Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


Recommended Posts

Κωστα τα scoria σου ειναι καθαρα με default driver? Χωρις επεμβασεις στον driver και στο Anisotropic Filtering ?

...γιατι ο AMD Driver εχει διάφορα καλούδια για να δινει καλα scoria :p

Τα σκοράκια είναι τελείως default με 14.9.2. AMD Optimized το tesselation. Με το crossfire δεν έχω ποστάρει πολλά πράγματα ακόμα διότι η πρώτη κάρτα καίγεται και throttlάρει. H πρώτη από τη δεύτερη έχει 25-30 βαθμούς διαφορά και μιλάμε για ίδιο φορτίο. Τις αναποδογύρισα αλλά καμμία διαφορά. Έως ότου βάλω την υδρόψυξη δεν έχει νόημα γιατί τα σκορ δεν είναι αντιπροσωπευτικά. Το ερώτημα είναι γιατί συμβαίνει αυτό. Το 103,7 του tomb raider είναι με ένα ελάχιστο throttling στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα. Όποιο άλλο run κι αν έκανα δεν έφτασε ούτε 101. Εντωμεταξύ και οι δύο κάρτες μόνες τους, ούτε 75 βαθμούς δεν έφτασαν ποτέ. Πολύ μυστήριο.

970 με 980 πόση διαφορα έχει

20-25% Clock for Clock

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

20-25% Clock for Clock

Λαθος, η διαφορα clock to clock ειναι 18% η αλλιως 200-220mhz στον πυρηνα εαν εχουν το ιδιο ρολοι και σε ΚΑΜΙΑ δεν επεμβει το tdp limit (κυριως για την 970gtx το λεω γιατι παιζουν μεγαλες διαφορες απο καρτα σε καρτα).

BF IV

980gtx 1280mhz -> 72 fps

970gtx 1370mhz -> 65 fps

970gtx 1500mhz -> 72 fps

Τα σκοράκια είναι τελείως default με 14.9.2. AMD Optimized το tesselation.

Αυτο το AMD Optimized στο tessellation ειναι που φοβαμαι γιατι ολοι μας ξερουμε για ποιον λογο μπηκε :p

Capture.jpg

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν λίγο έφαγα τρελή ξενέρα και πάλι. Έβγαλα την ψύκτρα της μιας κάρτας για να βάλω το ένα μπλοκ και έχει τελείως custom pcb. Αλλού γι'αλλού τα vrms. Έτσι δεν ταιριάζει το kit της gelid για τα vrms και δε μπορώ να βάλω το μπλοκάκι. Επίσης δεν υπάρχει full cover. Είναι revision 2.2 και η κάρτα είναι τελείως διαφορετική. Την πάτησα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πριν λίγο έφαγα τρελή ξενέρα και πάλι. Έβγαλα την ψύκτρα της μιας κάρτας για να βάλω το ένα μπλοκ και έχει τελείως custom pcb. Αλλού γι'αλλού τα vrms. Έτσι δεν ταιριάζει το kit της gelid για τα vrms και δε μπορώ να βάλω το μπλοκάκι. Επίσης δεν υπάρχει full cover. Είναι revision 2.2 και η κάρτα είναι τελείως διαφορετική. Την πάτησα.

Ρε Κωστα σοβαρα εισαι χρονια στο κουρπεντι (έχουμε κλείσει 10ετια) και εκανες μαζεμένα λάθη!

Τι στο διαολο...κανενα γκομενακι σου πηρε το μυαλο ?

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Βάλε 18ετία. Κοίτα να δεις. Η κάρτα η msi gaming έχει δύο κωδικούς. Ο ένας είναι rev 2.+ και ο οποίος είναι custom pcb και ο rev 1.+ o οποίος είναι κατά βάση reference. Τσέκαρα λοιπόν τους κωδικούς στο computeruniverse και έδειχνε τον rev.1.1. Τέλεια είπα κι εγώ και παράγγειλα. Ήρθε η κάρτα και τελικά είναι rev 2.2 και την πατήσαμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε 18ετία.

Φανταζομαι βρε, η ημερομηνια μαρτυράει απο που ήρθαμε! pctech.gr!

AthlonXP, Pentium 4, ΑΜΔ Thor B, Βarton, Abit, Kingston Hyperx 500αρες Made in USA, 9800 Radeon και GeForce 4 Titanium και παει λέγοντας...!

Τουλάχιστον εγω αλλα φαντάζομαι και εσυ, αν και αργησες 12 μηνες να γινεις member εδω :p

Αnyway στο θεμα μας... oσο για το αλλο πακετο! Που να το ηξερες....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ έγινα member πάνω από ένα χρόνο πριν από αυτό που φαίνεται στο προφίλ μου. Παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα με το προφίλ μου τότε και μου είπε ο moderator να φτιάξω ένα καινούριο και να σβήσουν το παλιό. Κι έτσι κι έγινε. Τότε ήταν 20-30 άτομα στο lab όλα τα μέλη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ έγινα member πάνω από ένα χρόνο πριν από αυτό που φαίνεται στο προφίλ μου. Παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα με το προφίλ μου τότε και μου είπε ο moderator να φτιάξω ένα καινούριο και να σβήσουν το παλιό. Κι έτσι κι έγινε. Τότε ήταν 20-30 άτομα στο lab όλα τα μέλη.

...μεσα στα 2 μηνακια ειχαμε μεταφερθει ολοι μας τοτε! το 1 χρονο μετα θα ηταν παράξενο! ....τωρα εξηγείται το 12-2004!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εμπεδώσαμε οτι μετά τα 1200mhz οι 290Χ είναι ασύλληπτα γρήγορες :hehe: Eιδικα αν βγαλεις φίλτρα και tessellation ΠΕΤΑΝΕ σαν τις σερβιέτες με φτερα! :hehe:

Ρε Κιμωνα εχεις μηχανημα ΜΟΝΤΕΛΟ και εβαλες καρτες γραφικων ΜΠ@@ΡΔΕΛ@! ....που λεει και ο λαουτζικος :p

Επρεπε να βαλεις 2x980gtx ή 3x970gtx (στα 1000 ευρω) στα 1.500mhz να τελείωνες, σε auto fan :p ! Δυο κλικ δρομος -> http://www.thelab.gr/pwliseis/

Aν δεν θες να πετας τα WATT ασκοπα (290 και τα παράγωγα της) αλλα να εχεις και αποδοση πας εδω: GTX Titan, ο γνωστός οδοστρωτήρας!

http://postimg.org/image/3ygx3d9bt/full/

10623734_428389847312117_3455232549979992208_o.jpg

ή αγοραζεις μια 980 GTX οπου στα 1550mhz ισοφαρίζει σχεδον αυτο το score με αερα και 1.25v!

390€ αγορασα τη μια, ετσι για δοκιμη βρε παιδακι μου... :p Ερχονται και οι 980 Classified....

H ωρα του παιδιoυ εφτασε :p

ipmie1.jpg

Link to comment
Share on other sites

390€ αγορασα τη μια, ετσι για δοκιμη βρε παιδακι μου... :p Ερχονται και οι 980 Classified....

H ωρα του παιδιoυ εφτασε :p

Ζηλευω μητρικη, ζηλευω επεξεργαστη με την καλη εννοια... :)

Για καρτα ειπαμε ;) ... παντως γομαρακι το Msi Light...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

390€ αγορασα τη μια, ετσι για δοκιμη βρε παιδακι μου... :p Ερχονται και οι 980 Classified....

Ευκαιρία να δεις και μόνος σου στο 4K monitor σου γιατί μιλάω για καρακουτσες πράσινες φέτος.

GeForce GTX 980 2 and 3-way SLI review - Ultra High Definition 4K - 3840x2160 Performance

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χαίρομαι που με ενημέρωσε ο φίλος [MENTION=9802]takis-pa[/MENTION] οτι το Crossfire παίζει πένα. Πιο smooth πεθαίνεις! :p

Αμα διαβάζεις ειδικα [MENTION=2962]zpaf[/MENTION] και hardocp κανεις σωστες επιλογες :hehe:

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.