Jump to content



Πρόβλημα μετα απο update σε UEFI


Recommended Posts

Σημερα εβαλα την UEFI εκδoση BIOS στο πισι της υπογραφης μου.

ολα εγιναν καλα και την πρωτη φορα μπουταρε κανονικα.

εκανα restart για να ενεργοποιησω το xtreme memory profile, ahci

αλλα και το fast boot. στο επομενο boot το πισι δεν εμπαινε στα windows αλλα ξεκιναγε μονο του να κανει επιδιωρθωση. Οποτε εκανα clear cmos.

παλι τα ιδια ομως! ετσι, με μερικα restart και πατωντας μετα την επιδιορθωση να συνεχισει στα windows, καταφερα να μπω ξανα.

τι παιζει και δε με αφηνει να μπω αμεσως στα windows?

πειτε τιποτα μηπως γλυτωσω το φορματ...

Έγινε επεξεργασία από Incredible
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ας ξανασχωληθω μετα απο καιρο λιγο με το θεμα....

 

βρήκα turorials στο ιντερνετ με το πως να γυρίσεις απο ide σε ahci τα οποία αφορούσαν τις αλλαγές κάποιων τιμών στη registry, άλλα δε δούλεψαν καθώς το πισι ποσταρει κανονικά, πάει να φορτώσει τα windows, αργει ασυνηθιστα πολύ, αποτυγχανει και κανει restart. καμια ιδεα;;

Link to comment
Share on other sites

Λογικό. Εφόσον είχες ήδη εγκατεστημένα τα win τις ρυθμίσεις έπρεπε να τις κάνεις πριν γυρίσεις σε ahci. Τώρα, απ όσο ξέρω, μόνο το format σε σώζει.

 

ΥΓ. Την είχα τη μητρική της υπογραφής σου. Δεν καταλαβαίνω το λογο που μπήκες σε διαδικασία bios update.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Λογικό. Εφόσον είχες ήδη εγκατεστημένα τα win τις ρυθμίσεις έπρεπε να τις κάνεις πριν γυρίσεις σε ahci. Τώρα, απ όσο ξέρω, μόνο το format σε σώζει.

ahci το ειχα αλλα μετα το update στο bios που εκανα δημιουργηθηκε αυτό το θέμα. το format ήθελα να αποφύγω...αν και δεν νομίζω να μπω σύντομα στη διαδικασία!

Link to comment
Share on other sites

ahci το ειχα αλλα μετα το update στο bios που εκανα δημιουργηθηκε αυτό το θέμα.

 

Κι εδώ κολλάει το ΥΓ. Όταν το pc δουλεύει, bios δεν αλλάζεις. Δεν είναι drivers το bios.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ κολλάει το ΥΓ. Όταν το pc δουλεύει, bios δεν αλλάζεις. Δεν είναι drivers το bios.

εε ας πουμε οτι βαριομουν μια μερα και ηθελα κατι να πειραξω...

το εκανα γι αυτα τα λιγα δευτερολεπτα στο boot-time αλλα δε περιμενα οτι θα δημιουργουσε θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε ότι θα κερδίσεις 2 sec σε κάθε boot. Το format με το σετάρισμα θα σου πάρει κάνει 2ωρο, δλδ 7200 sec. Την 3601η φορά που θα ανοίξεις το pc θα έχεις κάνει απόσβεση και μετά θα απολαμβάνεις pure uefi ταχύτητα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.