε γλυτώνεις πολλά λεφτά αν πας σε πιο "αργές" .

Εως καθολου.

Η μητρική γενικώς για το είδος του πρότζεκτ μου φαίνεται ΠΑΝάκριβη .

Υπάρχει ενα πρόβλημα εδω ,οτι μαλλον δεν συνειδητοποιείς ,ποσα λεφτα κανει ενα gaming pc.

Για να στο πω πιο ξάστερα,με το 500αρικο ,κυριολεκτικά ,αγοράζεις περίπου το μισό.

Αν έλεγες δίνω 800-900 για πύργο μόνο ,θα σου έβγαζαν ολοι ,ενα gaming-pc να γλυφεις τα δάχτυλά σου.

Και πάλι θα είχε υποχωρήσεις.

ΜΗ στηρίζεσαι στη μελλοντική εν μερει αναβάθμιση.

Ειναι πολυ πιθανό οτι δε θα γίνει.

Ξέρω τι σου λεω.

Το εχουμε δει το εργο μόνο καμια 20αρια φορές.

Τα σοκετ αλλάζουν ταχυστα.

Ο επεξεργαστής που βλεπεις στην υπογραφή μου ,οταν τον πηρα εδερνε κόσμο,ηταν ο τιτανομεγιστος που δε ζεσταινόταν και είχε τρελη διαφορά απο.τον προηγούμενο.

Τωρα δυο χρόνια μετα ,ειναι πιο ακριβός (αν υπάρχει καπου) απο τους καινούργιους ,και σε καμια περιπτωση ,κανένας ,μα ΚΑΝΕΝΑΣ ,δε θα σου πρότεινε να βάλεις αυτο το cpu καινουργιο στο pc σου.

Γιατί δε συμφέρει μετα απο τοσο καιρό.

Ελπίζω επιτέλους να βλεπεις που το παω.

Η τα σκας ,η δεν τα σκας.

Προς το παρών δεν εχεις αποφασίσει.

Οταν αποφασίσεις θα σου πω και για τροφοδοτικο,γιατί για το παρών και πολυ ειναι,για το υποτιθέμενο μέλλον μαλλον λιγο.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Να στα ανακεφαλαιώσω να μην τα εχεις σαλάτα και ειμαι over εγω:

Για ΕΣΕΝΑ ,με ΑΥΤΟ το μπάτζετ ,εγω προσωπικα προτείνω:

Μια ΦΘΗΝΗ μητρική σοκετ 1150.

Τον πιο φτηνο i3 η μεχρι και 10€ ακριβότερο.

Δε σου λεω πεντιουμ ,γιατί ο i3 θεωρω οτι θα σε υπηρετήσει μια χαρά ΚΑΙ στο μέλλον.

Τις μνήμες που λες η κατι ανάλογο,οτι σου κάτσει πιο καλα στα λεφτα τη μερα που θα κοιτάς.

Ssd και τα ρέστα ,ομοίως.

Αυτο το μηχανάκι ,θα μπορει να υποστηρίξει κάρτες γραφικών που αν ακούσεις την τιμη τους ,θα βάλεις κουκουλα να γίνεις Μαζιωτης.

Αν θες να παίξεις οπωσδήποτε με i7 και o.c. και τα λοιπα στο μέλλον,παμε σε διπλάσιο προϋπολογισμό,άλλο κουτι,ψυχτρα,άλλη μητρική ,και εντελώς άλλο τροφοδοτικο, και απλα βλέπεις τι μπορει να περιμένει για αργότερα.

Αυτά απο μενα ,και καλη τύχη οτι και αν αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να στα ανακεφαλαιώσω να μην τα εχεις σαλάτα και ειμαι over εγω:

Για ΕΣΕΝΑ ,με ΑΥΤΟ το μπάτζετ ,εγω προσωπικα προτείνω:

Μια ΦΘΗΝΗ μητρική σοκετ 1150.

Τον πιο φτηνο i3 η μεχρι και 10€ ακριβότερο.

Δε σου λεω πεντιουμ ,γιατί ο i3 θεωρω οτι θα σε υπηρετήσει μια χαρά ΚΑΙ στο μέλλον.

Τις μνήμες που λες η κατι ανάλογο,οτι σου κάτσει πιο καλα στα λεφτα τη μερα που θα κοιτάς.

Ssd και τα ρέστα ,ομοίως.

Αυτο το μηχανάκι ,θα μπορει να υποστηρίξει κάρτες γραφικών που αν ακούσεις την τιμη τους ,θα βάλεις κουκουλα να γίνεις Μαζιωτης.

Αν θες να παίξεις οπωσδήποτε με i7 και o.c. και τα λοιπα στο μέλλον,παμε σε διπλάσιο προϋπολογισμό,άλλο κουτι,ψυχτρα,άλλη μητρική ,και εντελώς άλλο τροφοδοτικο, και απλα βλέπεις τι μπορει να περιμένει για αργότερα.

Αυτά απο μενα ,και καλη τύχη οτι και αν αποφασίσεις.

Λοιπόν θα σου πω τι έχω στο μυαλό μου και γιατί διάλεξα αυτή την σύνθεση.

Μητρική διάλεξα την συγκεκριμένη γιατί 1ον: Μητρικές με 1150 socket και 4 θέσεις για μνήμες δεν υπάρχουν κάτω από τα 60 κάτι ευρώ εκτός από min atx όπου εκεί χάνεις κάποια πράγματα λόγο μεγέθους. 2ον: Σε πολλές ανακοινώσεις και σε διάφορα φόρουν διαβάζω ότι η σειρά h97 και z97 κατά πάσα πιθανότητα (δεν μπορεί να είναι κανείς σίγουρος ακόμα) θα υποστηρίζουν την νέα γενία broadwell επεξεργαστών της intel που θα βγουν σε 9 μήνες. Και έτσι σκέφτομαι, στην περίπτωση που τους υποστηρίζει, αμαρτία δεν είναι για 20 ευρώ να χάσω αυτή την πιθανότητα?

Για τον επεξεργαστή τώρα, ο συγκεκριμένος είναι 15 ευρώ πιο ακριβός από τον πιο φθηνό i3, Και πάλι λόγο περισσότεορ cache πιστεύω ότι αξίζει τα 15 ευρώ που είναι ακριβότερος ( + ότι φοράει hd4600 σε σχέση με την hd4400 που φοράει ο πιο φθηνός)

Για τις μνήμες όπως είπες και εσύ δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές στα χρήματα ώστε να πάω σε κάποια φθηνότερη

Για κάρτα γραφικών στο μέλλον σκεφτόμουν μια 260χ η οποία από ότι βλέπω τώρα κυμένεται στα 100 ευρώ. Πιστεύω αρκετά καλή τιμή. Και ο λόγος που μιλάω συγκεκριμένα για 260χ είναι αυτό το άρθρο:

Page 2 - Dual graphics dud: Intel’s Core i3-4330 overpowers AMD’s A10-7850K in budget gaming | ExtremeTech

όπου πιστεώ ότι με αυτό τον συνδιασμό μπορεί να ανταπεξέλθει σε αρκετά games.

Όπως είπα και νωρίτερα για τροφοδοτικό είμαι βαριά νυχτομένος και δεν ξέρω τι να διαλέξω :p

Τωρά μπορεί αυτό που έχω στο μυαλό μου να είναι τελείως λάθος, αλλά γι'αυτό βρισκόμαστε εδώ για να διορθώσουμε τα λάθη μας :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο [MENTION=31462]pnick[/MENTION]. SSD ας δει ο φίλος κάποιον απ αυτούς: ADATA PREMIER PRO SP600 256GB 2.5'' SSD SATA3 - KINGSTON SV300S37A/240G SSDNOW V300 240GB SATA3 2.5'' RETAIL - ώστε να διαθέσει τα λίγα ευρώ που περισσεύουν σε ένα καλύτερο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο ειναι αχρηστες?

Έτσι κι αλλιώς οι υψηλά χρονισμένες μνήμες δεν προσφέρουν τίποτα, δεν επρόκειτο να δεις καμιά διαφορά σε επιδόσεις δλδ, ούτε καν μικρή. Εκεί που βοηθάνε αρκετά είναι στα apu της amd γιατί ουσιαστικά παίζουν το ρόλο της μνήμης των ενσωματωμένων γραφικών του επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μόνο οι Ζ μητρικές έχουν XMP για oc μνήμης πάνω από 1600MHz. Δες στα specs των μητρικών που σου προτάθηκαν και θα το διαπιστώσεις.

Κάποιος συγκεκριμένος λόγος που διάλεξες την h97m σε σχέση με την h97?

Επίσης το συγκεκριμένο τροφοδοτικό το κοιτούσα και εγώ, αλλά το φοβόμουν λίγο επειδή δεν έχω ξανακούσει την συγκεκριμένη εταιρία. Όπως επίσης δεν ξέρω άμα τα 550Watt θα είναι αρκετά άμα στο μέλλον προστεθεί μία κάρτα γραφικών

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.