Jump to content



Προβλημα με pleasewait.exe


Recommended Posts

Καλησπερα,

Καθε φορα που ανοιγω τα windows μου βγαζει ενα παραθυρακι με ηχο και ενα κοκκινο Χ και μου λεει

''Τα windows δεν ειναι δυνατον να βρουν το 'Pleazewait.exe' . Βεβαιωθειτε οτι πληκτρολογησατε το ονομα σωστα και προσπαθηστε ξανα.

Οταν το κλεινω εξαφανιζονται ολα μενω μονο με το wallpaper και κολλαω,δεν μπορω να κανω τιποτα.

Επισης μου βγαινει και το εξης καθε φορα που μπαινω στα windows ή οταν ανοιγω ενα οποιοδηποτε προγραμμα

''Το σημειο εισαγωγης_crtCreateSymbolicLinkW της διαδικασιας δεν ηταν δυνατο να εντοπιστει στη βιβλιοθηκη δυναμικης συνδεσης MSVCR110.dll.'' παλι με κοκκινο Χ και ηχο

Εψαξα στο νετ βρηκα οτι το regcure διορθωνει κατι τετοια θεματα το ετρεξα πατησα scan->fix->restart αλλα τιποτα...

Δεν ξερω και πολλα αγγλικα ουτε εχω γνωσεις υπολογιστων,οποτε οτι μου προτεινετε αν γινετε να ειναι γραμμενο σε πολυ απλα ελληνικα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να έχεις κολλήσει κάποιο Mallware.

Πάτα έναρξη --> Run --> MSCONFIG και στο Startup δες εάν έχεις τέτοια εγγραφή.

Εάν έχεις κάνε uncheck την εγγραφή.

Μέτα τρέξε κανένα πρόγραμμα για mallware/spyware.

Όλα αυτά καλύτερα να τα κάνεις σε Safe Mode όπως λέει και ο Gomar.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφράζω μερικές λέξεις...

Safe mode: Ασφαλής λειτουργία. Πατάς F8 πριν ξεκινήσουν τα Windows (πριν εμφανιστεί το λογότυπο που φορτώνει) και στο μενού που σου βγάζει το επιλέγεις με το πληκτρολόγιο και πατάς Enter. Πάτα το πολλές φορές γρήγορα, λες και παίζεις παιχνίδι...

Run: Εκτέλεση

Startup: Εκκίνηση

Uncheck: βγάλε το τικ από το κουτάκι

Πρόγραμμα για malware: Malwarebytes (δυστυχώς στα Αγγλικά!)

Format: Αυτό που θα κάνεις στο τέλος για να γλιτώσεις. Το ζητάς από τεχνικό ή γνώστη υπολογιστών. Διαβάζεται «φορμάτ».

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ θα κανω μια οληκη σαρωση με avast και Malwarebytes που εχω (ενημερωμενα) σε safe mode και μετα θα σας πω αν λυθηκε το θεμα.

Το format το ξεχναμε!

Αν δεν λυθει με καποιο antimaleware-antivirus κτλ μονο αυτο μου μενει να κανω μετα δηλαδη? δεν υπαρχει αλλος τροπος?!

Link to comment
Share on other sites

Το format το ξεχναμε!

Αν δεν λυθει με καποιο antimaleware-antivirus κτλ μονο αυτο μου μενει να κανω μετα δηλαδη? δεν υπαρχει αλλος τροπος?!

Χαχαχαχα ψάρωσες βλέπω! Αν και το έγραψα για αστείο, η αλήθεια είναι πως το format είναι η πιο γρήγορη και σίγουρη λύση όταν το λειτουργικό έχει πάρει την κάτω βόλτα και βγάζει το ένα σφάλμα μετά το άλλο. Και πριν γίνει η εγκατάσταση απ'την αρχή καλό είναι να τσεκάρεις το σκληρό δίσκο για bad sectors.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν ηταν ιος,πατησα απο τις επιλογες του F8 πριν ξεκινησουν τα windows επιδιορθωση windows και μετα επαναφορα συστηματος σε προηγουμενο σημειο και λυθηκε το προβλημα.Μαλλον ειχα θεμα με το τελευταιο windows update απο οτι υποψιαστηκα οποτε εκλεισα το winows update μονιμα απο Control Panel -> System and Security -> Windows Update.

Ευχαριστω πολυ παντως!

Link to comment
Share on other sites

Ναι,θα εχω τιποτα προβληματα?

Θα τα τρέχεις manually ή δε θα παίρνεις καθόλου updates για το λειτουργικό; Το δεύτερο εννοείται πως δεν προτείνεται γιατί αφήνει εκτεθιμένο το PC σε διάφορα κενά ασφαλείας...

Link to comment
Share on other sites

Θα τα τρέχεις manually ή δε θα παίρνεις καθόλου updates για το λειτουργικό; Το δεύτερο εννοείται πως δεν προτείνεται γιατί αφήνει εκτεθιμένο το PC σε διάφορα κενά ασφαλείας...
\

κενα ασφαλειας δηλαδη? σχετικα με ιους κτλ?

Έγινε επεξεργασία από Vallgox
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.