Jump to content



επιλογή ssd


Recommended Posts

καλησπέρα σκεφτόμουν να αγοράσω των SAMSUNG 840 EVO άλλα μετά από αυτά που διάβασα ότι έχει προβλήματα το αφίσα INTEL 530 και 520 CRUCIAL MX100 είναι καλές επιλογές? έχει κανένας κάποιους από αυτούς

Link to comment
Share on other sites

Crucial M550 στα 80€ αν ψάχνεις για 120/128αρη.

Αν δεν τίθεται θέμα χρημάτων τότε πας σε old time classic Samsung 850 PRO.

Αν θέλεις μεγαλύτερο από 120/128 τότε πολλές επιλογές ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Crucial M550 στα 80€ αν ψάχνεις για 120/128αρη.

Αν δεν τίθεται θέμα χρημάτων τότε πας σε old time classic Samsung 850 PRO.

Αν θέλεις μεγαλύτερο από 120/128 τότε πολλές επιλογές ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις.

INTEL? εσύ έχεις στον samsung?

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον 520 120gb και 250gb και είμαι πολύ ικανοποιήμενος. Αφού βρήκα σε προσφορά τον 250 και τον πήραν φαντάσου. Συν τα 5 έτη εγγύηση.

5 έτη εγγύηση είναι πάρα πολλά μάλλον προς τα εκεί πάω

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε γενικές γραμμές οι ssd δεν μπορείς να πείς οτι έχουν τεράστιες διαφορές αν δεν κυνηγάς τα benches και τα θέλεις για πολύ συγκεκριμένη δουλειά.

Απο μηχανικό σε οτιδήποτε ssd πας θα δείς τρελή διαφορά. Και εγώ ένας απο τους λόγους που πήρα intel εξαρχής ήταν 5ετη εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε γενικές γραμμές οι ssd δεν μπορείς να πείς οτι έχουν τεράστιες διαφορές αν δεν κυνηγάς τα benches και τα θέλεις για πολύ συγκεκριμένη δουλειά.

Απο μηχανικό σε οτιδήποτε ssd πας θα δείς τρελή διαφορά. Και εγώ ένας απο τους λόγους που πήρα intel εξαρχής ήταν 5ετη εγγύηση.

θα έπαιρνα τον samsung evo έχει καλές κριτικές άλλα βγήκε προβληματικος

Link to comment
Share on other sites

Οχι και τοσο αβασιμες ,φημες λενε οτι θα βγει fix για το bug μεσα οκτωβρη.

Θεωρητικα δλδ δε παιζει να διαπιστωσεις το προβλημα ακομα και τωρα να αγορασεις τον evo...και περνας το firmware ακομα και τον δεκεμβρη.

Πρακτικα..περιμενε λιγο αν δεν επειγει η αγορα του.

Ενα μαγαζι εχει τον vertex 460 ο οποιος για τα 120GB ειναι καλη περιπτωση δεδομενου οτι τον εχει στα 70€.

Ενα αλλο μαγαζι επισης (:p..που πηγα και τα βρηκα?) εχει τον sandisk extreme II στα 79€ ο οποιος και αυτος αξιζει και ερχεται και με 5 χρονια εγγυηση.

Aλλιως μετα στα 80€ ο M550 που προταθηκε και παραπανω ..

100€ για 840pro/850pro δεν αξιζει να δωσεις για 120gb

Link to comment
Share on other sites

5 έτη εγγύηση είναι πάρα πολλά μάλλον προς τα εκεί πάω

Aφου σε ενδιαφερουν τα χρονια εγγυησης ο samsung 850 pro εχει 10 χρονια και δεν επιρεαζεται απο το bug των φθηνων σειρων evo και απλο 840 διοτι εχει αλλες nand flash.

Aν θες να αγορασεις παντως σειρα pro κοιτα σε 256G ειναι αμαρτια να παρεις 120G.

Link to comment
Share on other sites

max μέχρι 100 ευρό μπορώ να δώσω δεν βιάζομαι θα δω τι θα γίνει με των evo

Aφου σε ενδιαφερουν τα χρονια εγγυησης ο samsung 850 pro εχει 10 χρονια και δεν επιρεαζεται απο το bug των φθηνων σειρων evo και απλο 840 διοτι εχει αλλες nand flash.

Aν θες να αγορασεις παντως σειρα pro κοιτα σε 256G ειναι αμαρτια να παρεις 120G.

γιατί αμαρτία δεν θέλω τόσα πολλά gb

Οχι και τοσο αβασιμες ,φημες λενε οτι θα βγει fix για το bug μεσα οκτωβρη.

Θεωρητικα δλδ δε παιζει να διαπιστωσεις το προβλημα ακομα και τωρα να αγορασεις τον evo...και περνας το firmware ακομα και τον δεκεμβρη.

Πρακτικα..περιμενε λιγο αν δεν επειγει η αγορα του.

Ενα μαγαζι εχει τον vertex 460 ο οποιος για τα 120GB ειναι καλη περιπτωση δεδομενου οτι τον εχει στα 70€.

Ενα αλλο μαγαζι επισης (:p..που πηγα και τα βρηκα?) εχει τον sandisk extreme II στα 79€ ο οποιος και αυτος αξιζει και ερχεται και με 5 χρονια εγγυηση.

Aλλιως μετα στα 80€ ο M550 που προταθηκε και παραπανω ..

100€ για 840pro/850pro δεν αξιζει να δωσεις για 120gb

να περιμένω γιατί υπάρχει περιπτώσει να πέσουν και αλλο ι τιμες? ι για το fix

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
οχι απανωτα ποστ
Link to comment
Share on other sites

γιατί αμαρτία δεν θέλω τόσα πολλά gb

Στο αναφέρω αυτό επειδή μετά από πέρασμα λειτουργικού 8.1, office, προγραμμάτων, overprovisioning κλπ (χωρις να βαζω games) από τα 120 giga θα σου έχουν δεν θα σου έχουν μείνει 60-70 giga ελευθερα.

Link to comment
Share on other sites

Στο αναφέρω αυτό επειδή μετά από πέρασμα λειτουργικού 8.1, office, προγραμμάτων, overprovisioning κλπ (χωρις να βαζω games) από τα 120 giga θα σου έχουν δεν θα σου έχουν μείνει 60-70 giga ελευθερα.

εχω windows 7 ultimaite 64bit και χρησιμοποιώ 52gb τα win8 πιανουν μεγαλύτερο μέρος του δισκου?

ξέχασα να αναφέρω ότι η μητρική έχει sata2 όχι sata 3 δεν ξέρω εάν αυτό αλλάζει τα δεδομένα?

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.