Jump to content



Τι μπορεί να είναι;


Recommended Posts

Καλησπέρα έχω ένα θεματική με το pc . Έχω ένα απλό pc στο γραφείο και είχε κάτι κολλήματα έτσι είπα προχθές να αλλάξω πάστα στον επεξεργαστή . Με το που έβγαλα την ψήκτρα βγήκε και ο επεξεργαστής μαζί κολλημένο πάνω στην ψήκτρα λέω τι στο δι@όλο πως τα κατάφερα μετά το ξεκόλλησα τον βάζω στην θέση του και αλλάζω την πάστα . Και όταν πήγα να τον ανοίξω έκανε ένα συνεχόμενω beep έβγαλα την ψήκτρα και κάθε φορά αυτό κάνει και ανεβάζει θερμοκρασία ο επεξεργαστής . Τι μπορεί να έγινε χάλασε το socket η κάηκε ο επεξεργαστής ;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε στο manual της μητρικής σου πώς αποκωδικοποιείται αυτό το συγκεκριμένο beep που κάνει και μετά προχωράς ανάλογα.

Ευχαριστώ για απάντηση σου. Διάβασα το manual στο site και δεν μπόρεσα να βρω τίποτα που να λέει πως αποκωδικοποιείται το beep . Αν σου είναι εύκολο κατατοπίσεμαι .

Link to comment
Share on other sites

amd είναι ο επεξεργαστής? τα πινάκια πρέπει να είναι πάνω στο cpu, δες αν έφυγε κανένα στο τράβηγμα της ψήκτρας, αφού λες ότι τον πείρες μαζί με την ψύκτρα στα χέρια σου δεν αποκλείεται να στράβωσες ή να έσπασες κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για απάντηση σου. Διάβασα το manual στο site και δεν μπόρεσα να βρω τίποτα που να λέει πως αποκωδικοποιείται το beep . Αν σου είναι εύκολο κατατοπίσεμαι .

Ποιά είναι η μητρική;

Link to comment
Share on other sites

Στο site της gigabyte δεν υπάρχει το manual της μητρικής σου, έχει μόνο το ένα guide που δεν αναφέρει τίποτα. Τσέκαρε πόση πάστα βάζεις, πόσο σφίγγεις τον επεξεργαστή στο βίδωμα της ψύκτρας και αν πατάνε όλα καλά μεταξύ τους. Πριν το ξανακάνεις βγάλε τον από το ρεύμα εντελώς για κάνα 5 λεπτο και πάτα συνεχόμενα το power για 30sec.

Link to comment
Share on other sites

Στο site της gigabyte δεν υπάρχει το manual της μητρικής σου, έχει μόνο το ένα guide που δεν αναφέρει τίποτα. Τσέκαρε πόση πάστα βάζεις, πόσο σφίγγεις τον επεξεργαστή στο βίδωμα της ψύκτρας και αν πατάνε όλα καλά μεταξύ τους. Πριν το ξανακάνεις βγάλε τον από το ρεύμα εντελώς για κάνα 5 λεπτο και πάτα συνεχόμενα το power για 30sec.

Και σκέτο να το βάλω πρέπει να δουλέψει έστω για λίγο αυτό όμως τίποτα. Θα δοκιμάσω αυτά που μου λες αύριο , μπας και το φτιάξω γιατί είναι το pc που ξεκίνησα στην δουλειά μου και το θέλω .

Link to comment
Share on other sites

και για την επομενη φορα, οταν πας να βγαλεις τη ψυκτρα αρχισε να την στριβεις λιγο δεξια αριστερα μερικες φορες πριν την τραβηξεις, ωστε να μη φευγει παρεα με τη cpu.

Eπισης μαλλον βοηθαει να ειναι προσφατα κλειστο το pc, αν και με το παραπανω δεν ειχα προβλημα ποτε ακομα και σε pc που ειχαν βαλει ενα κουβα παστα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.