Jump to content



Ηχεία σε Renault Clio


Tomahawk

Recommended Posts

Αγοράστηκε πηγή Kenwood BT34U και αύριο θα την τοποθετήσω...

Η τελευταία τροποποίηση που θα κάνω στο αμάξι θα είναι η αλλαγή των δυο μπροστά ηχείων και των tweeters,

ειδικά εφόσον απ'ότι διαβάζω επειδή τα ηχεία δεν αντέχουν και πολλά watt τα παίζουν γρήγορα μετά την αλλαγή πηγής.

13cm κλασσικά και ψάχνω για κάτι που θα μου βγει μέχρι 60-70€ max το σετ με tweeters.

Είδα τα εξής:

Alpine SXE-13C2

Kenwood KFC-E1365

Blaupunkt BGX 542

Cadence XS552

Alpine SPG-13C2

Alpine SXE-1350S

Alpine SXE-13CS

και 3-ων δρόμων

Pioneer TS-R1350S

Σε forum Renault λέει ένας πως τα ηχεία 50-60W δε θα τα οδηγήσει σωστά για απλή πηγή εμπορίου, ok δεκτό.

Τα περισσότερα όμως που αναφέρω είναι 35-40W οπότε δε βλέπω να υπάρχει πρόβλημα.

Ποια θα προτείνατε;

Λογικά εφόσον υπάρχουν τα tweeter είναι προτιμότερο να βάλω 2 δρόμων και να τσιμπήσω και ξεχωριστά tweeters,

τα σετάκια της Alpine φαίνονται δελεαστικά βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν, ενημέρωση, αγοράστηκαν τα Alpine SXE-13CS αλλα έχω πρόβλημα με τα tweeters γιατί μπουκώνουν/παραμορφώνουν.

Λογικά θέλει αλλαγή ο πυκνωτής, το θέμα είναι όμως τι επιλέγω;!

Τα εργοστασιακά tweeters έχουν έναν 50v 4.7μF 105oC και τα Alpine, SXE-1006TW συγκεκριμένα έναν 50v 3.3μF χωρίς πολικότητα.

Έχει κανείς καμιά ιδέα ποιον να βάλω; Αύριο θα καλέσω και στο κατάστημα απο το οποίο τα αγόρασα βέβαια, και σε 1-2 ακόμη να πάρω μια γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, τα βάζεις μόνος σου;

 

Και στο δικό μου το Clio έχουν αρχίσει να μου κάνουν κόλπα τα μαμίσια αλλά υποθέτω ότι κάτι δεν πάει καλά στη συνδεσμολογία γιατί άρχισε κάμποσο καιρό μετά που άλλαξα ραδιόφωνο

Link to comment
Share on other sites

@Tomahawk,

 

Σε τι ένταση σου παραμορφώνουν; Πριν αρχίσεις τα κολλήματα κτλ,"παίξε" πρώτα με τα φίλτρα,EQ,bass boost και κλείσε και το loudness αν το έχεις ενεργό γιατί δίνει έμφαση στις πολύ χαμηλές και υψηλές συχνότητες.

Link to comment
Share on other sites

Έπαιξα πάρα πολύ με τις ρυθμίσεις αλλα παραμορφώνουν εξαρχής,

κόλλησα 100v 4.7μF (χωρίς πολικότητα) πυκνωτές και θα τους τοποθετήσω αργότερα μέσα στη μέρα.

@tragikos Ναι τα τοποθέτησα μόνος μου, είναι πολύ απλή διαδικασία.

Έγινε επεξεργασία από Tomahawk
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.