Jump to content



Φθηνό Nas ;;;


dpolal

Recommended Posts

Θέλω λίγο την βοήθεια σας στο κάτωθι...

Το setup που έχω είναι το εξής:

- main pc + external usb hdd που αποθηκεύονται οι ταινίες που κατεβαίνουν.

- htpc με xbmc που παίζει τις ταινίες δικτυακά από τον παραπάνω usb δίσκο.

To πρόβλημα μου είναι το εξής: για να παίξει το hptc πρέπει να είναι ανοικτό το main pc με τον εξωτερικό δίσκο.

Aν συνδέσω τον εξωτερικό δίσκο στο htpc τότε θα πρέπει αυτό να είναι ανοικτό όταν θα θέλω να κατεβαίνουν οι ταινίες.

Επειδή το σύστημα θα το λειτουργούν περισσότερο παιδιά και σύζυγος θέλω να είναι όσο το δυνατόν ποιό απροβλημάτιστο και απλό στην χρήση για αυτό ψάχνω ένα εξωτερικό nas δικτυακό που θα είναι μόνιμα ανοικτό και θα αποθηκεύω εκεί όλα τα δεδομένα.

Το ψάχνω λίγο για να δώ τί να πάρω και βλέπω 2 επιλογές.

1- αγοράζω κάποιο και του προσθέτω εγώ έναν σκληρό 1ΤΒ που έχω και κάθεται.

Φλερτάρω με το μικρό Synology αλλά το σχεδόν 100ρικο που κοστίζει και ο μονός δίσκος που πέρνει είναι κάπως, οπότε κάποιο άλλο με διπλό bay δεν θα με χάλαγε αλλά δεν ξέρω ποιό... (dlink, shuttle, zyxel,... ;;; )

2- αγοράζω ένα έτοιμο nas μαζί με σκληρό δίσκο από WD ή Seagate. Ποιό ακριβό μεν από το πρώτο αλλά με έναν 2ΤΒ δίσκο επάνω συν την εγγύηση δεν θα με χάλαγε.

Για να φτιάξω εγώ NAS ξεχάστε το, δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ και δεν θέλω να μπλέξω κιόλας.

Τί μου προτείνεται ρε παλικάρια ;;;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.