Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


Recommended Posts

Απ ότι κατάλαβα οι μόνες απαντήσεις από <AMD boys> είναι 1440p και βάλε benches για το 1% που έχουν τέτοιες οθόνες...και θα παίξουν έτσι και αλλιώς με λίγα frames όλα ultra...:p δν το λήγουμε -lock..εχουνε ειπωθεί τα συμπερασματα..

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι πρέπει να κλείσει.

Αφού φτάσαμε να ακούμε ότι το bf4 στα 1080p παίζει καλύτερα στην πράσινη δεν υπάρχει σωτηρία ... :hehe:

Δηλαδή το παραπάνω γράφημα είναι μουσαντενιο ;Που  να κοιτάμε εμείς που δεν ξέρουμε πολλά για να πληροφορούμαστε;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το παραπάνω γράφημα είναι μουσαντενιο ;Που να κοιτάμε εμείς που δεν ξέρουμε πολλά για να πληροφορούμαστε;

Και όχι μόνο αυτό αλλά και τα τα προηγούμενα...τα review δεν τα πιστεύεις γιατί τα <παίρνουν >,,τους χρηστες πάλι το ίδιο γιατί αν δν παινέψουν το <σπιτι>τους..:p
Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι το κακό , ότι παινεύουν Πολύ  αυτά που αγοράζουν. Mας κοροϊδεύουν οι εταιρίες κοροϊδευόμαστε και αναμεταξύ μας , αλά όλο το σκηνικό έχει πλάκα, ιδικά με κάτι παλικάρια εδώ  :hehe: :hehe: :hehe:

Έγινε επεξεργασία από AstraLgr
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το παραπάνω γράφημα είναι μουσαντενιο ;Που  να κοιτάμε εμείς που δεν ξέρουμε πολλά για να πληροφορούμαστε;

Διαβάζεις τον amdniko που πέρασε από 970 και έφυγε.

Διαβάζεις τον lazydog που πέρασε από 970 και έφυγε.

Ήμουν με 780 και έφυγα λόγω bf.

Έχεις κανέναν που να ήταν με 290 και να έφυγε για 970 εξαιτίας του bf ;

Ο csaris μετά από δυο τιτάνες μια 780ti παίρνει μια 290Χ μπαίνει bf βλέπει τα καρέ και την ροη τους και ακόμα φωνάζει ποσο ..... ήταν.

Μην πιστεύεις κανέναν ... είμαστε amd boys ... :hehe:

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Gigabyte GTX 970 G1 SLI

 

Η μία έχει  ASIC Quality 79% και η άλλη 70%- rev 1.1 και οι δύο. Το bios που δίνει στο overclock.net o zoson έριχνε τους drivers και ήταν πίχτρα στα artifacts. Ότι και να δοκίμασα δεν μπορούσε να κρατήσει σταθερά clocks. Τελικά, πέρασα τις τιμές στο bios που φορούσαν (84.04.28.00.4D) και όλα έστρωσαν :) κλειδωμένη τάση 1.312 και TDP limit 115%, με την κάρτα να μη ξεπερνάει το 91.5%. 

 

 

Single GPU (ASIC 79%) 1654/1923 stable σε Unigine, και μία ώρα Wolfenstein, όπου και ο οδηγός έκλασε. Game stable 1624/1923, 2+ ώρες .

 

W:NΟ Single GPU @1440p Settings: Ultra

Vf4hjXT.jpg

 

SLI 1600/1900 gamestable, 3 ώρες Shadow of Mordor και αρκετά benches στο Unigine, χωρίς artifacts.

 

Shadow of Mordor @1440p 

veRCnp5.png

 

Single GPU

dtK2hrD.png

 

SLI

Czl7DSr.png

 

Tο μόνο πρόβλημα είναι πως ζεσταίνονται πολύ σε SLi με την κύρια κάρτα να ανεβαίνει στους 80 σε full load με fans 100%. Το νερό, τελικά,  είναι απαραίτητο  :)

Έγινε επεξεργασία από Errer
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να διαλέξω μια κάρτα που κοστίζει 300+  με γνώμονα του ότι παίζει καλύτερα στο bf 4 επειδή εκεί δουλεύει καλύτερα το mantle; Την  επιλογή μου την έκανα εκτός από τα reviews  που κοίταξα άκουσα ένα user  ο οποίος  είχε την κάρτα.  και σαν παλαιός  χρήστης της πράσινης και την απροβλημάτιστη  εμπειρία μου με τους drivers  .Η 290χ στην τιμή που έχει πάει πια είναι λουκούμι άσχετα αν είναι λίγο πάνω λίγο κάτω η πολύ αναλόγως  το  παιχνίδι αλλά όλοι η συζήτηση γίνεται γιατί έχει πάει σε αυτήν την τιμή αλλιώς ούτε καν. Αυτήν την άποψη έχω .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tο μόνο πρόβλημα είναι πως ζεσταίνονται πολύ σε SLi με την κύρια κάρτα να ανεβαίνει στους 80 σε full load με fans 100%. Το νερό, τελικά, είναι απαραίτητο :)

Αρκετη ταση η 1.32v για every day και σε SLI. Λογικοτατο να εχεις αυξημενες temps...

Στα 1600-1650mhz τις τρεχεις ? Κατεβα 1,25ν στα 1500mhz και αραξε εκει...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να διαλέξω μια κάρτα που κοστίζει 300+  με γνώμονα του ότι παίζει καλύτερα στο bf 4 επειδή εκεί δουλεύει καλύτερα το mantle; Την  επιλογή μου την έκανα εκτός από τα reviews  που κοίταξα άκουσα ένα user  ο οποίος  είχε την κάρτα.  και σαν παλαιός  χρήστης της πράσινης και την απροβλημάτιστη  εμπειρία μου με τους drivers  .Η 290χ στην τιμή που έχει πάει πια είναι λουκούμι άσχετα αν είναι λίγο πάνω λίγο κάτω η πολύ αναλόγως  το  παιχνίδι αλλά όλοι η συζήτηση γίνεται γιατί έχει πάει σε αυτήν την τιμή αλλιώς ούτε καν. Αυτήν την άποψη έχω .

και να πεις οτι παει καλυτερα το bf4 οπως το unity στην πρασινη να πεις παει στον κοροκα, το bf4 παει νερο σε ολες τις καρτες σχεδον, απλα ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ

Έγινε επεξεργασία από kyr..
Link to comment
Share on other sites

Αρκετη ταση η 1.32v για every day και σε SLI. Λογικοτατο να εχεις αυξημενες temps...

Στα 1600-1650mhz τις τρεχεις ?

 

1600 και τις δυο. Θα προσπαθησω να κλειδωσω τα bios 1600 στην 70% kai 1650 την 79% 

 

Θα τις βαλω σε νερο αρα δε νομιζω να χρειαστει να πεσω σε τασεις. θα δοκιμασω και 1500/1.25mv μεχρι να ερθουν τα blocks γιατι μου φαινεται θα τις καψω...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να διαλέξω μια κάρτα που κοστίζει 300+  με γνώμονα του ότι παίζει καλύτερα στο bf 4 επειδή εκεί δουλεύει καλύτερα το mantle; Την  επιλογή μου την έκανα εκτός από τα reviews  που κοίταξα άκουσα ένα user  ο οποίος  είχε την κάρτα.  και σαν παλαιός  χρήστης της πράσινης και την απροβλημάτιστη  εμπειρία μου με τους drivers  .Η 290χ στην τιμή που έχει πάει πια είναι λουκούμι άσχετα αν είναι λίγο πάνω λίγο κάτω η πολύ αναλόγως  το  παιχνίδι αλλά όλοι η συζήτηση γίνεται γιατί έχει πάει σε αυτήν την τιμή αλλιώς ούτε καν. Αυτήν την άποψη έχω .

Νόμιζα ότι με ρωτούσες περί bf.

Του καθενός η επιλογή φίλε μου είναι σεβαστή.

Όταν ιεραρχεις σωστά τις ανάγκες σου έχεις πάντα την καλύτερη κάρτα γραφικών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Gigabyte GTX 970 G1 SLI

 

Η μία έχει  ASIC Quality 79% και η άλλη 70%- rev 1.1 και οι δύο. Το bios που δίνει στο overclock.net o zoson έριχνε τους drivers και ήταν πίχτρα στα artifacts. Ότι και να δοκίμασα δεν μπορούσε να κρατήσει σταθερά clocks. Τελικά, πέρασα τις τιμές στο bios που φορούσαν (84.04.28.00.4D) και όλα έστρωσαν :) κλειδωμένη τάση 1.312 και TDP limit 115%, με την κάρτα να μη ξεπερνάει το 91.5%. 

 

 

Single GPU (ASIC 79%) 1654/1923 stable σε Unigine, και μία ώρα Wolfenstein, όπου και ο οδηγός έκλασε. Game stable 1624/1923, 2+ ώρες .

 

W:NΟ Single GPU @1440p Settings: Ultra

Vf4hjXT.jpg

 

SLI 1600/1900 gamestable, 3 ώρες Shadow of Mordor και αρκετά benches στο Unigine, χωρίς artifacts.

 

Shadow of Mordor @1440p 

veRCnp5.png

 

Single GPU

dtK2hrD.png

 

SLI

Czl7DSr.png

 

Tο μόνο πρόβλημα είναι πως ζεσταίνονται πολύ σε SLi με την κύρια κάρτα να ανεβαίνει στους 80 σε full load με fans 100%. Το νερό, τελικά,  είναι απαραίτητο  :)

Ρώτησα και τον Ορέστη προχθές.

Οι καρτουλες έχουν vdroop ;

Το 1.32 που λες το βλέπω στα screenshot 1.275

Πιο είναι πραγματικό;

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και τον Ορέστη προχθές.

Οι καρτουλες έχουν vdroop ;

Το 1.32 που λες το βλέπω στα screenshot 1.275

Πιο είναι πραγματικό;

 

Οπως ειχα αναφερει και σε προηγουμενο ποστ, το GPUZ και το Riva δε δειχνουν σωστες τασεις- γιατι γινεται αυτο δε γνωριζω. Οσοι εβαλαν πολυμετρο πανω στις καρτες παντως επαιρναν 1.31 ταση. Θα μετρησω και εγω και θα σου πω. 

 

στα screens δειχνει  την πρωτη καρτα στα 1.275 και τη δευτερη στα 1.25. ενω και οι δυο ειναι overvolted στα 1.312

Έγινε επεξεργασία από Errer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα και τον Ορέστη προχθές.

Οι καρτουλες έχουν vdroop ;

Το 1.32 που λες το βλέπω στα screenshot 1.275

Πιο είναι πραγματικό;

Απο bios δινεις 1.32v αλλα διαβαζει μεχρι 1.275v το AB.

Εγω δινω στο bios 1.25v και 1.25v βλεπω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειχα αναφερει και σε προηγουμενο ποστ, το GPUZ και το Riva δε δειχνουν σωστες τασεις- γιατι γινεται αυτο δε γνωριζω. Οσοι εβαλαν πολυμετρο πανω στις καρτες παντως επαιρναν 1.31 ταση. Θα μετρησω και εγω και θα σου πω. 

 

στα screens δειχνει  την πρωτη καρτα στα 1.275 και τη δευτερη στα 1.25. ενω και οι δυο ειναι overvolted στα 1.312

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο.

Όλη αυτή η ιστορία με τα bios τις τασεις τα tdp/temp throttle αξίζει ή είναι να χαμε να λέγαμε ;

Τα παιδιά που δεν θα ασχοληθούν με κάτι τέτοιο θα έχουν αρκετά μειωμένες επιδόσεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι εαν παρουν G1 or ΜSI...ουτε καν χρειάζεται να ασχοληθούν με τετοια.

Απο 1,25v σε 1.312v ενα max 80-100mhz στο gpu core ειναι...

Αμα κυνηγάς νουμερακια το κάνεις...αλλιως φτιαχνεις ενα bios στα μετρα σου και καθαρίζεις(οπως εγω).

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από r9 290 (mantle/dx11) με omega drivers, δοκίμασα gtx970 σε bf4 και επέλεξα nvidia διότι δεν έχω καθόλου frame drop, χαμηλότερες θερμοκρασίες και καθόλου κρασαρίσματα.

Εξηγούμαι: medium settings preset, 120fps cap, σε multiplay η 290 έπεφτε στα 90-100fps σε εκρήξεις και τρέχοντας το bf4 σε x64 είχα κρασάρισμα του παιχνιδιού αρκετά συχνά (με x32 μειώθηκαν). Η πράσινη μένει σταθερή στα fps και δεν έχει κρασάρει ως τώρα με max temp 62-65°C με τα fan να ξεκινούν στους 60°C.

 

Αν αξίζει τα παραπάνω χρήματα η πράσινη είναι ένα ερώτημα πάντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.