Jump to content



Γνώμες για Tablet


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω αυτές τις μέρες για ένα tablet για προσωπική χρήση σίγουρα όχι με 7" οθόνη καθώς το θέλω για pdf/βίντεο και ξεκούραστη αναζήτηση για να με βοηθήσει στην διπλωματική μου όταν είμαι μακριά από το σπίτι.

Η τιμή δεν είναι καθορισμένη, αυτό που θέλω είναι η καλύτερη σχέση ποιότητας τιμής. Δέχομαι επιλογές και κινεζιές (οι οποίες μέχρι τώρα με έβγαλα ασπροπρόσωπο) και από Ελλάδα. Ψάχνω κάποιο VFM από 7,9"-10,1", είτε αυτό έχει πολύ χαμηλή τιμή είτε λίγο πιο ανεβασμένη. Δεκτές και προσφορές τις στιγμής.

Δεν το βιάζομαι, για άμεση αγορά, γιατί θέλω να ακούσω τις απόψεις σας και να πετύχω κανένα "Κελεπούρι" :shifty:

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!:worship:

Link to comment
Share on other sites

Eιχα ταμπλετ 7ρι, 10ρι και τωρα εχω ενα 8ρι.

Τα εδωσα, οπως θα δωσω και το 8ρι, για εναν απλο λογο:

Καλυτερα απο το κινητο παρα απο το tablet.

Ολα εχουν καταληξει να αδειαζουν απο μπαταρια στο γραφειο και να σερφαρω απο το κινητο.

Δες κανα phablet.

αν εχεις κατασταλλαξει οτι θες tablet, απλα προσπερασε το ποστ μου.

Link to comment
Share on other sites

Eιχα ταμπλετ 7ρι, 10ρι και τωρα εχω ενα 8ρι.

Τα εδωσα, οπως θα δωσω και το 8ρι, για εναν απλο λογο:

Καλυτερα απο το κινητο παρα απο το tablet.

Ολα εχουν καταληξει να αδειαζουν απο μπαταρια στο γραφειο και να σερφαρω απο το κινητο.

Δες κανα phablet.

αν εχεις κατασταλλαξει οτι θες tablet, απλα προσπερασε το ποστ μου.

Εσύ το λες από άποψη 3G υποστήριξης; Ή για κάποιον άλλο λόγο; Αν υπάρχει 3G υποστήριξη σε καλή τιμή δεκτό και αυτό το tablet (ή phablet όπως το λες).

Έχω 3G mobile WiFi modem σε περίπτωση που δεν έχει υποστήριξη 3G οπότε δεν υπάρχει θέμα. Ως τηλέφωνο δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί όμως καθώς πληρώνω Mobile Internet.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γραφω πτυχιακη ακομα αλλα μιας και βρισκομαι σε University και ηθελα και γω μια συσκευη να κανω ακριβως οσα λες κατεληξα πως η καλυτερη ειναι το smartphone :p θα συμφωνησω με τον Nikchris απολυτα. Παρε ενα phablet Note 3/4 πχ που εχουν μεγαλες οθονες+ multitasking και δεν θα σε αφησουν απογοητευμενο :) Παιρνεις και μια δευτερη μπαταριουλα μιας και στα δυο ειναι αποσπομενες και απλα ξεχνας λεξεις οπως φορτιστης για 2-3 μερουλες :p

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ, ίσως έπρεπε να το αναφέρω ότι έχω κινητό 5.5" το CoolPad 7320 που αυτό με εξυπηρετεί μέχρι στιγμής και απλά είναι άψογο, multitasking - browsing - unzip (από pfd και εργασίες) τα ξεπετάει χωρίς κολλήματα, και για αυτό δεν βρίσκω λόγω να το αλλάξω με κάτι σαν το Note 4 καθώς δεν θα φανεί η διαφορά στην χρήση, to 1Gb δεν με περιορίζει καθόλου, σε τίποτα ίσως (μπορεί το Note 3-4 να κάνει το unzip πιο γρήγορα αλλά whocares). Με full χρήση ακριβώς μια ολόκληρη μέρα μου βγάζει άνετα αλλά υπάρχει και το powerbank στην άκρη σε περίπτωση που..

Απλά μιλάμε να κάθομαι από πάνω του για ώρες, τότε οι 5.5" είναι πολύ μικρές για να μπορέσεις να διαβάζεις άνετα πχ. Και ως κάτοχος phablet βλέπω ότι ίσως θα χρειαστώ κάτι μεγαλύτερο. Ίσως χρειαστεί να συντάξω και κείμενο, εκεί σίγουρα χρειάζεσαι μια οθόνη πάνω από 8" για να μην σκύβεις συνέχεια (κυρίως αυτό με χαλάει).

Έτσι το σκεφτόμουν, δεχτές όλες οι απόψεις που είπατε (και που θα πείτε) για να μπορέσω να καταλήξω και να δημιουργήσω άποψη για το τι ακριβώς ψάχνω. Τις ανάγκες που το χρειάζομαι τις ανέφερα όλες (νομίζω :p).

Και αυτός είναι ο λόγος που ψάχνω κάποια VFM συσκευή σε περίπτωση που δεν βολέψει να την "πουλέψω" εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σας ευχαριστώ, ίσως έπρεπε να το αναφέρω ότι έχω κινητό 5.5" το CoolPad 7320 που αυτό με εξυπηρετεί μέχρι στιγμής και απλά είναι άψογο, multitasking - browsing - unzip (από pfd και εργασίες) τα ξεπετάει χωρίς κολλήματα, και για αυτό δεν βρίσκω λόγω να το αλλάξω με κάτι σαν το Note 4 καθώς δεν θα φανεί η διαφορά στην χρήση, to 1Gb δεν με περιορίζει καθόλου, σε τίποτα ίσως (μπορεί το Note 3-4 να κάνει το unzip πιο γρήγορα αλλά whocares). Με full χρήση ακριβώς μια ολόκληρη μέρα μου βγάζει άνετα αλλά υπάρχει και το powerbank στην άκρη σε περίπτωση που..

Απλά μιλάμε να κάθομαι από πάνω του για ώρες, τότε οι 5.5" είναι πολύ μικρές για να μπορέσεις να διαβάζεις άνετα πχ. Και ως κάτοχος phablet βλέπω ότι ίσως θα χρειαστώ κάτι μεγαλύτερο. Ίσως χρειαστεί να συντάξω και κείμενο, εκεί σίγουρα χρειάζεσαι μια οθόνη πάνω από 8" για να μην σκύβεις συνέχεια (κυρίως αυτό με χαλάει).

Έτσι το σκεφτόμουν, δεχτές όλες οι απόψεις που είπατε (και που θα πείτε) για να μπορέσω να καταλήξω και να δημιουργήσω άποψη για το τι ακριβώς ψάχνω. Τις ανάγκες που το χρειάζομαι τις ανέφερα όλες (νομίζω :p).

Και αυτός είναι ο λόγος που ψάχνω κάποια VFM συσκευή σε περίπτωση που δεν βολέψει να την "πουλέψω" εύκολα.

Να κανω μια ερωτηση πρωτα φιλε Βασιλη :) ? Μας ειπες θελεις να καθεσαι απο πανω απο αυτη τη Χ συσκευη που ψαχνεις να παρεις ωρες :) Ωρες πχ ομως στο σπιτι ? Στο πανεπιστημιο ? On the go μεσα στα ΜΜΜ ? Αν θελεις για σπιτι-πανεπιστημιο προτεινω ενα ελαφρυ και καλο hybrid-ultrabook που να ναι λαπτοπ-ταμπλετ μαζι :) Αν το θες για on the go κατασταση θα προτεινα καποιο απο τη σειρα της Asus Transfomer Book :) Μοντελο ακριβως δεν ξερω αλλα πχ κυκλοφορει το Τ100 10.1 ιντσες που κουμπωνει πανω σε πληκτρολογιο :) Οπως αναφερεις με το κινητο διαβαζεις ευκολα pdf. Αν χρειαστει να συνταξεις κειμενο θα σου ελεγα να παρεις μια συσκευη που να εχει πληκτρολογιο απαραιτητα. Προσωπικα δεν μ ειχε βολεψει καθολου να καθομαι πανω απο 7αρι να γραφω σε word εργασια :) Θελει δυο χερια, δεν γραφεις οσο γρηγορα οσο σ ενα κινητο λογω μεγεθους οθονης κτλ :)

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση πρωτα φιλε Βασιλη :) ? Μας ειπες θελεις να καθεσαι απο πανω απο αυτη τη Χ συσκευη που ψαχνεις να παρεις ωρες :) Ωρες πχ ομως στο σπιτι ? Στο πανεπιστημιο ? On the go μεσα στα ΜΜΜ ? Αν θελεις για σπιτι-πανεπιστημιο προτεινω ενα ελαφρυ και καλο hybrid-ultrabook που να ναι λαπτοπ-ταμπλετ μαζι :) Αν το θες για on the go κατασταση θα προτεινα καποιο απο τη σειρα της Asus Transfomer Book :) Μοντελο ακριβως δεν ξερω αλλα πχ κυκλοφορει το Τ100 10.1 ιντσες που κουμπωνει πανω σε πληκτρολογιο :) Οπως αναφερεις με το κινητο διαβαζεις ευκολα pdf. Αν χρειαστει να συνταξεις κειμενο θα σου ελεγα να παρεις μια συσκευη που να εχει πληκτρολογιο απαραιτητα. Προσωπικα δεν μ ειχε βολεψει καθολου να καθομαι πανω απο 7αρι να γραφω σε word εργασια :) Θελει δυο χερια, δεν γραφεις οσο γρηγορα οσο σ ενα κινητο λογω μεγεθους οθονης κτλ :)

Στο σπίτι χρησιμοποιώ 100% το PC. Στη σχολή μου παρέχεται ένα μαματο λαπτοπ. Το θέλω όταν πηγαίνω σε βιβλιοθήκη/αναγνωστήρια/στο χωριό αλλά και στα ΜΜΜ αν σκεφτείς ότι κάνω δρομολόγια από 7-11 ώρες. Με το κινητό να διαβάσω μισή ώρα μετά είναι κουραστικό να το έχω κοντά μου για να το βλέπω, καθώς και με το συνεχές scroll του κειμένου χάνεις την σαφήνεια όταν θες να ανατρέξεις κάτι το οποίο διάβασες λίγο πρωτύτερα.(Ενας λόγος ακόμα που θέλω μεγαλύτερη οθόνη)

Ότι θα έγραφα με πληκτρολόγιο είναι προφανές για λόγους ταχύτητας, δεν με απασχολεί να έχει απαραίτητα πληκτρολόγιο η συσκευή καθώς υπάρχουν πολλές επιλογές θηκών πληκτρολογίων ή σκέτων πληκτρολογίων με bleutooth. Όσο αφορά τώρα για Windows ταμπλέτα είμαι επιφυλακτικός καθώς δεν έχω πιάσει στα χέρια μου ποτέ καμία για να δώ αν με βολεύουν περισσότερο ή καθόλου και αφετέρου λόγω τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Τυχαια εδωσα το παραδειγμα του Τ100 αν και ηξερα πως φοραει windows :giveup: Απλα εννοω κατι σε τετοιο στυλ αλλα σε Αντροιντ :) Αν παλι παμε σε ταμπλετ που σκεφτεσαι υπαρχουν πολυ αξιολογες συσκευς σ ολες τις κατηγοριες :) Nexus 7, Galaxy Tab Pro 8.4. VFM συσκευες που θα κανουν ακριβως αυτο που ζητας :)

Link to comment
Share on other sites

Το Galaxy Tab 3 στις 8", σαφώς υποδεέστερο του Pro αλλά τίμιο για την τιμή του, στα 125 € πώς σου φαίνεται;

Μπα δεν μου αρέσει είναι η αλήθεια δε θα πήγαινα σε κάτι το οποίο να έχει και λίγο μέλλον τόσο υποστήριξης όσο και δυνατοτήτων. Το έχω δουλέψει για 1-2 βδομάδες και μετά πήρα στα χέρια μου αυτό CHUWI V17HD (55 ευρώ) και αν εξαιρέσεις την ποιότητα εικόνας (στο κινέζικο ήταν λίγο χειρότερη) όλα τα άλλα πήγαιναν πιο γρήγορα και χωρίς κολλήματα. Όσο το είχα είχε και προβλήματα μετά την αναβάθμιση σε 4.2.2 οπότε μακριά από μας :p

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπορεί να σε βολέψει και το θέμα Win8 tablet γιατί δεν κοιτάς και κάτι σε κινέζικο που να παίρνει και τα δύο...

Κοιτάω αυτό προσωπικά.

CHUWI VX8 3G Intel Z3735F Quad Core 8.0 Inch Tablet PC Windows8

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπορεί να σε βολέψει και το θέμα Win8 tablet γιατί δεν κοιτάς και κάτι σε κινέζικο που να παίρνει και τα δύο...

Κοιτάω αυτό προσωπικά.

CHUWI VX8 3G Intel Z3735F Quad Core 8.0 Inch Tablet PC Windows8

Αυτό το έβαλα στο μάτι και εγώ τώρα τελευταία, αλλά έχει ακόμα συντηρητική τιμή, το είχα πετύχει στα 110 αλλά κώλωσα να το πάρω λόγο windows :p εδώ έχει μια καλύτερη τιμή.

Καμία άλλη ταμπλετα παιδιά να δούμε?

Edit: Παιδιά για αυτή τι λέτε? Onda V975M

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.