Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα προσπαθίσω να είμαι λιτός, περιεκτικός και σύντομος!!!

Έχω 300 ευρώ πιστωτικό από το vision studio που προορίζεται για αγορά κάρτας γραφικών.

Η οθόνη μου έχει ανάλυση 1920x1080 και με ενδιαφέρει να μπορώ να παίζω τα τελευταια games (Ryse: Son of Rome - Middle earth shadow of Mordor κτλ) καθώς και κάποια λίγο παλαιότερα πχ Crysis 3- Far Cry 3 - Battlefield 4 κτλ.

Η ερώτηση λοιπόν που προκύπτει είναι η εξής: αξίζει να δώσω 85 ευρώ παραπάνω και να πάρω gtx 970 πχ VGA :: nVidia GeForce GTX 970 4GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI Triple DP (Gigabyte) (GV-N970WF3OC-4GD) - Visionstudio.gr ή να δώσω 5 ευρώ παραπάνω και να πάρω R9 290 πχ VGA :: ATI Radeon R9 290 DD 4GB DDR5 PCI-E Dual DVI HDMI DP (XFX) (R9-290A-EDFD) - Visionstudio.gr

Δικαιολογεί τα 80 ευρώ παραπάνω και την αναμονή (δεν υπάρχουν ετοιμοπαράδοτες) η 970 ή λίγο-πολύ θα είναι το ίδιο για gaming se 1080p; Εννοώ, οτι το ίδιο και το αυτό αν σε ενα παιχνίδι βγάζει η μία κάρτα 72 fps και η άλλη 64 από την στιγμή που είναι πάνω από 60 και οι δύο.......

Έγινε επεξεργασία από giannisth
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά καλύτερη κάρτα η 970 και όχι μόνο στις επιδόσεις. Φέρνει και νέες τεχνολογίες, καταναλώνει το μισό κτλ κτλ Το αν αξίζει να δώσεις τα 80 το ξέρεις μόνο εσύ δυστυχώς. Προσωπικά μάλλον θα τα έδινα. Ποιό είναι το υπόλοιπο μηχάνημα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά καλύτερη κάρτα η 970 και όχι μόνο στις επιδόσεις. Φέρνει και νέες τεχνολογίες, καταναλώνει το μισό κτλ κτλ Το αν αξίζει να δώσεις τα 80 το ξέρεις μόνο εσύ δυστυχώς. Προσωπικά μάλλον θα τα έδινα. Ποιό είναι το υπόλοιπο μηχάνημα;

cpu i7 4770k

mobo ASUS Z 87-A

hdd SEAGATE BARRACUDA 1TB 7200 RPM

ssd SAMSUNG EVO 12O GB

ram CRUCIAL BALLLISTIC 2x4 1600

psu XFX PRO 650W

case CORSAIR 300R

Μήπως είναι overkill η 970 για 1080p; Αυτή μάλλον είναι η κρίσημη ερώτηση...

Έγινε επεξεργασία από giannisth
Link to comment
Share on other sites

Και εγω στο ιδιο δηλημα ειμαι.και μαλλον για 970 θα παω και για gigabyte g1 gaming εχω ακούσει καλα λόγια συγκεκριμένα.ελπιζω να αξιζει.

Σε ποσο καιρό σου είπαν θα ειναι ετοιμοπαράδοτες;

Link to comment
Share on other sites

και εγω για την 970 θα πηγαινα, τα εδινα τα 80 και αν δεν τα ειχα θα εκανα υπομονη

Το θέμα δεν είναι οικονομικό. Δεν θα κολλήσω στα 80 ευρώ. Απλά σκεύτομαι δυνατά με αυτό το post. Αν τελικά αξίζουν τα παραπάνω χρήματα οι 970 σε σχέση πχ με μια 290 για 1080p gaming. Γιατί σε όποιο μελλοντικό παιχνίδι τα βρει σκούρα η 290, η 970 δεν θα κάνει περίπατο........ Δεν είναι τόόόόσο μεγάλη η διαφορά τους...

Βλέπω και κάτι τέτοια [PCGH] Ryse Son of Rome Benchmarks και.......μπερδεύομαι σχεδόν ευχάριστα!!

Έγινε επεξεργασία από giannisth
Link to comment
Share on other sites

Και εγω στο ιδιο δηλημα ειμαι.και μαλλον για 970 θα παω και για gigabyte g1 gaming εχω ακούσει καλα λόγια συγκεκριμένα.ελπιζω να αξιζει.

Σε ποσο καιρό σου είπαν θα ειναι ετοιμοπαράδοτες;

Δεν τους ρώτησα. Απλά αναφέρω οτι στο site τους έχουν χρόνο παράδοσης πάνω από 10 εργάσιμες:slap:

Link to comment
Share on other sites

970 Θα πας να πάρεις!

290 Μεγάλες θερμοκρασίες 95 σε Custom Cooler και ειδικά το συγκεκριμένο που βάζεις έχει πρόβλημα!

Μεγαλύτερη κατανάλωση

Λιγοτερά FPS (Και μιλάμε για καμιά 20αριά)

Δες την 970 σαν μια 780ti κυριολεκτικά..

Και μετα μισά λεφτά.. (στο περίπου)

Link to comment
Share on other sites

Με 80 ευρω παραπανω αγοραζεις κατι που βγηκε χτες και οχι κατι που κυκλοφορει εδω και παρα πολυ καιρο. Απ αυτο και μονο εγω θα πηγαινα στην 970. Συν και το γεγονος οτι η 970 ερχεται με αρκετες νεες τεχνολογιες, συν και το οτι εχει παρα πολυ μικρη καταναλωση... Για μενα και για πολλους ειναι το best vfm αυτη τη στιγμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν σχολιάζει ότι 380€ για την 970 είναι ΤΡΑΓΙΚΗ τιμή? 330$ στο amazon έχει αυτή τη στιγμή και με ισοδυναμία 1$=1€ είναι ήδη κλεψιά, πόσο μάλλον 380€... Δε λέω, σούπερ η καρτούλα, αλλά όχι κι έτσι....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

970 ρε συ

ολοφρεσκο , με νεα κολπακια ...

και μην βλεπεις τεστ των frames ... ενα παιχνιδι δεν ειναι κατι το απολυτο

επισης οπως το κοβω εγω , η σειρα 900 θα ειναι και η σειρα που θα κλεισει την πορτα των 1080 .... οποτε μαλλον ειναι και οτι πιο future proof μπορεις να βρεις σημερα κιολας

Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτές τις τιμές που πουλάνε την 970, η 290X φαίνεται κελεπούρι, lol...

Αλλά ναι, η 970 είναι η καλύτερη στην κατηγορία της... Να ήταν και διαθέσιμη μόνο...

Έγινε επεξεργασία από DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

370 δολλαρια εχει η g1. Βεβαια τα 400 ευρω εδω παλι πολλα ειναι αλλα και amazon de uk κτλ παλι εκει τις εχουν 370-400. Μονο τα γερμανικα καταστηματα ειδα τις εχουν κανενα 350αρι...

Link to comment
Share on other sites

Με 80 ευρω παραπανω αγοραζεις κατι που βγηκε χτες και οχι κατι που κυκλοφορει εδω και παρα πολυ καιρο. Απ αυτο και μονο εγω θα πηγαινα στην 970. Συν και το γεγονος οτι η 970 ερχεται με αρκετες νεες τεχνολογιες, συν και το οτι εχει παρα πολυ μικρη καταναλωση... Για μενα και για πολλους ειναι το best vfm αυτη τη στιγμη.

Το γεγονός οτι η 970 είναι πιο καινούρια-έχει κάποια features που η 290 δεν εχει-καταναλώνει λιγότερη ενέργεια, να το καταλάβω. Αλλά το vfm αν το αναλύσουμε ξερά ως fps / ευρώ τότε δεν ξέρω πραγματικά ποια κάρτα είναι πιο vfm....

Link to comment
Share on other sites

970 ρε συ

ολοφρεσκο , με νεα κολπακια ...

και μην βλεπεις τεστ των frames ... ενα παιχνιδι δεν ειναι κατι το απολυτο

επισης οπως το κοβω εγω , η σειρα 900 θα ειναι και η σειρα που θα κλεισει την πορτα των 1080 .... οποτε μαλλον ειναι και οτι πιο future proof μπορεις να βρεις σημερα κιολας

Προσωπική άποψη, μπορεί να κάνω και λάθος, είναι οτι το 1080 θα κλείσει όταν βγούν στην αγορά προσιτές midrange κάρτες με 6gb vram. Και αυτό ώστε να συμβαδίζουν με το μέγεθος της unified ram από τις κονσόλες. Όλο αυτο, φυσικά μέχρι να εμφανιστούν οι νεότερες κονσόλες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.