Jump to content



μετρηση τάσης με πολύμετρο


Dr.Paneas

Recommended Posts

Επιτελους τελειωσε η ρημαδα η εξεταστικη (περασα σε ολα χεχεχε :D ) και τώρα ηρθε η ωρα να ασχοληθω με τον 3200+ :p

Στο σπιτι εχω ενα 2ο τροφοδοτικό, που όμως δεν θυμαμαι αν είναι ok ή χαλασμένο (νομιζω μου ειχε πει ενας τεχνικος των Multirama οτι εδινε παραπανω ταση και μου εκαψε τον παλιο 3200+ ).

Υπάρχει τρόπος να μετρήσω με το πολύμετρο τις τάσεις που δίνει το τροφοδοτικό ; ή γενικα υπάρχει καποιος τρόπος να ελέξω αν λειτουργεί σωστά και οτι ειναι ασφαλές να το συνδέσω στο σύστημα ;

Εδω καπου οτι ο xrist εχει αυτη την εικονα:

attachment.php?attachmentid=1104&stc=1&d=1191072210

Οποτε, αν εχω το τροφοδοτικό εκτός κουτιού ( να το ακουμπήσω στο πάτωμα λετε ή στο κρεβάτι ;) και το βαλω στο ρεύμα και βραχυκυκλώσω το πράσινο με το μαύρο, τότε μπορώ να δω τις τάσεις σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

Αν ενώσεις το πράσινο με το μαύρο θα ξεκινήσει να δουλεύει το τροφοδοτικό.

Αλλά οι τιμές που θα μετρήσεις θα είναι χωρίς φορτίο.

Τα κίτρινα καλώδια είναι 12ν.

Τα κόκκινα καλώδια είναι 5ν.

Τα πορτοκαλί καλώδια είναι 3,3ν.

Τα μαύρα καλώδια είναι η γείωση.

Εσύ λογικά θα μετρήσεις το τετράπινο αν θες να δεις πόσο δίνει για CPU.

Για δες λίγο εδώ.

auxmolex.jpg

12vtesting.jpg

12vtesting.jpghttp:

5vtesting.jpg

33vtesting2.jpg

33vtesting3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Thanx για τις απαντησεις παιδια.

Λοιπον: Εβαλα το τροφοδοτικο στο πατωμα. Με ενα καλωδιο βραχυκυκλωσα το μαυρο και το πρασινο οπως βλεπετε στην φωτο :

psumodcopydx3.th.jpg

Στην συνέχεια συνδεσα τα καλωδια ετσι ωστε να μετρησω την 12άρα. Οπως βλεπετε ο "κολπο" δουλεψε και η ενδειξη στο πολυμετρο είναι 12.15volt . Ομως, μετα απο 2 δευτερόλεπτα το τροφοδοτικο σταμάτησε να δουλεύει (ετσι εκανε και οταν το βαζω στο PC παλαιοτερα, σταματουσε σε τοσο χρονικο διαστημα).

Δείτε το σχετικό βιντεάκι

Στην συνέχεια τα σύνδεσα έτσι ώστε να μετρήσω την 5αρα. Η ενδειξη ήταν 5.08volt . Το προβλημα ομως και εδω είναι οτι πάλι έκλεισε σε 2 seconds....

Τέλος, ΔΕΝ καταταφερα να μετρήσω την 3.3v ... γιατί ο ακροδέκτης απο το πολύμετρο ΔΕΝ χωρούσε να μπεί στο AUX Connector (ακα το 6πινο molex).

Οι μετρήσεις (αν και δεν το δοκιμασα πανω στο σύστημα) μου φάνηκαν καλες-λογικες. Το ερωτημά μου είναι ΓΙΑΤΙ κλείνει τοσο γρήγορα το τροφοδοτικό (το ίδιο έκανε και παλαιότερα με το παλιο μηχανημα, γι αυτο και το εβγαλα και το αφησα στην ακρη).

Είναι φυσιολογικό να το κανει αυτο ;

Μήπως βραχυκυκλώνω λάθος καλώδια ;

Μήπως έχει χαλάσει το τροφοδοτικό και είναι για πέταμα ;

Κατι ακόμα, η 3.3volt που ΔΕΝ καταφερα να μετρησω, είναι σημαντική ; Αξίζει να ξανα προσπαθησω δηλαδη ;

ΥΣ: Εχει δοκιμασει κανεις http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700482 ; Αξιζει να το παρω ;

Link to comment
Share on other sites

Την 3,3 την μετράς στο 24pinο? Αν και μέτρα από την μεριά που έρχονται τα καλόδια, χωράει με λίγο ζόρι...

Τώρα γιατί κλέινει, το μόνο που σκέφτομαι είναι μπας και βραχυκυκλώνει πουθενα και παίζει over current protection...

Τι τροφοδοτικό είναι?

Ωσο για το tester του e-shop, δεν νομίζω να αξίζει...όσο έχεις 2 χερια και 1 πολύμετρο μπορείς να μετρήσεις τα πάντα:003:

Link to comment
Share on other sites

Εχω νέα παιδια. Τελικα έκανα ΛΑΘΟΣ βραχυκύκλωση. Ενω σύνδεσα το πράσινο με το μαύρο το τροφοδοτικό έκλεινε μετα απο 2seconds. Σημερα δοκιμασα να συνδεσω ΠΑΛΙ το πρασινο αλλά με ένα άλλο μαύρο καλώδιο. Ετσι και εγινε και τωρα ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΕΙ πλεον το τροφοδοτικο. Ολα μια χαρα. Καταφερα να μετρήσω και την 3.3v . Κοιταξτε λοιπον τις τάσεις που δίνει:

12v ==> 12.15

5v ===> 5.7

3.3v ==> 3.37v

edit: Και οι δυο Fans που έχει το τροφοδοτικό λειτουργούν χωρίς πρόβλημα.

Τελικα, τώρα, τι καταφερα να κανω εκτος απο να μαθω να μετραω με πολυμετρο την τάση του τροφοδοτικού μου ;

Τελικά ισχύει αυτό που μου είπανε στα Multirama ; Πώς ξερω αν ειναι ok το τροφοδοτικό για να το βαλω πανω στο σύστημα ;

Link to comment
Share on other sites

Να σύγκρίνεις την τάση που σου δίνει το πολύμετρο. Λογίκα ομώς διαφορέτικη είναι για κάθε μητρίκη έτσι βρές κάποιον που να το έχει μετρήσει ή Google it δεν μπόρει λογικά κάποιος θα το έκανε με κάποιο εξώτερίκο μετρήτη τάσης όπως έκανε ο koumle nmz ήταν με το δικό του

Link to comment
Share on other sites

εκτώς από την 5άρα που είναι λίγο ανεβασμενη κατά τα άλλα φαίνεται μια χαρα...

αυτό με το πρώτο μαυρο που δοκιμασες με παραξενέυει, γιατί όλα είναι γειώσεις...

για μέτα αντίσταση από μια γείωση σε αυτήν που δοκίμασες στην αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.