Jump to content



Μεταβαση απο Αmd σε Intel


ssns

Recommended Posts

Παιζω με τους AMD εδω και 9 χρονια δεν δεχομαι καποιος να μου λεει για καταναλωση κτλ.

Ενας 6200 ειναι BD βασικα οχι Piledriver αρα δεν θα τον εβαζα πανω απο R9 280 απλη ως μια απλη αναβαθμιση. Τωρα η πιο σωστη αναβαθμιση με το συστημα του παιδιου ειναι η R9 280 ή η καινουργια 285 αν και ειναι ακριβη προς το παρον. Ο 6200 στα 4GHZ μαζι με την r9 280 θα καινε περιπου 200 W . Σιγουρα το τροφοδοτικό του δεν ειναι ποιοτικο αλλα ως μια πρωτη αναβαθμιση πας σε R9 280 απλη.

Idle:

715Ljpb.jpg

και Peak:

C18RxUq.jpg

σε crysis με i5 2500 στοκ και 7950. Προφανώς δεν θα είναι στα 200 watt το σύστημα που λες, θα είναι χαλαρά πάνω από 350 στην πρίζα.

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
resize
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οποτε με την βοήθεια του Trexx βλέπω πως λογικά θα την αντέξει την r9 280 το τροφοδοτικό μου.

Βλέπω επίσεις οτι μια αναβάθμιση απο r9 270 σε 280 θα μου βγει ποιο οικονομικά απο την αλλαγή πλατφορμας

Link to comment
Share on other sites

Θα την αντέξει καθώς αυτό που έδειξα είναι peak και πέραν αυτού είναι και στην πρίζα. Σε peak εσύ θα έχεις το 70% περίπου από αυτό το νούμερο (efficiency τροφοδοτικού σε αυτόν το φόρτο) και δεν θα είσαι εκεί συνέχεια προφανώς. Απλά δεν είναι μόνο 200watt, αυτό ήθελα να πω.

Link to comment
Share on other sites

Θα την αντέξει καθώς αυτό που έδειξα είναι peak και πέραν αυτού είναι και στην πρίζα. Σε peak εσύ θα έχεις το 70% 84-85% περίπου από αυτό το νούμερο (efficiency τροφοδοτικού σε αυτόν το φόρτο) και δεν θα είσαι εκεί συνέχεια προφανώς. Απλά δεν είναι μόνο 200watt, αυτό ήθελα να πω.

Δε ξερω τι περιεχει ο πυργος σου...αλλα βαλε μερικα watt ακομα για τον 6200.Το λιγοτερο 30-40..

btw..ψιλοασχετο..τι μετρησες στα 413?(εννοω τι ετρεχες)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Θα την αντέξει καθώς αυτό που έδειξα είναι peak και πέραν αυτού είναι και στην πρίζα. Σε peak εσύ θα έχεις το 70% περίπου από αυτό το νούμερο (efficiency τροφοδοτικού σε αυτόν το φόρτο) και δεν θα είσαι εκεί συνέχεια προφανώς. Απλά δεν είναι μόνο 200watt, αυτό ήθελα να πω.

Ναι κατάλαβα και ευχαριστώ που μου ελυσες την ανησυχία για αυτό το θέμα και μιας και θα μ βγει ποιο φθηνά απο μια πλήρη αλλαγή πλατφόρμας συμφερει

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κατά τη γνώμη μου δεν συμφέρει είναι να πας από 270 σε 280. Καλύτερα να κρατήσεις τα χρήματα για να πραγματοποιήσεις κάποια στιγμή μια ολοκληρωμένη αλλαγή.

Δεν αξίζει ε;Προφανώς θα συμφέρει περισσότερο να πάω απο 270 σε 290 αλλά που τα φράγκα εκτός και αν βρεθεί καμια μεταχειρισμένο σε καλη τιμουλα.Ολοκληρωμένη αλλαγή θα έννοιες προφανώς αλλαγή πλατφόρμας έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.