Jump to content



Aγορα pc gaming 1500 ευρω


Recommended Posts

http://http://www.e-shop.gr/basketlist.phtml

τι λετε για αυτην την συνθεση?

Αν κοβατε καπου για να βγει πιο οικονομικη τι θα αλλαζατε?

edit:τι πρεπει να κανω για να φενεται η λιστα?

Έγινε επεξεργασία από parlapipas25
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Oθόνη δεν θα πάρεις; Κατά τα άλλα αυτή η ψύκτρα είναι και πανάκριβη και αχρείαστη και στον ssd καλύτερα να πας στον intel 520. Αν θες να μειώσεις το μπάτζετ, κόψε το overclocking και μάνι - μάνι γλυτώνεις 180 ευρώπουλα. Μια οθόνη δλδ σχεδόν... Σου έχει κάνει σύνθεση τούμπανο ο [MENTION=31462]pnick[/MENTION] στην προηγούμενη σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

οθονη σ αυτην θα παω μαλλον

https://www.skroutz.gr/s/4864373/BenQ-XL2420Z.html

520 intel ειναι καλυτερος?

ψυκτρα εβαλα αυτην για ο/c,εχεις να προτεινεις καποια αλλη?

Δεν αξιζει 180 ευρω παραπανω για οc δλδ?Ειμαι και λιγο οβερκλοκακιας..σκεψου μεχρι και στο κινητο μου εχω κανει οc :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια δεν αξίζει, ο δίσκος ναι, είναι καλύτερος. Πόσο o/c θα κάνεις; Πού σκόπευες να τον φτάσεις;

Για τον εαυτό μου αν ήταν, στα λεφτά σου θα έφτιαχνα αυτό:

1300E_zps1203d6cd.jpg~original

Ουτε καρτα γραφικων δεν μπορουμε να κανουμε oc δλδ στο μελλον αν χρειαστει?

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα είναι ανεξάρτητη, προφανώς και μπορεί να κλοκαριστεί. Τώρα για ποιό λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο, άλλο θέμα αυτό. Το ζήτημα είναι ότι στο πάνω ποστ λες πως θες να κόψεις λεφτά, αυτό δεν συμβαδίζει με τις επιλογές σου. Όπως βλέπεις και στην υπογραφή μου κι εγώ i7 ξεκλείδωτο έχω. Αλλά αν δεν τον αγόραζα όπως τον αγόρασα (λάθος μαγαζιού) δεν επρόκειτο να στάξω ένα επιπλέον 50αρικο για Κ και άλλα τόσα για μητρική για να κάνω τον μαγκάιβερ με τα ρεύματα. Ντάξει εγώ έχω και μια ηλικία, εσύ μπορεί να το βλέπεις αλλιώς. Από τη μεριά των επιδόσεων/ευρώ που φαίνεται να σε νοιάζει, όχι δεν αξίζει το o/c. Από την πλευρά του χόμπι, περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

foHT5H7.png

Κάρτα https://www.skroutz.gr/s/5012575/Gigabyte-GeForce-GTX780-3GB-WindForce-3X-Rev-2-0.html

Οθόνη https://www.skroutz.gr/s/4864373/BenQ-XL2420Z.html

Στα 1620€ έρχεται περίπου.

Oc'ing στον επεξεργαστή, αφού το έχεις μεράκι, κάνε. Με την ψύκτρα αυτήν έχεις και μεγάλα περιθώρια. Εγώ προσωπικά σε κάρτα γραφικών δεν θα έκανα ποτέ oc. Είμαι λίγο oldschool (παίζει ρόλο και η ηλικία, φυσικά). Όσο πιό reference κουρδίσματα γίνεται. Στην θέση σου θα κοιτούσα μια 780 ελαφρώς μεταχειρισμένη, με μεγάλο υπόλοιπο εγγύησης (π.χ. πάνω από 2.5 χρόνια). Θα κερδίσεις πάνω από 100€ (ανάλογα με την υλοποίηση) για ένα κομμάτι που μάλλον στους gamers αλλάζει συχνότερα από τα άλλα. Γνώμη μου βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος o pnick αλλα προτιμω ι7 γτ μπορει να ασχοληθω και με video editing.

Να ρωτησω κατι αλλο:παιζει μαγαζι φθηνοτερο απο το eshop στην ελλαδα που να μπορω να παρω τα παρω σχεδον ολα μαζι απο κει;

Link to comment
Share on other sites

Ουτε καρτα γραφικων δεν μπορουμε να κανουμε oc δλδ στο μελλον αν χρειαστει?

εχω κλοκαρει τα παντα, δε μιλαω για επεξεργαστη μνημες κινητο κτλ, αλλα οταν ειχα την 1080p χαζοοθονη ειχα κλοκαρει μεχρι κι αυτη (παρεπιπτοντως διαφορα με τα hz δεν ειδα, αλλα αυτα ειναι αποψεις) ΑΛΛΑ το μονο που δεν κολοκαρα ποτε (τουλαχιστο σοβαρα) ειναι οι καρτες γραφικων.

Δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα τη στιγμη που στριμωχνουν ολοκληρο υπολογιστη σε compact μορφη φτιαχνοντας φουρνους που δε μπορουν να διωξουν τις θερμοκρασιες ευκολα.

Εκτος αν πας για σοβαρη υδροψυξη θα σου ελεγα να μη ψηνεσαι και τοσο για κλοκαρισματα της καρτας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα απο ψαξιμο και διαβασμα εχετε δικιο κι αποφασισα να μην ασχοληθω με overclock οποτε καταληγω στην συνθεση του φιλου pnick

Μια και από μένα, αλλά χωρίς oc και με καθαρά gaming οθόνη:

Κάρτα γραφικών αυτήν https://www.skroutz.gr/s/5012575/Gigabyte-GeForce-GTX780-3GB-WindForce-3X-Rev-2-0.html 440€

Οθόνη αυτήν https://www.skroutz.gr/s/4864373/BenQ-XL2420Z.html 342€

ΣΥΝΟΛΟ: 1602€

To μονταρισμα θα γινει στο μαγαζι που θα τα παρω και θελω να ρωτησω πια windows ειναι καλυτερα να περασω 7 η 8?

Link to comment
Share on other sites

με r9 290 powercolor και iiyama iiyama ProLite GB2488HSU απο το easybuyworld γλυτωνεις πανω απο 170 ευρω σε συγκριση με την συνθεση που εχει μεσα 2411Z + nvidia, θα εχεις παλι 144hz 1080p ιδια frames σχεδον με την 780, 3 games της επιλογης σου δωρεαν, πιο future proof μηχανημα λογω true audio - mantle οταν η cpu θα αρχισει να "γερναει" και τα 4 threads θα μοιαζουν "λιγα"

Iiyama ProLite GB2488HSU: Review

AnandTech Portal | Evaluating AMD's TrueAudio and Mantle Technologies with Thief

NEVER SETTLE FOREVER

Να τον ακουτε τον παλιο :big_boss:

Σου λεω καλοριζικο απο τωρα :D

Link to comment
Share on other sites

με r9 290 powercolor και iiyama iiyama ProLite GB2488HSU απο το easybuyworld γλυτωνεις πανω απο 170 ευρω σε συγκριση με την συνθεση που εχει μεσα 2411Z + nvidia, θα εχεις παλι 144hz 1080p ιδια frames σχεδον με την 780, 3 games της επιλογης σου δωρεαν, πιο future proof μηχανημα λογω true audio - mantle οταν η cpu θα αρχισει να "γερναει" και τα 4 threads θα μοιαζουν "λιγα"

Iiyama ProLite GB2488HSU: Review

AnandTech Portal | Evaluating AMD's TrueAudio and Mantle Technologies with Thief

NEVER SETTLE FOREVER

Να τον ακουτε τον παλιο :big_boss:

Σου λεω καλοριζικο απο τωρα :D

Nα ρωτισω κατι?Αν ειναι να παιζω μαξ στα 75fps τι να τα κανω τα 144hz?

Tα χρωματα και η ποιοτητα της σε σχεση με την benq τι λενε?

Link to comment
Share on other sites

με r9 290 powercolor και iiyama iiyama ProLite GB2488HSU απο το easybuyworld γλυτωνεις πανω απο 170 ευρω σε συγκριση με την συνθεση που εχει μεσα 2411Z + nvidia, θα εχεις παλι 144hz 1080p ιδια frames σχεδον με την 780, 3 games της επιλογης σου δωρεαν, πιο future proof μηχανημα λογω true audio - mantle οταν η cpu θα αρχισει να "γερναει" και τα 4 threads θα μοιαζουν "λιγα"

Iiyama ProLite GB2488HSU: Review

AnandTech Portal | Evaluating AMD's TrueAudio and Mantle Technologies with Thief

NEVER SETTLE FOREVER

Να τον ακουτε τον παλιο :big_boss:

Σου λεω καλοριζικο απο τωρα :D

Nα ρωτισω κατι?Αν ειναι να παιζω μαξ στα 75fps τι να τα κανω τα 144hz?

Tα χρωματα και η ποιοτητα της σε σχεση με την benq τι λενε?

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτισω κατι?Αν ειναι να παιζω μαξ στα 75fps τι να τα κανω τα 144hz?

Tα χρωματα και η ποιοτητα της σε σχεση με την benq τι λενε?

Τα χρωματα συμφωνα με το review φαινονται πολυ καλα ( delta κατω απο 3 ) ακομα δεν εχω παραλαβει την δικια μου ομως.

οσο για τα 75fps

BenQ XL2420T Review - PC Monitors

Note: The observations during gameplay on Battlefield 3 and Dirt 3 below are based on them running at 120fps, which is the maximum frame rate the monitor will output correctly. Although trailing becomes increasingly pronounced as the frame rate falls (see the PixPerAn comparison, for example) the overall feeling of connectedness and fluidity is still key to the experience even at lower frame rates. You will certainly get the most out of the XL2420T at higher frame rates but as the proceeding paragraphs explore there is still much benefit to be gained regardless of frame rate.

On Battlefield 3 (BF3) running about on foot, tracking and engaging enemies was a painless task. Textures remained sharp whilst running and even whilst rapidly turning – so you don’t miss a beat. There was the tiniest hint of overdrive trailing during the odd high contrast pixel transition but not enough to cause concern. If looking at a bright white van next to deep blue sky and strafing past it, for example, a small dark ‘vibration’ was visible. This really needed to be focussed on to be seen and clearly the BenQ handles BF3’s on foot action very well. If you ramp up the pace of the action by getting into a nimble jeep, for example, the ‘high contrast’ overdrive trailing at the edges of white objects becomes a little more pronounced. Even then it is very slight and would need to be specifically focussed on for you to even register its existence. The overall fluidity of the scene whilst driving is very impressive – allowing you to keep tabs on any enemies as you zoom past. Overall smoothness and connectedness on the XL2420T in the game was very good. 120Hz monitors such as the BenQ are not only able refresh to frames of the game twice as quickly but are also able to update input responses from the mouse twice as often. This effect is greatest at a frame rate of 120fps but even at 60fps provides a significant advantage in this regard over even the most responsive 60Hz LCD monitors. Coupled with low input lag, which is covered in the next section, the game has a level of smoothness that no 60Hz LCD can touch.

Link to comment
Share on other sites

Τα χρωματα συμφωνα με το review φαινονται πολυ καλα ( delta κατω απο 3 ) ακομα δεν εχω παραλαβει την δικια μου ομως.

οσο για τα 75fps

BenQ XL2420T Review - PC Monitors

Mαλιστα..

Και κατι αλλο:πως σας φενεται αυτη η καρτα?

https://www.skroutz.gr/s/4237330/Sapphire-Radeon-R9-280X-3GB-Toxic-11221-01-40G.html?from=autocomplete&keyphrase=r9+280x+toxic

Παιζει να την παρω ελαφρως μεταχειρισμενη σε καλη τιμουλα..τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

290 παρε, η 280 ειναι 3 χρονων τσιπακι με αλλο αυτοκολλητο, ειχε μεχρι χθες την 290 της powercolor to easybuy στα 330, τωρα σε βλεπω να skroutzαρεις παλι, σε καμια περιπτωση μην παρεις reference παντως !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.