Jump to content



Weird Laptop.


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, το παλιό laptop του αδερφού μου (Acer Aspire) για κάποιο λόγο δεν μπορούσε να κάνει boot (Μου έβγαζε κάτι του τύπου "Can not load BOOTMGR ή ΒΟΟΤMGR is missing") οπότε αποφάσισα να κάνω reinstall τα windows 7. Κατέβασα τα windows, έκανα burn στο dvd, έβαλα το dvd κάνει boot και load, πατάω τις επιλογές για να αρχίσει η εγκατάσταση, ξεκινάει και ξαφνικά σβήνει, μετά από αυτό δεν ξανά έκανε load το dvd, λέω **** it, θα δοκιμάσω με usb, ακριβώς το ίδιο μου κάνει και στο usb. Μετά από αυτό, το laptop ξεκινάει αλλά δεν περνάει το screen που λέει press f2 to enter bios κλπ, απλά κολλάει εκεί πέρα και δεν κουνιέται τίποτα.

Η μπαταρία του laptop είναι χαλασμένη, λειτουργεί μόνο με ρεύμα (απλά άμα έχεις την μπαταρία επάνω έχεις κάποια λεπτά πριν κλείσει εντελώς το laptop) σε περίπτωση που βοηθάει. Το ακριβές μοντέλο είναι το ACER Aspire 6935G.

Κάποια βοήθεια; Να το πάω σε τεχνικό ή υπάρχει περίπτωση να το παλέψω μόνος μου;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το laptop ζεσταίνεται υπερβολικά πολύ;

Αμα το αφήσεις και κρυώσει παίρνει μπρός;

Το σκέφτηκα κι αυτό, το άνοιξα μετά από κάποιες μέρες και πάλι μου έκανε τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, το παλιό laptop (η "μαγική" φράση) του αδερφού μου (Acer Aspire) για κάποιο λόγο δεν μπορούσε να κάνει boot (Μου έβγαζε κάτι του τύπου "Can not load BOOTMGR ή ΒΟΟΤMGR is missing") (με το 1..) οπότε αποφάσισα να κάνω reinstall τα windows 7. Κατέβασα τα windows, έκανα burn στο dvd, έβαλα το dvd κάνει boot και load, πατάω τις επιλογές για να αρχίσει η εγκατάσταση, ξεκινάει και ξαφνικά σβήνει, (με το 2..) μετά από αυτό δεν ξανά έκανε load το dvd, λέω **** it, θα δοκιμάσω με usb, ακριβώς το ίδιο μου κάνει και στο usb. Μετά από αυτό, το laptop ξεκινάει αλλά δεν περνάει το screen που λέει press f2 to enter bios (με το 3!..) κλπ, απλά κολλάει εκεί πέρα και δεν κουνιέται τίποτα.

Η μπαταρία του laptop είναι χαλασμένη, λειτουργεί μόνο με ρεύμα (απλά άμα έχεις την μπαταρία επάνω έχεις κάποια λεπτά πριν κλείσει εντελώς το laptop) σε περίπτωση που βοηθάει. Το ακριβές μοντέλο είναι το ACER Aspire 6935G.

Κάποια βοήθεια; Να το πάω σε τεχνικό ή υπάρχει περίπτωση να το παλέψω μόνος μου;

Μήπως ο σκληρός δίσκος "τελείωσε την καριέρα του"; :rip:

Αν μπορείς να τον βγάλεις και να ξεκινήσεις το laptop; Φυσιολογικά θα σου βγάλει κάποιο μήνυμα οτι δεν υπάρχει κάτι για να φορτώσει λειτουργικό (π.χ. "Reboot and select proper Boot device

or Insert Boot Media in selected Boot device and press any key..."). Που σημαίνει οτι δεν "κόλλησε".

Και ακόμα (αν είναι SATA) να συνδέσεις τον δίσκο σαν δεύτερο,τρίτο (όχι μόνο του) δίσκο σε κάποιο PC.

Αν κολλάει και το PC, βρήκες τον φταίχτη!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο σκληρός δίσκος "τελείωσε την καριέρα του"; :rip:

Αν μπορείς να τον βγάλεις και να ξεκινήσεις το laptop; Φυσιολογικά θα σου βγάλει κάποιο μήνυμα οτι δεν υπάρχει κάτι για να φορτώσει λειτουργικό (π.χ. "Reboot and select proper Boot device

or Insert Boot Media in selected Boot device and press any key..."). Που σημαίνει οτι δεν "κόλλησε".

Και ακόμα (αν είναι SATA) να συνδέσεις τον δίσκο σαν δεύτερο,τρίτο (όχι μόνο του) δίσκο σε κάποιο PC.

Αν κολλάει και το PC, βρήκες τον φταίχτη!

Και εκεί κολλάει ο τεχνικός :p

Δεν έχω έξτρα σκληρούς εδώ που είμαι (έχω το λαπτοπ της μάνας μου αλλά βαριέμαι να την ακούω σε περίπτωση που πάθει κάτι το λαπτοπ της) οπότε η καλύτερη λύση είναι να αγοράσω έναν μικρό πάλι σκληρό και να τον εγκαταστήσω για να δω τι θα κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Αν βγάλεις απλώς τον σκληρό και ξεκινήσεις το laptop και σου βγάλει κάποιο μήνυμα οτι δεν έχει μέσο να φορτώσει λειτουργικό (όπως είπα και πιο πάνω). Τότε είναι μια σοβαρή ένδειξη οτι ο δίσκος "τελείωσε".

Το να βγάλεις τον δίσκο δεν είναι κάτι δύσκολο (για πολλούς), αν θέλεις δες κάποιο βίντεο στο youtube. Με ένα ψιλό σταυροκατσάβιδο και αρκετή προσοχή, μπορεί να γίνει. Με τον αντίστροφο τρόπο μπορείς να βάλεις τον νέο δίσκο!

Αν ακόμα σου φαίνονται δύσκολα τότε δεν "ξεκολλάει" ο τεχνικός!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με κάποιο hirens να δείς την ζωή του δίσκου.

Βασικά και εγώ θα σου έλεγα να βγάλεις τον δίσκο γιατί μάλλον δημιουργεί πρόβλημα στον controller και δεν ανοίγει το μηχάνημα. Δοκίμασε μετά με κάποιο live linux cd αν ο υπολογιστής λειτουργεί κανονικά για αρκετή ώρα σε ιντερνετ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό να δοκιμάσω να βγάλω τον δίσκο. Το έκανα, έτρεξε κανονικά από τα bios, μου είπε ότι δεν έχω σκληρό δίσκο ή κάτι τέτοιο, οπότε βρήκαμε τον φταίχτη.

Με 40-45€ έναν WD 500GB Sata3 είμαστε άρχοντες.

Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε μήπως δεν είναι sata ο δίσκος όμως. Αν είναι παλιό το laptop έχει pata σύνδεση

How to differentiate between SATA and PATA drives : NewmodeUS, Hard Drive Caddys for Notebooks

[MENTION=10170]swatoner[/MENTION] Όχι το κοίταξα, μην αγχώνεσαι!

Εκτός από το μάτι, έψαξα και το laptop στο ίντερνετ, SATA είναι!

Βασικά μιας και που είμαστε εδώ. Επίσης και το "πάνω" βελάκι έδειχνε χαλασμένο, υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να το αλλάξω κάπως ή χρειάζεται καινούργιο πληκτρολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.