Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


Recommended Posts

Το γεγονός οτι η 970 είναι πιο καινούρια-έχει κάποια features που η 290 δεν εχει-καταναλώνει λιγότερη ενέργεια, να το καταλάβω. Αλλά το vfm αν το αναλύσουμε ξερά ως fps / ευρώ τότε δεν ξέρω πραγματικά ποια κάρτα είναι πιο vfm....

Η 970. Και οχι με το ξερο fps/ευρω αλλα συνυπολογιζοντας και ολα τα αλλα..

Link to comment
Share on other sites

970 Θα πας να πάρεις!

290 Μεγάλες θερμοκρασίες 95 σε Custom Cooler και ειδικά το συγκεκριμένο που βάζεις έχει πρόβλημα!

Μεγαλύτερη κατανάλωση

Λιγοτερά FPS (Και μιλάμε για καμιά 20αριά)

Δες την 970 σαν μια 780ti κυριολεκτικά..

Και μετα μισά λεφτά.. (στο περίπου)

Τα 20 fps διαφορά πώς βγαίνουν;

π.χ εδώ AnandTech | The NVIDIA GeForce GTX 970 Review: Featuring EVGA βλέπω οτι στο Crysis 3 που εξακολουθεί να είναι απαιτητικό παιχνίδι έχουν 11 fps. Στο Thief έχουν 9, στο Βattlefield 4 έχουν 12, στο Metro 11. Στα λιγότερο απαιτητικά πχ Bioshock έχουν μεγάλη διαφορά 31fps αλλά είναι και οι δύο πολύ πάνω από τα 60fps(91 η μία 122 η άλλη)

Στο παραπάνω συγκριτικό η 290 είναι μάλλον η ρέφερενς....

Link to comment
Share on other sites

Η 970 έχει και ένα άλλο τεράστιο πλεονέκτημα που συχνά παραβλέπεται. Υποστήριξη σε drivers(aka optimization) για ένα χρόνο+. Ενώ η 290Χ βρίσκεται στο τέλος της ζωής της. Μη μιλήσουμε για τη 280Χ που και αυτή προσφέρεται σε δελεαστική τιμή.

Έβαλα παραγγελία για την EVGA superclocked 970 ACX 2.0 στο e-shop και ήθελα να ρωτήσω, μήπως και την αλλάξω, αν υποστηρίζει αύξηση τάσης*.

Από την gpu boost 2.0 υποστήριξη φαίνεται ότι όλες οι 970 υποστηρίζουν υπέρταση. Ισχύει ή είναι μόνο υπο προϋποθέσεις αυτή η δυνατότητα (π.χ.μόνο builds με υδρόψυξη);

Υ.Γ: *Και αν υπάρχουν τυχόν ελαττώματα σε αυτή την έκδοση (π.χ. θόρυβος)

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30434]giannisth[/MENTION] Διαβάζοντας τις απαντήσεις σου κάτι μου λέει ότι ουσιαστικά δίλημμα δεν υπήρξε και ότι έχεις σαφή προτιμήση. Όπως και όλοι όσοι πόσταραν έχουν την αντίθετη βέβαια... Προσωπικά δεν θεωρώ τη 290 κακή κάρτα με την έννοια ότι δεν θα ευχαριστηθείς το gaming. Aπλά θεωρώ ότι από τότε που βγήκε ο πυρήνας maxwell (με το εκπληκτικό perf/watt, τις νέες τεχνολογίες και τη λογική τιμή) κάρτες σαν τη 290 ανήκουν πλέον στο -τεχνολογικό- μουσείο.

Link to comment
Share on other sites

Σιγα ρε παιδια! Λες και μιλαμε για καμια 8800gtx ή δεν ξερω κι εγω τι αλλο...

Και γω για 970 παω(μαλλον) αλλά οχι και για μουσειο οι 290/290X...

Και για ποιο λογο εχουν φτασει στο τελος της ζωης τους; Μιλαμε για μια καρτα που αν εξαιρέσεις τη κακη θερμικη συμπεριφορα, "σπερνει"(και θα "σπερνει" για καιρο ακομη) και συνεχιζει να εχει πολυ καλη υποστήριξη σε οδηγους...

Το εγραψα κι αλλου οτι για καποιον που δεν θελει να πληρωσει τις υπερτιμημενες(αυτη την περιοδο) 970, μια 290 καινουργια(~300 εουρα) ή καλυτερα μεταχειρο στα ~250 εουρα ειναι λουκουμι...ιδιαιτερα για μεγαλες αναλυσεις

Οκ το καταλαβαινω οτι ο νεος ειναι ωραιος αλλά μην το "μπουκωνουμε" :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Μουσειακές είναι οι κάρτες που ΔΕΝ μπορούν να παίξουν / αποδόσουν σε αυτό για το οποίο δημιουργήθηκαν !

Οι 290 θα χρειαστούν μια 2ετία μέχρι να μπουν στο μουσείο. όσο και οι 970 δηλαδή . Μην λέμε ότι να είναι..... και μεγαλοποιούμε τα πράγματα.

Και εμένα θα μου έρεσε μια GIGABYTE 970 ITX , πολύ ωραία καρτούλα, αλλά "άλλο το μου αρέσει" και άλλο το "είναι για μουσείο".

Και οι δυο κάρτες έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους .

Μην υπερθεματίζουμε τα μεν ή τα δε .... και μην μιλάμε για θέματα υποστήριξης. Είναι αστείο....

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Aν εξαιρέσεις την κακή θερμική συμπεριφορά και αν εξαιρέσεις και την απόδοση (όχι επίδοση) τότε μια χαρά είναι. Μόνο που τόσο το πρώτο όσο και το δεύτερο είναι τα χαρακτηριστικά του νεωτερισμού στην τεχνολογία, εξ ου και το μουσείο. Δεν είπα ότι η κάρτα είναι αργή ή ακριβή ή θα απογοητεύσει. Το θετικό της 290 είναι το frames per dollar, εκεί σταματάνε τα θετικά. Αυτό δεν είναι στοιχείο τεχνολογίας, στοιχείο marketing είναι, οχι με την αρνητική έννοια αλλά με την έννοια της επιθετικής τιμολογιακής πολιτικής. Ωστόσο, αν δούμε το θέμα σφαιρικά, οι κάρτες αυτές, ναι είναι για μουσείο.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30434]giannisth[/MENTION] Διαβάζοντας τις απαντήσεις σου κάτι μου λέει ότι ουσιαστικά δίλημμα δεν υπήρξε και ότι έχεις σαφή προτιμήση. Όπως και όλοι όσοι πόσταραν έχουν την αντίθετη βέβαια... Προσωπικά δεν θεωρώ τη 290 κακή κάρτα με την έννοια ότι δεν θα ευχαριστηθείς το gaming. Aπλά θεωρώ ότι από τότε που βγήκε ο πυρήνας maxwell (με το εκπληκτικό perf/watt, τις νέες τεχνολογίες και τη λογική τιμή) κάρτες σαν τη 290 ανήκουν πλέον στο -τεχνολογικό- μουσείο.

Δίλημμα υπήρχε και εξακολουθεί να υπάρχει. Σε πολλα πράγματα, έτσι και εδώ, υπαρχει το δίλλημα 'να πάρω το καινούριο-ακριβότερο-πιο γυαλιστερό ή το φθηνότερο-οικονομικότερο-δοκιμασμένο'. Πολλές φορές ένιωθα οτι πρέπει να 'υπερασπιστώ' την 290 γιατί, όπως και να το κάνουμε, εξακολουθεί να έχει αξία για πολλούς από εμάς. Ασχέτως αν πιστεύεις οτι δεν έχει. Σέβομαι την άποψη σου αλλά δεν μπορώ να την υιοθετήσω.

Επίσης λόγω του γεγονότος οτι οι κάρτες της 9χ0 είναι καινούριες, λαμβάνουν περισσότερη δημοσιότητα και καλά κάνουν. Έτσι πρέπει. Αυτό όμως, έχει ως αποτέλεσμα να δημιουργείται 'ρεύμα' και 'τάση' προς αυτές, χωρίς ο ανυποψίαστος ενδιαφερόμενος υποψήφιος αγοραστής να αναρωτηθεί εαν υπαρχουν κάρτες 'παλιαότερης κοπής' που να του κάνουν την δουλειά και να είναι και πιο οικονομικές.....

Τα ίδια ακριβώς θα λέω και σε λίγο που η amd θα βγάλει τις καινούριες. Γράφοντας την τελευταία πρόταση ήδη με φαντάστηκα να γράφω την ατάκα 'καλή η καινούρια σειρά xxx της amd αλλά μήπως με μια 970 στα 330 ευρώ κάνεις την δουλειά σου και σου βγαίνει και πιο οικονομικά;΄

Υστερόγραφο (ελληνιστί PS)

Υπέρμαχος κάποιας συγκεκριμμένης εταιρείας (fanboy), δεν είμαι. Ούτε της amd, ούτε της nvidia. Ας όψεται ο ανηψιός που μου τάχει κάνει τσουρέκια να βάλω καλή κάρτα γραφικών στον υπολογιστή για να παίζει παιχνίδια. Η μάνα του (αδερφή μου), δεν εγκρίνει κονδύλι αναβάθμισης στον δικό του υπολογιστή!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Aν εξαιρέσεις την κακή θερμική συμπεριφορά και αν εξαιρέσεις και την απόδοση (όχι επίδοση) τότε μια χαρά είναι. Μόνο που τόσο το πρώτο όσο και το δεύτερο είναι τα χαρακτηριστικά του νεωτερισμού στην τεχνολογία, εξ ου και το μουσείο. Δεν είπα ότι η κάρτα είναι αργή ή ακριβή ή θα απογοητεύσει. Το θετικό της 290 είναι το frames per dollar, εκεί σταματάνε τα θετικά. Αυτό δεν είναι στοιχείο τεχνολογίας, στοιχείο marketing είναι, οχι με την αρνητική έννοια αλλά με την έννοια της επιθετικής τιμολογιακής πολιτικής. Ωστόσο, αν δούμε το θέμα σφαιρικά, οι κάρτες αυτές, ναι είναι για μουσείο.

Χαρακτηριστικά του νεοτερισμού είναι να κοιτάς την κατανάλωση και την θερμική συμπεριφορά σε ένα προιόν , η οποία δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητη σαν αξία , να την αναγάγεις σε υπέρτατο αγαθό και βασικό κρητήριο αγοράς .... και να κρατάς στην κατοχή σου το προιόν που αγόρασες για ........... 10 μήνες .... :tomato::tomato::tomato::tomato: = μηδενική διαφορά στον λογαρισμό....

Μετά πάμε για άλλα = ΝΕΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ = ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ με τα super ανόματα και τα super αναγραφόμενα χαρακτηρηστικά.

Εξάλλου το άλλο χαρακτηριστικο του νεοτερισμού και της ραγδαίας ανάπτυξης της τεχνολογίας είναι η άμεση γήρανση του προιόντος που παράγεται, με την έναρξη της παραγωγής του .... Τόση αξία έχει ....

Η κάρτες δεν έχουν ουσιώδη αρνητικά για εμάς τους κοινούς θνητούς που αγοράζουμε μια κάρτα για ένα σύστημα, εκτός και αν έχουν ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΟ πρόβλημα = αστοχία σχεδιασμού που τις στέλνει για RMA .

Δεν βλέπω κάτι τέτοιο σε καμιά από τις παραπάνω.

Αυτό εννοώ.

Τελικά είναι να αναρωτιέσαι ... Ποιος είναι πιο έξυπνος .... Αυτός που αναζητά το VFM και την επιθετική τιμολογιακή πολιτική μιας εταιρίας ή αυτός που ψάχνει την υπεραξία του προιόντος στην κατανάλωση και την θερμική συμπεριφορά.

Νομίζω πως μεγάλη κουβέντα ανοίγω σε ένα φόρουμ που ασχολείται με την τεχνολογία και που οι περισσότεροι είναι πυροβολημένοι με αυτήν ... αλλά , απλές σκέψεις....

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

@giannisth

Δεν έβγαλα άχρηστη την 290, το αντίθετο. Απλά θεωρώ ότι προσωπικά έχω ξεφύγει από το να θεωρώ vfm to frame per dollar. Ακόμα απορω γιατί άνοιξες θέμα, δεν έχεις κανένα δίλημμα. Έβαλες το ερώτημα, σου απάντησαν καμιά 20αρια 970 δαγκωτό, επιμένεις -και δικαίωμα σου- στα "θετικά" της 290. Δεν υπάρχει λοιπόν -για σένα- δίλημμα. Βέβαια, οι απαντήσεις που πήρες έχουν να κάνουν και με το που γράφεις. Τις εμπειρίες των μελών, την εμβάθυνση τους στο αντικείμενο, την έλλειψη προκατάληψης. Σε γειτονικό φόρουμ για παράδειγμα θα είχες πάρει απαντήσεις σχεδόν αποκλειστικά υπέρ της 290.

@adpanos

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα γι αυτό και δεν απολυτοποίησα τα προτερήματα της 970. Aντίθετα, όπως και να το κάνουμε, το μοναδικό πλεονέκτημα της 290 είναι η τιμή. Αν δεις ένα από τα πρώτα ποστ στο τόπικ, με βάση το πως τα ζητάει ο ts, την 290 προτείνω. Κατά τα άλλα και αναφορικά με τα κατασκευαστικά προβλήματα: Οι 280Χ (τα σαβούρια ντε) είχαν ένα σωρό. Δεν σε είδα να αναφέρεις κάτι...

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

@giannisth

Δεν έβγαλα άχρηστη την 290, το αντίθετο. Απλά θεωρώ ότι προσωπικά έχω ξεφύγει από το να θεωρώ vfm to frame per dollar. Ακόμα απορω γιατί άνοιξες θέμα, δεν έχεις κανένα δίλημμα. Έβαλες το ερώτημα, σου απάντησαν καμιά 20αρια 970 δαγκωτό, επιμένεις -και δικαίωμα σου- στα "θετικά" της 290. Δεν υπάρχει λοιπόν -για σένα- δίλημμα. Βέβαια, οι απαντήσεις που πήρες έχουν να κάνουν και με το που γράφεις. Τις εμπειρίες των μελών, την εμβάθυνση τους στο αντικείμενο, την έλλειψη προκατάληψης. Σε γειτονικό φόρουμ για παράδειγμα θα είχες πάρει απαντήσεις σχεδόν αποκλειστικά υπέρ της 290.

@adpanos

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα γι αυτό και δεν απολυτοποίησα τα προτερήματα της 970. Aντίθετα, όπως και να το κάνουμε, το μοναδικό πλεονέκτημα της 290 είναι η τιμή. Αν δεις ένα από τα πρώτα ποστ στο τόπικ, με βάση το πως τα ζητάει ο ts, την 290 προτείνω. Κατά τα άλλα και αναφορικά με τα κατασκευαστικά προβλήματα: Οι 280Χ (τα σαβούρια ντε) είχαν ένα σωρό. Δεν σε είδα να αναφέρεις κάτι...

Οι 280Χ (τα σαβούρια ντε) είχαν ένα σωρό. Δεν σε είδα να αναφέρεις κάτι... Ακόμα γελάω με την ατάκα!:laughing: Για να βγαίνουν και όλα τα άπλυτα στην φόρα, το πιστωτικό είναι από asus r9 280x!

Link to comment
Share on other sites

Από τι θα ήταν... Κι εγώ 280Χ έχω, της msi. Απόλυτα δυσαρεστημένος. Τάχα στην αρχή το είχαν μόνο οι asus το θέμα. Μετά βγήκαν όλα στη φόρα.

απολυτα δυσαρεστημενοσ , αλλα τη κρατασ τη καρτα! ενταξει ΤΡΕΧΧ αυτη που εχεισ δεν υπερχρονιζετε οπωσ η 7950 που ειχεσ που στην ουσια ειχεσ με την 7950 τισ ιδιεσ επιδοσεισ με την 280χ..

για πιο λογο κρατασ το 280χ? αν δεν κανω λαθοσ εχει η καρτα σου περιπου 2,5 χρονια ακομα εγγυηση.

οσο τη κρατασ χανει την αξια τησ..

Link to comment
Share on other sites

απολυτα δυσαρεστημενοσ , αλλα τη κρατασ τη καρτα! ενταξει ΤΡΕΧΧ αυτη που εχεισ δεν υπερχρονιζετε οπωσ η 7950 που ειχεσ που στην ουσια ειχεσ με την 7950 τισ ιδιεσ επιδοσεισ με την 280χ..

για πιο λογο κρατασ το 280χ? αν δεν κανω λαθοσ εχει η καρτα σου περιπου 2,5 χρονια ακομα εγγυηση.

οσο τη κρατασ χανει την αξια τησ..

Σωστά τα λες και χαίρομαι που θυμάσαι τα ποστ μου. Ρωτάς αν έχω λεφτά ή αν θέλω να τα διαθέσω για να την αλλάξω;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.