Jump to content



Νέος Υπολογιστής


Recommended Posts

Ωραίος ο @pnick. SSD ας δει ο φίλος κάποιον απ αυτούς: ADATA PREMIER PRO SP600 256GB 2.5'' SSD SATA3 - KINGSTON SV300S37A/240G SSDNOW V300 240GB SATA3 2.5'' RETAIL - ώστε να διαθέσει τα λίγα ευρώ που περισσεύουν σε ένα καλύτερο κουτί.

Θα ρίξω μία ματία στους ssd. Γιατί το Zalman που υστερεί?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κάποιος συγκεκριμένος λόγος που διάλεξες την h97m σε σχέση με την h97?

Επίσης το συγκεκριμένο τροφοδοτικό το κοιτούσα και εγώ, αλλά το φοβόμουν λίγο επειδή δεν έχω ξανακούσει την συγκεκριμένη εταιρία. Όπως επίσης δεν ξέρω άμα τα 550Watt θα είναι αρκετά άμα στο μέλλον προστεθεί μία κάρτα γραφικών

Ναι. Το κουτί που επέλεξα παίρνει μόνο mATX μητρικές. Είναι στενό το περιθώριο στο budget. Το κουτάκι αυτό είναι πολύ τίμιο για τα λεφτά του. Έχει 2 ανεμιστήρες και νομίζω ότι παίρνει και σχετικά μεγάλες κάρτες γραφικών.

Όπως είναι και ο [MENTION=23268]Trexx[/MENTION], μόνο αν κόψεις χρήματα από ssd μπορείς να δείς ένα μεγαλύτερο κουτί, ώστε να χωράει και ΑΤΧ μητρική, όπως https://www.skroutz.gr/s/4869672/Asrock-H97-Pro4.html.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Το κουτί που επέλεξα παίρνει μόνο mATX μητρικές. Είναι στενό το περιθώριο στο budget. Το κουτάκι αυτό είναι πολύ τίμιο για τα λεφτά του. Έχει 2 ανεμιστήρες και νομίζω ότι παίρνει και σχετικά μεγάλες κάρτες γραφικών.

Όπως είναι και ο @Trexx, μόνο αν κόψεις χρήματα από ssd μπορείς να δείς ένα μεγαλύτερο κουτί, ώστε να χωράει και ΑΤΧ μητρική, όπως https://www.skroutz.gr/s/4869672/Asrock-H97-Pro4.html.

Στην σύνθεση που έχω φτιάξει στην προηγούμενη σελίδα το ζαλμαν κουτί που έχω διαλέξε, παίρνει full atx μητρικές και κοστίζει 5 ευρώ παραπάνω( +1 αναμεστηράκι παραπάνω) Επιμένω για το συγκεκριμένο επειδή είδα και τους 2 σας να μου αναφέρεται για κουτι :)

ZALMAN Z3 BLACK -

(To coolermaster που μου προτείνεις το ειχα βάλει σε μια σύνθεση που είχα φτιάξει πριν κάτι μήνες, πολύ ωραίο κουτάκι, αλλά δυστήχως παίρνει matx μητρικες)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Αν έχεις ψάξει το Zalman και σου αρέσει, ΟΚ. Δεν τα έχω σε πολύ υπόληψη, αλλά δεν σημαίνει τίποτα αυτό. Αν μπορείς να κάνεις μια υπέρβαση 8-9€ στο κουτί σε σχέση με το Zalman, δες αυτό RAIJINTEK AGOS MIDI-TOWER BLACK - . Έχει γίνει και review εδώ στο Lab. Πολύ καλό κουτάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Αν έχεις ψάξει το Zalman και σου αρέσει, ΟΚ. Δεν τα έχω σε πολύ υπόληψη, αλλά δεν σημαίνει τίποτα αυτό. Αν μπορείς να κάνεις μια υπέρβαση 8-9€ στο κουτί σε σχέση με το Zalman, δες αυτό RAIJINTEK AGOS MIDI-TOWER BLACK - . Έχει γίνει και review εδώ στο Lab. Πολύ καλό κουτάκι.

Το έχω δεί και το ζαχάρωνα.... αλλά δυστηχώς θα είναι ελλάδα από 31 Ιουλίου και μετά και το pc κανονικά έπρεπε ήδη να το εχω παραγγείλει. Διαφορετικά το raijinetk θα επαιρνα.

Link to comment
Share on other sites

Το 200R το έχεις κοιτάξει; https://www.skroutz.gr/s/2601228/Corsair-Carbide-200R.html

Το έχω και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Δες και το Ν400 που το έχει σε πολύ καλή τιμή το PC1 https://www.skroutz.gr/s/3730373/CoolerMaster-N400-Fan-LED.html.

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Το 200R το έχεις κοιτάξει; https://www.skroutz.gr/s/2601228/Corsair-Carbide-200R.html

Το έχω και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Άμα δεν υπήρχε το zalman στα 14 ευρώ πιο κάτω η επόμενη επιλογή θα ήταν το Corsair 200R. Αλλά είναι στα 14 ευρώ πιο πάνω + ένα ανεμιστηράκι λιγότερο. (Μιλάω για τιμές e-shop)

[MENTION=23268]Trexx[/MENTION] Και εγώ από τον ssd πίστευα ότι θα κόψω το budget αλλά ρε πούστη μου αυτοί οι 2 είναι τα ζώα μου αργα :p σχεδόν -50% σε όλες τις ταχύτητες. Με βλέπω να βάζω 4gb μνήμη ώστε να κόψω από εκεί και μετά όταν ευκαιρούν χρήματα να προστεθούν και άλλες.

Link to comment
Share on other sites

Μην κόψεις από την μνήμη και μην κοιτάς τα νούμερα στους ssd. Όλοι ίδιοι είναι στην πράξη. Αν καταφέρεις να βρεις πραγματικές διαφορές όχι μόνο ανάμεσα σ αυτούς αλλά και σε ακριβότερα μοντέλα σε σχέση με το απολύτως φτηνότερο, σου χαρίζω τον δικό μου :)

Πέραν αυτών, το write του adata το οποίο μάλλον σου φάνηκε αργό, δεν μπορεί να σου χρησιμεύσει έτσι κι αλλιώς. Γιατί για να πιάσεις αυτό το νούμερο ή το μεγαλύτερο που έχουν άλλοι, χρειάζεσαι 2 ssd ώστε να γράφεις από τον έναν στον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Μην κόψεις από την μνήμη και μην κοιτάς τα νούμερα στους ssd. Όλοι ίδιοι είναι στην πράξη. Αν καταφέρεις να βρεις πραγματικές διαφορές όχι μόνο ανάμεσα σ αυτούς αλλά και σε ακριβότερα μοντέλα σε σχέση με το απολύτως φτηνότερο, σου χαρίζω τον δικό μου :)

Πέραν αυτών, το write του adata το οποίο μάλλον σου φάνηκε αργό, δεν μπορεί να σου χρησιμεύσει έτσι κι αλλιώς. Γιατί για να πιάσεις αυτό το νούμερο ή το μεγαλύτερο που έχουν άλλοι, χρειάζεσαι 2 ssd ώστε να γράφεις από τον έναν στον άλλον.

Την σύγκριση την πήρα από αυτό το site: UserBenchmark: Kingston SSDNow V300 240GB vs Samsung 840 Evo 250GB

Το καταλαβαίνω αυτό που μου λες για την ταχύτητα εγγραφής αλλά δυστηχώς δεν μιλάμε μόνο στην ταχύτητα εγγαφής ότι υπάρχουν σημαντικές διαφορές. Θα το διαπιστώσεις και μόνος σου (και να φανταστείς ότι η σύγκριση που παραθέτω είναι με τον kingston που ειναι γρηγορότερος από τον adata.Φαντάσου τι διαφορές υπάρχουν με τον adata). Τώρα από που θα κόψω ένας θεός ξερει :p

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ανάμεσα από αυτά τα τρία τροφοδοτικά τι προτείνεται?

1 SUPER FLOWER AMAZON SERIES 550W (SF-550P14HE) -

2 SUPER FLOWER GOLDEN GREEN HX SERIES 550W (SF-550P14XE) -

3 COOLERMASTER B500 B SERIES 500W PSU (RS500-ACABM3-E1) -

(Επαναφέρω το θέμα με το τροφοδοτικό επειδή ψάχνω ακόμα απο κάπου να κόψω ευρώ, και όπως και να το κάνουμε το coolermaster σε σχέση με το superflower έχουν διαφορά τιμής στα 32 ευρώ)

( [MENTION=23268]Trexx[/MENTION] Για τον adata διαβάζω τα χειρότερα στα φορουμς)

Έγινε επεξεργασία από AimiliosK
Link to comment
Share on other sites

To λουλούδι το hx. Για τον adata δε νομίζω να έχει μεγαλύτερο failure rate από άλλους. Λίγο πολύ όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν αναφορικά με αυτό... Τώρα αν διαβάζεις για επιδόσεις... τη γνώμη μου σου την είπα, δικιά σου η απόφαση. Yπάρχουν μερικά parts όπως οι ram, οι ssd και οι μητρικές όπου ο ντόρος που γίνεται είναι εντελώς δυσανάλογος των μεταξύ τους διαφορών αλλά και αυτών που πραγματικά προσφέρουν στο τελικό αποτέλεσμα που λέγεται εμπειρία χρήσης Η/Υ. Π.χ θα δεις θέματα κι εδώ και σε άλλα fora "μητρική για gaming". Άντε εξήγα τώρα ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα..

Link to comment
Share on other sites

To λουλούδι το hx. Για τον adata δε νομίζω να έχει μεγαλύτερο failure rate από άλλους. Λίγο πολύ όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν αναφορικά με αυτό... Τώρα αν διαβάζεις για επιδόσεις... τη γνώμη μου σου την είπα, δικιά σου η απόφαση. Yπάρχουν μερικά parts όπως οι ram, οι ssd και οι μητρικές όπου ο ντόρος που γίνεται είναι εντελώς δυσανάλογος των μεταξύ τους διαφορών αλλά και αυτών που πραγματικά προσφέρουν στο τελικό αποτέλεσμα που λέγεται εμπειρία χρήσης Η/Υ. Π.χ θα δεις θέματα κι εδώ και σε άλλα fora "μητρική για gaming". Άντε εξήγα τώρα ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα..

Το θέμα επιδόσεων το ξέχασα, για θέμα αξιοπιστίας αναφέρομαι

Link to comment
Share on other sites

Και να ρωτησω και κάτι ακόμα που ψάχνω στο ίντερνετ άλλα δεν βρίσκω κάποια απάντηση. Υπάρχει καμια σημαντική διαφορά στο να βάλεις μια μνήμη 8gb σε σχέση με 2x4gb . έκτος απο το 10-15% διάφορα του dual channel;

Link to comment
Share on other sites

Και να ρωτησω και κάτι ακόμα που ψάχνω στο ίντερνετ άλλα δεν βρίσκω κάποια απάντηση. Υπάρχει καμια σημαντική διαφορά στο να βάλεις μια μνήμη 8gb σε σχέση με 2x4gb . έκτος απο το 10-15% διάφορα του dual channel;

Μήν πας σε single channel εκτός αν υπολογίζεις ότι σύντομα θα βάλεις άλλο ένα στικάκι και το κάνεις dual

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.