Jump to content



κατασκευαστές εφαρμογών . . .


serpico75

Recommended Posts

SAMSUNG Galaxy Trend Plus GT-S7580.

Τις εφαρμογές που έχω κατεβάσει απ' το Google Store, μπορώ με κάποιο τρόπο να βρω τον/τους προγραμματιστές που έχουν φτιάξει την εφαρμογή; Δεν ξέρω.... Από κάποιο properties, ή με κάποιο άλλο τρόπο;

Ευχαριστώ !!

Link to comment
Share on other sites

SAMSUNG Galaxy Trend Plus GT-S7580.

Τις εφαρμογές που έχω κατεβάσει απ' το Google Store, μπορώ με κάποιο τρόπο να βρω τον/τους προγραμματιστές που έχουν φτιάξει την εφαρμογή; Δεν ξέρω.... Από κάποιο properties, ή με κάποιο άλλο τρόπο;

Ευχαριστώ !!

Στο google store λέει όλες τις πληροφορίες κάθε εφαρμογής που έχεις εγκαταστήσει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Πολύ σωστά τα λέτε καί οι δύο.

Για όλες τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει, βρήκα όλες τις πληροφορίες που ήθελα. Ένα όμως είναι το "κουφό"...???

Από τις τρεις εφαρμογές για ringtones που έχω εγκαταστήσει, μόνο για τη μία βρήκα πληροφορίες στο Store. Λες και κάτι γίνεται με τα ringtones.

Πήγα στο store στις εγκατεστημένες και τις έψαξα μία προς μία. Τόσο λεκτικά όσο και μήπως τις βρω σαν εικονίδια. Τίποτα.

Από τις δύο, θα σας δώσω τα ονόματα. Αν και η μία, με το όνομα που έχει στο εικονίδιο είναι σαν να μην το έχετε. Θα καταλάβετε αμέσως.

α. Ringtones (είναι ένα μπλε εικονίδιο, με στρογγυλεμένες γωνίες, και έχει μέσα μία λευκή νότα)

β. Best SMS ringtones (πράσινο εικονίδιο, με στρογγυλεμένες γωνίες, και έχει καί αυτό μέσα λευκή νότα)

Για το about το σκέφτηκα και γω. Δεν υπάρχει κάτι σχετικό για καμία.

Δεν μπορώ να τις βρω με τίποτα τις εφαρμογές. Παράξενο.....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Πολύ σωστά τα λέτε καί οι δύο.

Για όλες τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει, βρήκα όλες τις πληροφορίες που ήθελα. Ένα όμως είναι το "κουφό"...???

Από τις τρεις εφαρμογές για ringtones που έχω εγκαταστήσει, μόνο για τη μία βρήκα πληροφορίες στο Store. Λες και κάτι γίνεται με τα ringtones.

Πήγα στο store στις εγκατεστημένες και τις έψαξα μία προς μία. Τόσο λεκτικά όσο και μήπως τις βρω σαν εικονίδια. Τίποτα.

Από τις δύο, θα σας δώσω τα ονόματα. Αν και η μία, με το όνομα που έχει στο εικονίδιο είναι σαν να μην το έχετε. Θα καταλάβετε αμέσως.

α. Ringtones (είναι ένα μπλε εικονίδιο, με στρογγυλεμένες γωνίες, και έχει μέσα μία λευκή νότα)

β. Best SMS ringtones (πράσινο εικονίδιο, με στρογγυλεμένες γωνίες, και έχει καί αυτό μέσα λευκή νότα)

Για το about το σκέφτηκα και γω. Δεν υπάρχει κάτι σχετικό για καμία.

Δεν μπορώ να τις βρω με τίποτα τις εφαρμογές. Παράξενο.....

Ψάξε εδώ καλύτερα και όχι από το κινητό.

Νομίζω ότι μπορείς να βρεις πληροφορίες στο manifest αρχείο του εγκατεστημένου Jar. Αν χρειαστεί να το ψάξεις τόσο πολύ (και σε καίει) μπορώ να το ψάξω καλύτερα να σου δώσω αναλυτικές οδηγίες!

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστεί να το ψάξεις τόσο πολύ (και σε καίει) μπορώ να το ψάξω καλύτερα να σου δώσω αναλυτικές οδηγίες!

Δίνω περισσότερες πληροφορίες για το πως θα αντλήσεις πληροφορίες από το εγκατεστημένο APK.

Ο πιο απλός τρόπος είναι μέσω του δωρεάν προγράμματος APK Info. Αυτό διαβάζει τις πληροφορίες που βρίσκονται μέσα στο manifest αρχείο και στις εξάγει σε ανθρώπινα αναγνώσιμη μορφή.

Αν όμως οι πληροφορίες που βρίσκονται στο manifest δεν είναι αρκετές (πολλές φορές ισχύει κάτι τέτοιο) τότε πρέπει να ψάξεις πιο βαθιά και χωρίς να σημαίνει ότι θα βρεις αναγκαστικά αυτό που ψάχνεις.

Βρες το αρχείο APK που ψάχνεις μέσα στον φάκελο /data/app στην android συσκευή σου (προτείνω τον ES File Explorer) και αντέγραψε το αρχείο της εφαρμογής στο PC σου. Αυτό το αρχείο πρέπει να το κάνεις parse και το πρόγραμμα apktool.

Αφού το εγκαταστήσεις, σε μία γραμμή εντολών γράφεις

apktool d <όνομα του αρχείου>

και στο κάνει extract μαζί με όλα τα αρχεία, το manifest κλπ. Στην συνέχεια ψάχνεις στα περιεχόμενα του πακέτου μήπως ο δημιουργός έχει αφήσει κάπου στοιχεία για να επικοινωνήσεις μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Απ' το manifest (με το APK Info) δεν πήρα πληροφορίες που ήθελα για καμία από τις δύο εφαρμογές.

Οπότε, πρέπει να πάω στη δεύτερη λύση. Κι ας μη μου δώσει τις πληροφορίες. Θα προσπαθήσω.

Όντως, τα δύο .apk βρίσκονται στο /data/app , αλλά, όταν πάω να μπω στο folder με τον ES file explorer, μου δείχνει το /data κενό. Απ' όσο έψαξα είναι γιατί δεν έχω ορίσει τη συσκευή σαν rooted. Αν την ορίσω (φαντάζομαι) θα μπορώ να δω τα περιεχόμενα του /data. Η μία λύση είναι αυτή. Η άλλη είναι, μέσω pc simulator, να συνδέσω τη συσκευή με pc, και έτσι θα μπορέσω να δω τον /data, και να πάρω τα δύο .apk

Τα λέω καλά; Αν ναι, λέω να το πάω μέσω simulator.

Link to comment
Share on other sites

Απ' το manifest (με το APK Info) δεν πήρα πληροφορίες που ήθελα για καμία από τις δύο εφαρμογές.

Οπότε, πρέπει να πάω στη δεύτερη λύση. Κι ας μη μου δώσει τις πληροφορίες. Θα προσπαθήσω.

Όντως, τα δύο .apk βρίσκονται στο /data/app , αλλά, όταν πάω να μπω στο folder με τον ES file explorer, μου δείχνει το /data κενό. Απ' όσο έψαξα είναι γιατί δεν έχω ορίσει τη συσκευή σαν rooted. Αν την ορίσω (φαντάζομαι) θα μπορώ να δω τα περιεχόμενα του /data. Η μία λύση είναι αυτή. Η άλλη είναι, μέσω pc simulator, να συνδέσω τη συσκευή με pc, και έτσι θα μπορέσω να δω τον /data, και να πάρω τα δύο .apk

Τα λέω καλά; Αν ναι, λέω να το πάω μέσω simulator.

Πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να κάνεις root την συσκευή (χωρίς να ξέρω τι συσκευή έχεις βέβαια) παρά να μάθεις να χρησιμοποιείς το adb (και να το εγκαταστήσεις στα windows μαζί με τους debug drivers κλπ...)

Αν είχες linux τα πράγματα θα ήταν πιο απλά, τώρα... απλά ψάξε για κάποιο howto για την συσκευή σου για να την κάνεις root. Προσωπικά - κάπου εδώ εγώ θα βαριόμουνα και θα τα παρατούσα!

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για το SAMSUNG Galaxy Trend Plus GT-S7580.

Έxω pc καί με XP καί με Ubuntu.

Σύνδεσα στο linux το κινητό με usb, και φυσικά το είδε αμέσως. Αλλά, και κει δεν βλέπει το /data.

Είπα να συνδέσω το τηλέφωνο καί στα XP. Εκεί έγινε κάτι "κουφό". Και πάλι δεν φαινόταν πουθενά ο data. Κάνοντας search όλα τα apk (*.apk) μέσα απ' τα Widnows, εμφανίζεται δεξιά μία λίστα με όλα τα apk. Και φυσικά καί τα δύο που ψάχνω. Πώς έγινε αυτό; Χθες είχα πάρει ολικό backup του κινητού στο My Documents των XP. Το search, λοιπόν, έγινε στο My Documents και όχι στη συσκευή, διότι δεν άλλαξα το πού να ψάξει. Οπότε, by default, έψαξε στο My Documents.

Αλλάζοντας το πού να ψάξουν τα W (δηλ. στο κινητό) και πάλι δεν έχω αποτελέσματα.

Αυτό θα πει τύχη, έ;;;;

Τώρα, έχοντας τα δύο .apk θα κάνω και την προσπάθεια για τις πληροφορίες. Αλλιώς, ok, θα δουλέψω με άλλα ringtones.

Το όλο θέμα είναι ότι σίγουρα μάθαμε και κάτι ακόμη και εμπλουτίσαμε τις γνώσεις μας.

υ.γ. Γιατί στην περίπτωση του linux λες ότι τα πράγματα θα ήταν πιό εύκολα; Αν δε βαριέσαι και έχεις χρόνο, μας απαντάς.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια. Αλλά, keep around. Μπορεί να σας χρειαστώ κάτι ακόμα...

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Σε windows πρέπει σε γενικές γραμμές να κάνεις όλα αυτά

Στο linux υπάρχουν ήδη οι drivers ενώ το adb συνήθως βρίσκεται στα repository της διανομής σου, οπότε με 2 εντολές δουλεύει...

Γενικώς, ο φάκελος /data είναι κρυφός φάκελος συστήματος και δεν είναι προσβάσιμος χωρίς root ή adb (Android Debug Bridge).

Link to comment
Share on other sites

α. Ήθελε update η Java.

β. Έπρεπε να κάνω και την εξής διόρθωση... Το RAR είχε σαν accosiation τα αρχεία .jar Έβγαλα το association, κατέβασα το apktool_2.0.0rc2.jar ξανά, και το μετονόμασα σε apktool.jar. Έτσι δούλεψε.

Εν μέρει, όμως. Έκανε extract τα αρχεία .apk των δύο εφαρμογών, αλλά οι κατάλογοι που δημιούργησε είναι κενοί.

Και για να βεβαιωθώ ότι δε φταίνε τα δύο .apk αρχεία των δύο εφαρμογών που θέλω, πήρα και ένα ακόμη, και έκανα δοκιμή. Το ίδιο. Δούλεψε το apktool, αλλά δημιούργησε κενό κατάλογο.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.