Jump to content



Αναβάθμιση μνήμης σε laptop...


vgiozo

Recommended Posts

Σκεφτόμουν να αναβαθμίσω τη μνήμη του φορητού μου,ενός Acer 1511lmi προσθέτοντας ένα module 512mb...

Ο φορητός δέχεται κανονικά με μνήμη 2χ256 ddr333, αλλά αναρωτιόμουν αν μπορώ να χρησιμοποιήσω μνήμη 400άρα...κάπου είχα διαβάσει ότι το μηχανημα μπορεί να επωφεληθεί, αλλά ενδεχομένως να χρειαστεί κάποια νεώτερη έκδοση bios...

Γνωρίζει κανείς κάτι επ'αυτού...όχι μόνο για το συγκεκριμένο φορητό, αλλά και γενικά;

Επίσης ποιές μάρκες μνημών είναι οι πιο συμβατές;;

Μέχρι στιγμής έχω υπόψιν μου Kingston, Transcend και Crucial που έχει ελεγχθεί η συμβατότητά τους με το μηχάνημα...

- http://www.crucial.com/store/listparts.asp?Mfr%2BProductline=Acer%2BAspire+Notebooks&mfr=Acer&cat=RAM&model=Aspire+1500+Series&submit=Go

- http://memory.neon-drive.com/s4m.php?model_num=77&oemid=ACE&thisman=ACER

- http://www.laptopshop.co.uk/laptop-notebook-memory/index.htm?model=Aspire_1510_Series_1511%2C_1513&make=Acer

Απ'αυτές η Transcend ειναι η μόνη που δεν κοστολογεί τh μνήμh του 1γίγα υπερδιπλάσια της 512...

...1γίγα pc2700 με 270 τελική είναι πολύ καλή τιμήαν σκεφτεί κανείς ότι Kingston έχει 354 λίρες...

Link to comment
Share on other sites

Κατά κανόνα βοηθά να έχεις γρηγορότερες μνήμες. Ιδιαίτερα στα laptop που δεν μπορείς να παίξεις με FSB και να επιλέξεις μόνος σου πως να παίξουν οι μνήμες. Η διαφορά θα είναι ίσως μικρή αλλά δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ σε ένα toshiba laptop που είχα πιο παλιά πήρα από το site της crucial μνημη μέσω του wizard που διαλεγεις αναλογα με τον φορητό σου πια ειναι η καταλληλη και δουλεψε χωρις προβλημα. Η τιμή ήτανε η μισή από αυτήν που ζητούσανε στην Ελλάδα και πλήρωσα 4 ευρό μεταφορικά μονο.

Link to comment
Share on other sites

γενικα στα λαπτοπ οσο ανεβαινεις σε bus πεφτεις σε latency

οτι συμβαινει και στα desktop μονο που σε λαπτοπ ειναι πιο μεγαλες

οι διαφορες

δηλαδη sodimm 3200 δεν νομιζω να υπαρχει κατω απο cl3

σε 2700 και 2100 υπαρχουν 2.5 και τελος 2 μονο σε 2100

απο την αλλη οτι και μνημη να βαλεις αφου ολα τα λαπτοπ ειναι σε συγκεκριμενο Bus

και δεν κανουν οβερκλοκ εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις

καλο ειναι να βαλεις οτι ειναι και τα αλλα τσιπακια σου

π.χ. ειναι 2100 (αν και ειναι λιγο σπανια τωρα πια) η 2700 παρε

ιδιας ταχυτητας

για να μην το ανοιγεις google it για cpu-z ειναι ενα προγραμματακι που

θα σου δωσει αρκετες πληροφοριες για τις μνημες σου

τελος απο crucial εχω αγορασει πολλες φορες και στελνουν και ελλαδα

σε 2-3 εργασιμες

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξαναποσταρει και θα το ξαναποσταρω:

1Gb Crucial PC2700 CL2.5 = 275 &

1Gb Kingmax PC2700 CL2.5 = 255

Οι τιμες αυτες ειναι τελικες (οι μνημες στην πορτα σου σε 5 εργασιμες max) για τα μελη του TheLab και απο ελληνικοτατο online μαγαζι, αλλα ειναι απο αγορα που εκανα πριν απο 2 μηνες και κατι.

Μπορει να επεσαν, μπορει να ανεβηκαν, μπορει να φερανε κι αλλες μαρκες συμβατες με 64αρηδες, σε διαφορες τιμες. Δεν εχετε να χασετε τιποτα να ρωτησετε τα παιδια στο Play247.gr

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή πουβλέπω εγώ στην ιστοσελίδα του play247 είναι 397 για sodimm 1gb και 142 για τη 512mb Micron

H transcend έχει 270 τελική το 1γίγα και 121 ευρω τα 512μβ...καθώς και δωρεάν μεταφορικά στην Αγγλία...

Δεν την πολυέχω ακουστα,σαν εταιρία, το Πλαίσιο μόνο ξέρω που έφερνε τέτοιες μνήμες ddr για σταθερούς, αλλά δεν γνωρίζω τίποτα παραπάνω...

Κατα τ' άλλα δεν βλέπω διαφορές στις διάφορες μνήμες,οσον αφορά τους χρονισμούς...όλες υποστηρίζουν 2,5cas - 166, 2 -133 και τα άλλα 7-3-3

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vgiozo

Η τιμή πουβλέπω εγώ στην ιστοσελίδα του play247 είναι 397 για sodimm 1gb και 142 για τη 512mb Micron

H transcend έχει 270 τελική το 1γίγα και 121 ευρω τα 512μβ...καθώς και δωρεάν μεταφορικά στην Αγγλία...

Δεν την πολυέχω ακουστα,σαν εταιρία, το Πλαίσιο μόνο ξέρω που έφερνε τέτοιες μνήμες ddr για σταθερούς, αλλά δεν γνωρίζω τίποτα παραπάνω...

Κατα τ' άλλα δεν βλέπω διαφορές στις διάφορες μνήμες,οσον αφορά τους χρονισμούς...όλες υποστηρίζουν 2,5cas - 166, 2 -133 και τα άλλα 7-3-3

To 1Gb που βλεπεις ειναι ενα στικακι ενος γιγα, σαφως και θα ειναι πιο ακριβο απο 2Χ512. Επισης Micron=Crucial. Επισης η τιμη που βγαινει με τα 2Χ512 Crucial (Micron) 333 ειναι 282, που για τα μελη του TheLab (οπως προανεφερα) βγαινει μετα την εκπτωση στα 273.5 (εχουμε 3% εκπτωση στο εν λογω μαγαζι) και με τα free μεταφορικα ειναι και η τελικη τιμη τους.

Επαναλαμβανω για οσους δεν εχουν δει παλιοτερα ποστς μου, οτι αυτες οι μνημες παιζουν απροβληματιστα στα 400 με τα ιδια (και καλυτερα αν το ψαξετε κι εσεις) timings.

Τωρα, σχετικα με τις Transcend δεν ξερω να σου πω, το μονο που μπορω να σε συμβουλευσω ειναι να εχεις σε γραπτη μορφη (email/fax) μια επιβεβαιωση, απ'οπου τις αγορασεις, οτι θα παιζουν στον φορητο σου ;)

Αυτο και μονο ειναι αρκετο νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

γιατι free μεταφορικα? εγω στο σαιτ ειδα να ειναι 20 δολαρια τα μεταφορικα ...

chos για πες λιγο εγω για τον amilo μου τι μπορω να βαλω καλυτερα για να φτασω το 1GB ...?

θα ηθελα προταση για (α)μαγαζι - και μεσω internet ειναι οκ - (β)τυπο μνημης ....

θνξ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από abarth

γιατι free μεταφορικα? εγω στο σαιτ ειδα να ειναι 20 δολαρια τα μεταφορικα ...

chos για πες λιγο εγω για τον amilo μου τι μπορω να βαλω καλυτερα για να φτασω το 1GB ...?

θα ηθελα προταση για (α)μαγαζι - και μεσω internet ειναι οκ - (β)τυπο μνημης ....

θνξ

Σε ολο το ποστ μιλαω για το Play247.gr που τα μεταφορικα ειναι 0 και η εκπτωση για τα μελη του TheLab (αρκει να αναφερεις το nick) ειναι 3%.

Εγω απο κει την βρηκα την λυση, τα παλικαρια μου εγγυηθηκαν γραπτως για την συμβατοτητα των μοντελων που μου συστησανε και πηρα απο κει τις Crucial (Μicron) στα 273 καρα-τελικη.

Οι μνημες παιζουν ανετα στα 400MHz (οπου και τις εχω για καθε μερα απροβληματιστα). Παιζουνε, οπως λεω και πιο πανω, και Kingmax, 20 πιο φτηνες αλλα δε μπορω να ξερω "πως πανε" στον Α1630 και γενικοτερα στα 400MHz. Δεχομαι απλως την εγγυηση των παιδιων στο Play247 οτι παιζουνε στο συγκεκριμενο μηχανακι.

Αν απλως θελεις το φτηνοτερο γιγα 333MHz για τον Amilo, δεν νομιζω να βρεις φθηνοτερα απο τα ~253 των Kingmax που φερνει το προαναφερθεν site/μαγαζι...

Εγω επενδυσα και 20 πανω και πηρα με 273 το φθηνοτερο γιγα στα "400MHz" :D

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο, ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς για να αλλάξεις τους χρονισμούς της μνήμης + αποθηκεύει ρυθμίσεις ή θα πρέπει να το τρέχω κάθε φορά που φορτώνει το λειτουργικό;;

Ο λόγος που σκεφτόμουν για τις Transcend είναι ότι μου επιτρέπουν και πάλι να κρατήσω το ένα sloτ ελεύθερο σε περίπτωση που χρειαστώ ή θελήσω να προσθέσω κι άλλη μνήμη (βέβαια σε τί θα μου χρησιμεύσει παραπάνω μνήμη στον φορητό, αν εχω ήδη 1 γίγα είναι άλλο θέμα)

Κατα τάλλα κι εγώ θα προτιμούσα να αγοράσω τιςμνήμες από Ελλάδα και πολύπερισσότερο από ένα μαγαζί που με΄χρι στιγμής έχει αποδειχτεί πολύ αξιόπιστο...

Η γραπτή βεβαιωση σε τι θα χρειαστεί;; εννοώ ότι οι επιλογές που προσφέρουν για τον κάθε φορητο βασίζονται στις προτάσεις της κατασκευάστριας εταιρείας, τις οποίες μπορεί κανείς να ελέγξει στην ιστοσελίδα τους...τώρα αν ένας κατασκευαστής προτείνει μιαμνήμη η οποία στη πράξη δεν είναι συμβατή,τότε πρόκειται για μεγάλο ρεζιλίκι...

Κάτι άλλο που με απασχολεί είναι ότι στη σελίδα της Crucial δεν υπάρχει κάποια σύσταση για τον συγκεκριμένο φορητό, αλλά για τη σειρά 1501-2που βασιζόταν σε πλατφόρμα Via...δεν γνωρίζω κατα ποσο αυτό έχει σημασία, απλώς θαένιωθα περισσότερο διασφαλισμένος, αν είχε συμπεριλάβει κάποια σύσταση μνήμης γιατο συγκεκριμένο φορητό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vgiozo [Σήμερα, στις 07:57]

Πέτρο, ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείς για να αλλάξεις τους χρονισμούς της μνήμης + αποθηκεύει ρυθμίσεις ή θα πρέπει να το τρέχω κάθε φορά που φορτώνει το λειτουργικό;

To A64Tweaker που εχει επιλογη "Load settings on startup".

Αρχική απάντηση από vgiozo [Σήμερα, στις 07:57]

Η γραπτή βεβαιωση σε τι θα χρειαστεί;

Δεν εχει να κανει με τις μνημες συγκεκριμενα, ειναι ενας γενικοτερος κανονας που ακολουθω για να αποφευγω ασυμβατοτητες αλλα και συνομιλιες με Crucial και λοιπες εταιρειες εξωτερικου. Φυλαγε τα ρουχα σου που λενε...

Link to comment
Share on other sites

επιλεγμενε δεν ηξερα για το συγκεκριμενο καταστημα

θα το εχω υποψιν μου

(παντως τα μεταφορικα ειναι 15 ευρω απο αγγλια για ελλαδα

για μεχρι και 8 τσιπακια που εχω αγορασει)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Σε ολο το ποστ μιλαω για το Play247.gr που τα μεταφορικα ειναι 0 και η εκπτωση για τα μελη του TheLab (αρκει να αναφερεις το nick) ειναι 3%.

Εγω απο κει την βρηκα την λυση, τα παλικαρια μου εγγυηθηκαν γραπτως για την συμβατοτητα των μοντελων που μου συστησανε και πηρα απο κει τις Crucial (Μicron) στα 273 καρα-τελικη.

Οι μνημες παιζουν ανετα στα 400MHz (οπου και τις εχω για καθε μερα απροβληματιστα). Παιζουνε, οπως λεω και πιο πανω, και Kingmax, 20 πιο φτηνες αλλα δε μπορω να ξερω "πως πανε" στον Α1630 και γενικοτερα στα 400MHz. Δεχομαι απλως την εγγυηση των παιδιων στο Play247 οτι παιζουνε στο συγκεκριμενο μηχανακι.

Αν απλως θελεις το φτηνοτερο γιγα 333MHz για τον Amilo, δεν νομιζω να βρεις φθηνοτερα απο τα ~253 των Kingmax που φερνει το προαναφερθεν site/μαγαζι...

Εγω επενδυσα και 20 πανω και πηρα με 273 το φθηνοτερο γιγα στα "400MHz" :D

μαλλον θα σε εμπιστευω... θα μου κανεις και μια υπευθυνη δηλωση :p:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.