Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


Recommended Posts

Δε θέλω καν να ξέρω πόσο θα κάνουν. Λογικά τουλάχιστον όσο κάνει η 290X Vapor-X 8gb. 700 ευρώ

η ΑΜD λεει πιεζει λεει να γινει μια μικρη αυξηση τιμων στις 8αρες. Οποτε μιλαμε για το 100αρικο αντε 120 ευρω πανω θελω να πιστευω.

Κοντη γιορτη το να μαθουμε και απο τους δυο τις τιμουλες.

Link to comment
Share on other sites

Η vapor-x 8gb κάνει 692 ευρώ στη Γερμανία. Για Ελλάδα δε συζητάμε καν. Δεν υπάρχει βέβαια καν αλλά αν υπήρχε θα έκανε πάνω από 800. Ούτως ή άλλως δε χρειάζονται πουθενά τα 8gb και ιδίως σε αυτή τη γενιά. Στην επόμενη το καλοκαίρι το συζητάμε. Σίγουρα πάντως με μια τέτοια κάρτα ξεπερνά κανείς άπαξ και δια παντός το πρόβλημα μνήμης για τα επόμενα 3-4 χρόνια που θα υπάρχει το ps4 και το xone.

Link to comment
Share on other sites

Η vapor-x 8gb κάνει 692 ευρώ στη Γερμανία. Για Ελλάδα δε συζητάμε καν. Δεν υπάρχει βέβαια καν αλλά αν υπήρχε θα έκανε πάνω από 800. Ούτως ή άλλως δε χρειάζονται πουθενά τα 8gb και ιδίως σε αυτή τη γενιά. Στην επόμενη το καλοκαίρι το συζητάμε. Σίγουρα πάντως με μια τέτοια κάρτα ξεπερνά κανείς άπαξ και δια παντός το πρόβλημα μνήμης για τα επόμενα 3-4 χρόνια που θα υπάρχει το ps4 και το xone.

Πολυ φοβαμαι Κωστα οτι στο νεο GTA 5 τον Ιανουαριο δεν θα μπορουμε να maxαρουμε με 4gb και δεν μιλαω σε 4k αναλυσεις :p

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ρε Ορέστη. Έτσι λέγανε και για το mordor και για το evil within, ο ένας για 6gb και ο άλλος για τουλάχιστον 4 σε 1080p και τελικά δε χρησιμοποιούνε ούτε 4 το mordor σε 1440p και το evil within μετά βίας 2,7-2,8. Νομίζω ότι προς το παρόν είμαστε εντάξει. Άσε που λογικά, όπως πάντα με console ports, θα είναι ένα μπουρδέλο το gta v όταν θα κυκλοφορήσει και θα πρέπει να περάσουν κάποιοι μήνες και μερικά patches για να στρώσει και μέχρι τότε μπορεί να έχουν βγει οι νέες κάρτες ή να έχει βελτιστοποιηθεί το παιχνίδι με τις υπάρχουσες.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ φοβαμαι Κωστα οτι στο νεο GTA 5 τον Ιανουαριο δεν θα μπορουμε να maxαρουμε με 4gb και δεν μιλαω σε 4k αναλυσεις :p

Καλα το τελευταιο παιχνιδι που περιμενω optimization ειναι το GTA 5.. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Καλα το τελευταιο παιχνιδι που περιμενω optimization ειναι το GTA 5.. :hehe:

γι αυτο τους επιασε κωλοπιλάλα για τις 8αρες nvidia και αti.

Το GTA ειναι το μονο παιχνιδι αφου βγει στην αγορα το optimization γίνεται μετα σε βαθος, βαθος, χρονου!

Link to comment
Share on other sites

Το συμπερασμα ομως πιο ειναι? Πια ειναι καλυτερη για 1080p gaming?

Προσωπικη αποψη ειναι οτι αν αγορασει κανεις καρτα τωρα και δεν ειναι περιορισμενος πολυ σε χρηματα, η καλυτερη αγορα ειναι η GTX 970. Αν ομως ειναι περιορισμενος τοτε καλυτερα μπορει να παρει μια 290 (ουτε καν Χ) και ισως να τον συμφαιρει και μεταχειρισμενη αν και οι τιμες στα 250 ευρω των καινουριων ειναι "χωμα". Αν τον απασχολει η καταναλωση GTX 970, αν θελει Mantle 290. Απο αποψη θορυβου δεν εχει προβλημα με καμια απο τις 2 υλοποιησεις διοτι οι aftermarket λυσεις τον καλυπτουν. (Οπως Asus Strix,Msi Gaming για 970 και Sapphire Trix,Powercolor PCS+ για 290)

Και οι 2 καρτες δεν εχουν προβλημα στα 1080p.

Link to comment
Share on other sites

Με τους τελευταίους οδηγούς και από τα δύο στρατόπεδα, απ'ότι κατάλαβα είναι περίπου το ίδιο σε απόδοση η 290 με την 970, με τη διαφορά να εστιάζεται στην κατανάλωση ρεύματος κυρίως αλλά και εν μέρει στο θόρυβο δεδομένου ότι οι 970 υπερέχουν ελαφρά και πάλι λόγω θερμοκρασίας και κατανάλωσης, όπως επίσης και λόγω πιο σύγχρονων ψυκτρών.

Από τιμή υπερέχει ξεκάθαρα η 290 καθότι κοστίζει περίπου 30% λιγότερο, προσφέροντας τις ίδιες πάνω κάτω επιδόσεις. Ακόμα και να συνυπολογίσουμε την έξτρα κατανάλωση ρεύματος σε περίοδο τριετίας (LOL), η 290 κοστίζει και πάλι 15% λιγότερο. (Έκανα τον υπολογισμό με 11 λεπτά ανά kwh, με κατανάλωση 150watt στην 970 και 250 στην 290 και 6 ώρες χρήσης την ημέρα σε full load, πράγμα που μας δίνει περίπου 75 ευρώ παραπάνω ρεύμα στη 290 στην τριετία).

Η επιλογή είναι θέμα του καθενός αυτή τη στιγμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και ακομη ενας παραγοντας που πολλοι τον λαμβανουν υπόψιν...Αξια μεταπωλησης...

Οσοι παρουν τωρα καινουργια 290(X) σε 3-4 μηνες θα την δινουνε κανα 150ρι μετα βιας 200€(αν κρινω απο τις τρεχουσες τιμες μεταχειρο)

...ενταξει, εξαρταται και ποσο θα την αγορασουν καινουργια...

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Λογικό αυτό που λες. Αλλά δε νομίζω ότι έχει τόσο μεγάλη διαφορά. Σίγουρα όχι τόσο μεγάλη ώστε ακόμα και αυτό τον παράγοντα να βάλεις στην τιμή, πάλι η 970 δε συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Το συμπερασμα ομως πιο ειναι? Πια ειναι καλυτερη για 1080p gaming?

Προσωπικη αποψη ειναι οτι αν αγορασει κανεις καρτα τωρα και δεν ειναι περιορισμενος πολυ σε χρηματα, η καλυτερη αγορα ειναι η GTX 970. Αν ομως ειναι περιορισμενος τοτε καλυτερα μπορει να παρει μια 290 (ουτε καν Χ) και ισως να τον συμφαιρει και μεταχειρισμενη αν και οι τιμες στα 250 ευρω των καινουριων ειναι "χωμα". Αν τον απασχολει η καταναλωση GTX 970, αν θελει Mantle 290. Απο αποψη θορυβου δεν εχει προβλημα με καμια απο τις 2 υλοποιησεις διοτι οι aftermarket λυσεις τον καλυπτουν. (Οπως Asus Strix,Msi Gaming για 970 και Sapphire Trix,Powercolor PCS+ για 290)

Και οι 2 καρτες δεν εχουν προβλημα στα 1080p.

Η τελική επιλογή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες .

Σαν πιο σωστή επιλογή από άποψη τεχνολογική, φαντάζει η 970 , η οποία καταναλώνει λιγότερο.

Αν το δείς καθαρά οικονομικά εκεί παίζει ανάλογα την προσφορά . Αν βρίσκεις 290 σε χαμηλή τιμή είναι πολύ καλή επιλογή.

Αλλά υπάρχει και άλλος ένας περιορισμός και αυτός εξαρτάται από το υπόλοιπο σετ του συστήματος !

Για όσους λοιπόν έχουν παλαιά συστήματα και κάνουν αναβάθμιση κάρτας για παίξουν τα νέα games , οι AMD R9 290/Χ φαντάζουν καλύτερες επιλογές λόγω MANTLE !

Απ`ότι φαίνεται το mantle μπορεί να διαχειριστεί καλύτερα τα πολυπύρηνα και να αντλήσει ισχύ από εκεί, οπότε στην σούμα με AMD R9 και MANTLE (στα παιχνίδια που το υποστηρίζουν) + παλαιό πολυπύρηνο σύστημα , θα έχετε περισσότερα FPS στην σούμα απ`ότι με κάποια 970 ....

Ψάξτε το λίγο , ανάλογα τα games που σας ενδιαφέρουν να παίξετε και ανάλογα το σύστημα που θα τις τοποθετήσετε!

Το mantle είναι ένας άσος της AMD αυτή την στιγμή.

Κάνει τις κάρτες της να μπορούν να μπουν σε μεγαλύτερη βάση συστημάτων, χωρίς αυτά να αποτελούν bottleneck για την απόδοση των καρτών της .

Στην ουσία διευρύνει την βάση στην οποία απευθύνονται αυτές οι κάρτες !

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα λέω ... Πες μου σε πιο τίτλο θα καείς να σου πω τι κάρτα θα πάρεις.

Και δεν έχει να κάνει πάντα με στρατόπεδα ati vs nvidia.

Βλεπω εδώ MSI GeForce GTX 980 Gaming 4G Review - Graphics cards - Reviews : ocaholic το ξύλο που τρώνε στο crysis 3 αλλά και στο metro last light τα 970 από την 780ti με τιμή εδώ 3072MB ZOTAC GeForce GTX 780 Ti OC Splinter Cell Aktiv PCIe 3.0 στα 400 ευρουδάκια και προβληματίζομαι ...

Έγινε επεξεργασία από zpaf
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα λέω ... Πες μου σε πιο τίτλο θα καείς να σου πω τι κάρτα θα πάρεις.

Και δεν έχει να κάνει πάντα με στρατόπεδα ati vs nvidia.

Βλεπω εδώ MSI GeForce GTX 980 Gaming 4G Review - Graphics cards - Reviews : ocaholic το ξύλο που τρώνε στο crysis 3 αλλά και στο metro last light τα 970 από την 780ti με τιμή εδώ 3072MB ZOTAC GeForce GTX 780 Ti OC Splinter Cell Aktiv PCIe 3.0 στα 400 ευρουδάκια και προβληματίζομαι ...

Ασε τα μουσεια ρε Γιαννη και πανε στα φρεσκα πιπινακια να γουσταρεις..

Παρε μια 980 τωρα αν τη βρεις πουθενα ή περιμενε με τη μιλφαρα σου τη 290 μεχρι να ρθει κατι πιο δυνατο, π.χ. καμια 390Χ ή 980ti.

Βγηκαν τα φρεσκα και θα πας να παρεις τα παλια;;;

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ασε τα μουσεια ρε Γιαννη και πανε στα φρεσκα πιπινακια να γουσταρεις..

Παρε μια 980 τωρα αν τη βρεις πουθενα ή περιμενε με τη μιλφαρα σου τη 290 μεχρι να ρθει κατι πιο δυνατο, π.χ. καμια 390Χ ή 980ti.

Βγηκαν τα φρεσκα και θα πας να παρεις τα παλια;;;

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να πάρω 980 και να βλέπω περσινά ξυνά σταφύλια να γελάνε με τα νουμερακια μου δεν το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρω 980 και να βλέπω περσινά ξυνά σταφύλια να γελάνε με τα νουμερακια μου δεν το βλέπω.

Ελα μια χαρα ειναι η 980.. αλλο η κουτση του [MENTION=478]sebastian[/MENTION] :p

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η τελική επιλογή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες .

Σαν πιο σωστή επιλογή από άποψη τεχνολογική, φαντάζει η 970 , η οποία καταναλώνει λιγότερο.

Αν το δείς καθαρά οικονομικά εκεί παίζει ανάλογα την προσφορά . Αν βρίσκεις 290 σε χαμηλή τιμή είναι πολύ καλή επιλογή.

Αλλά υπάρχει και άλλος ένας περιορισμός και αυτός εξαρτάται από το υπόλοιπο σετ του συστήματος !

Για όσους λοιπόν έχουν παλαιά συστήματα και κάνουν αναβάθμιση κάρτας για παίξουν τα νέα games , οι AMD R9 290/Χ φαντάζουν καλύτερες επιλογές λόγω MANTLE !

Απ`ότι φαίνεται το mantle μπορεί να διαχειριστεί καλύτερα τα πολυπύρηνα και να αντλήσει ισχύ από εκεί, οπότε στην σούμα με AMD R9 και MANTLE (στα παιχνίδια που το υποστηρίζουν) + παλαιό πολυπύρηνο σύστημα , θα έχετε περισσότερα FPS στην σούμα απ`ότι με κάποια 970 ....

Ψάξτε το λίγο , ανάλογα τα games που σας ενδιαφέρουν να παίξετε και ανάλογα το σύστημα που θα τις τοποθετήσετε!

Το mantle είναι ένας άσος της AMD αυτή την στιγμή.

Κάνει τις κάρτες της να μπορούν να μπουν σε μεγαλύτερη βάση συστημάτων, χωρίς αυτά να αποτελούν bottleneck για την απόδοση των καρτών της .

Στην ουσία διευρύνει την βάση στην οποία απευθύνονται αυτές οι κάρτες !

+1 αλλά τα ίδια δεν έγραφα μερικά ποστ πριν και διαφωνούσαμε; :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη μου, σημερα ή στο προσεχεσς μελλον εαν οι τιμες που θεσω ειναι υπερ του δεοντος χαμηλες (εως Χριστουγεννα δηλαδη) αξιζει 290 μεταχειρο στα ~200 , ή 970 καινουρια αν πεσει στα ~300 , με τη 290Χ να αποτελει πασπαρτου αναλογα ποσο μπορει να τη σφαξει καποιος σε μεταχειρο ή αν πεσει σε καινουρια στα ~270...

Αποκει και περα περιμενω να δω αν θα πεσουν περισσοτερο οι 780 μεταχειρο για να μπουν και αυτες στην παραπανω εξισωση....γιατι στην παρουσα φαση δεν αξιζουν στα 300ε για μεταχειρο...

Θα ηθελα και ενα σχολιο απο καποιον για τις aftermarket 290 , μπορει το cooler να ανταπεξελθει σε ενα αξιοπρεπες OC της ταξης 1150/1500? Η ειναι μονο για stock λειτουργεια αθορυβες?

Link to comment
Share on other sites

- 1.465mhz / 2.000mhz με 1.18v η πρωτη και 1.21v η δευτερη εχουν (λογου του asic εχουν διαφορετικες stock τασεις) :

100% tdp -> 200watt

110% tdp -> 220watt

Tomb Raider (vsync off 98-99% gpu usage) -> 79 και 80% tdp

Firestrike Performance -> 90 και 93% tdp

3D Mark 2011 Performance -> 100 και 103% tdp

- 1.329mhz / 1.750mhz (stock συχνοτητες) με 1.18v η πρωτη και 1.21v η δευτερη εχουν (λογου του asic εχουν διαφορετικες stock τασεις)

100% tdp -> 200watt

110% tdp -> 220watt

Tomb Raider (vsync off 98-99% gpu usage) -> 69 και 72% tdp

Firestrike Performance -> 81 και 83% tdp

3D Mark 2011 Performance -> 90 και 94% tdp

ετσι να υπαρχει...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παρέδιδε πριν κάτι μέρες το πνεύμα η 290x δεν θα έπαιρνα κάρτα μέχρι να έβλεπα τα μεγάλα μοντέλα της πράσινης και τη νέα σειρά της κόκκινης...η κάρτα βέβαια είχε άλλα σχέδια

Σκεφτόμουν πολύ για μεταχειρο 290 αλλά το μικρόβιο του καινούργιου(και οτι τη βρηκα σε καλη τιμη) εκερδισε τελικά :hehe:

Capture2.png Capture.png

Διαφορές δεν εχει στην αποδοση με τη 290x...πανω κατω τα ιδια ειναι.

Ειναι ομως σαφως πιο δροσερη και πιο ήσυχη...

Θα μου κρατησει παρεα μεχρι να βγει η σειρα 3 της κοκκινης :p

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.