Jump to content



Android στα ~300ε βαρια 350 ?


Blinky

Recommended Posts

Πριν 1 μηνα πουλησα το Lumia 1020 μου και θελω να γυρισω σε android.

θελω να διαθεσω γυρω στα 300ε, αλλα για κατι που αξιζει μπορω να φτασω εως και 350ε και μπορω να περιμενω μεχρι τα χριστουγεννα (1 μηνα περιπου δηλαδη) μιας και εχω αλλο δανεικο smartphone.

 

Οταν πουλησα το Lumia ημουν ετοιμος να παρω το OpO , απλα με φρεναρε το γεγονος οτι ειχαν φτηνινει παρομοιων χαρακτηριστικων κινητα πλεον, αλλα κυριως η μεταπωλητικη του αξια. Αφου τα τελευταια 2 χρονια εχω αλλαξει 2 κινητα, και επειδη δινω μεγαλη βαρυτητα στη μεταπωληση, πιστευω οτι το OpO λογω περιεργης εγγυησης (αγγλια και ιστοριες κλπ) αλλα και με το που βγει το OpO 2 θα φτυσω αιμα για να το δωσω του χρονου τετοια εποχη πχ...Οποτε κοιταζω για κατι απο skroutz με τοπικη εγγυηση...

 

Προταιρεοτητες μου ειναι η μεγαλη οθονη χωρις να ξεφυγει παρα πολυ το μεγεθος του κινητου, και η καλη καμερα (για δεδομενα android) για να μη νιωσω τεραστια υποβαθμιση σε αυτον τον τομεα απο το κορυφαιο 1020. Αποκει και περα, δε προκειται να εκμεταλευτω ιδιαιτερα την ισχυ του (gaming σχεδον ποτε), αλλα ο PCακιας μεσα μου δε θα ικανοποιηθει με last-year tech οταν με 30ε παραπανω πχ πας σε φετινους snapdragon...

Αποκει και περα εκτιμω και αλλα πραγματα, οπως microSD, removable battery, απουσια KNOX, amoled, εμφανιση, ποιοτητα κατασκευης κλπ απλα δε τα βαζω στα απαραιτητα οπως την οθονη+καμερα, και προσπαθω να ικανοποιησω οσο πιο πολλα μπορω σε αυτα τα λεφτα...

 

Απο το ψαξιμο που εχω κανει μεχρι τωρα, ειχα καταληξει στο Note 3 με βασικο ψεγαδι την τιμη του, η οποια ομως πεφτει καθημερινα και ισως τα Χριστουγεννα να ηταν στο ευρος μου... Στραβωσα ομως λιγο και με το θεμα KNOX... οποτε κοιταζω μαλλον για κατι αλλο.

 

LG G2 : Θα το ειχα ηδη παρει αν ειχε microSD ή αν η 32gb εκδοση δεν ηταν σε τιμη G3 16gb (το οποιο ομως εχει microSD και δεν πειραζει που ειναι 16). Δυστυχως τα 16 χωρις επεκταση δε φτανουν...οποτε παει στραφι η πολυ καλη τιμη αυτης της εκδοσης.

 

LG G3 : Νομιζω φωτογραφιζει ακριβως αυτο που λεω σαν βασικες απαιτησεις (μεγαλη οθονη-μικρες διαστασεις-καλη καμερα), αλλα με εχουν φοβισει οι ιστοριες φρικης που εχω διαβασει, και το οτι εχει 2gb η 16αρα εκδοση που ειναι προσιτη, ενω ταυτοχρονα την QHD δε τη βλεπω σαν πλεονεκτημα γιατι και για LAG διαβαζω και οτι ρουφαει την μπαταρια... Αν αυτη η συσκευη ειχε 5.5" 1080p και 3gb ram νομιζω θα ηταν μακραν η συσκευη της 5ετιας αλλα τωρα δε ξερω, με αυτα που διαβαζω φοβαμαι οτι ακομα και το G2 32gb στη μη συμφερουσα τιμη του ειναι πιο ορθολογικη αγορα...

 

Xperia Z2 : Τελειο απ'ολες τις αποψεις, και πανεμορφο/ποιοτικο, αλλα επρεπε να τα "σκατωσουν" στην καμερα και στα bezels. Για 5.2" ειναι μεγαλο....αλλα θα το ξεπερνουσα αυτο με ολα τα υπολοιπα που δινει, αν η καμερα ηταν αυτη που επρεπε. Δυστυχως βλεπω στο GSMarena οτι ειναι χειροτερη και απο 8αρα samsung...

 

Xperia Z3 : Κατι πανε να κανουν με την καμερα, αλλα πολλα τα λεφτα, παραμενει και μονο 5.2" σε αυτο το μεγεθος....δε νομιζω οτι ουτως η αλλως θα πεσει στα λεφτα μου σε 1 μηνα αρα δε το πολυκοιταω

 

Note 3 Neo : Ολοι οι συμβιβασμοι του δε με πειραζουν (λιγο η καμερα αλλα γενικα ειναι καλη και αυτη εστω και 8αρα νομιζω) και η τιμη πολυ δελεαστικη, απλα δε προκειται να παρει android 5, και εχει και KNOX οποτε εισαι δεμενος...δεν εχει νοημα.

 

Γαλαξιες εκτος Note απορριπτονται λογω μεγεθους οθονης κυριως, 2gb ram και KNOX. Αν ειναι να ανεκτο το KNOX αυτο θα γινει μονο για το Note 3 που δινει τα παντα κατα τ'αλλα, δε μπορει να γινει πολλαπλος συμβιβασμος + KNOX

 

Κινεζικα πυραυλακια(τυπου Honor 6) κλπ παλι απορριπτονται για τους λογους που απορριφθηκε και το OpO

 

Οποτε ειμαι λιγο εγκλωβισμενος αυτη τη στιγμη, και μου φαινεται οτι η μονη μου ελπιδα ειναι ΑΝ με android 5 το LAG στο G3 περιοριστει πολυ και γινει καλυτερη διαχειρηση της μπαταριας, και ΑΝ εχουν λυθει ολα τα αλα κατασκευαστικα προβληματα στις τελευταιες παρτιδες, και ΑΝ φτηνινει η 3gb εκδοση στα ~370ε τα χριστουγεννα να κανω λιγη υπερβαση να παω σε αυτο...

Διαφορετικα αν γινει καμια σοβαρη πτωση στο Note 3 ισως και εκει...

 

Αλλιως δε ξερω, και το G2 αν φτηνηνει το 32αρι κατω απο 300... αλλα ψαχνομαι γενικα, εσεις τι προτεινετε?

 

ΥΓ: Δεν εχω γραψει καθολου για το Nexus 6 που μαλλον μου κανει 100% σε ολα (με μια μικρη παραχωρηση στο μεγεθος) , απλα το βλεπω να παει μακρια η βαλιτσα να ερθει και μαλλον η τιμη δε θα ιεναι καθολου κοντα στα 400...

Link to comment
Share on other sites

To Note 3 Neo ειναι το απολυτο value for money.Android 5 θα πάρει, αλλα λογικά αρκετά αργότερα (Q3/4 2015)

 

Εκτός απο αυτο δεν θα κοιτούσα τίποτε αλλο εκτός απο LG G3 ,Nexus 5 και Oneplus One (To nexus 6 των φτωχών :p )

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμενο δεν σκεφτεσαι; πχ κανενα note 3 (οχι ΝΕΟ)

 

Το σκεφτομουνα και εψαχνα ενα αριστο μεταχειρο στα 300ε, αλλα καπου ξενερωσα με το Knox και γενικα αλλα και στα μεταχειρησμενα (που ποιος ξερει τι εχει κανει ο αλλος), ειναι και η εγγυηση που σχεδον ολα τα εχουν 1 χρονο (απο τοτε που βγηκαν και τα πουλανε για να παρουν το 4) οποτε αν παω εγω σε 1 χρονο να το πουλησω παπαλα η εγγυηση και θα δυσκολευτω... οποτε το παρατησα και ειπα να κοιταξω σε κατι καινουριο ή εστω μεταχειρησμενο 3μηνου και μακρια απο Samsung (Knox).

 

Αυτη τη στιγμη να ειμαι ειλικρινης εχω καταληξει αναμεσα σε LG G2 και G3 16αρι. Λεφτα για το 3gb ram δεν υπαρχουν, οποτε σκεφτομαι αν αξιζει τα +80ε το G3 στη λογικη οτι δινει :

+καλυτερη καμερα το βραδυ

+λιγο μεγαλυτερη οθονη

+microSD

+removable battery

+πιο ομορφο back

 

Υπο κανονικες συνθηκες θα πηγαινα μαλλον στο G3 για ολα τα παραπανω + οτι θα μπορουσε να βρεθει και λιγο χαμηλοτερα προς τα 280-300 ενα μεταχειρησμενο 1ος μηνα.

Αλλα αυτο που με φρεναρει ειναι οτι εχουν ακουστει τα τερατα για το G3 σε προβληματα ενω το G2 θεωρειται καθολικα η καλυτερη περσινη συσκευη, χωρις προβληματα και σε εξαιρετικη τιμη σημερα...

 

Δε ξερω απο ολα τα προβληματα του G3 ποσα εχουν λυθει ή οχι με software(android 5) και ποσα με hardware(νεες παρτιδες) , και αυτος ο ασταθμητος παραγοντας με δυσκολευει στο να αποφασισω...

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερη οθόνη με όλα τα κουσούρια που έχει όμως...Σάπια θα την έλεγα.. Χαμηλή φωτεινότητα,χάλια ποιότητα, ανεβάζει θερμοκρασίες, λόγο τη μεγαλύτερης ανάλυσης κουράζει το σύστημα και το επιβραδύνει. Καλύτερη κάμερα το βράδυ με μικρή διαφορά και αυτό μόνο και μόνο από το διπλό led... τίποτα άλλο. Τώρα sd και removable battery  είναι πόσο σε νοιάζουν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερη οθόνη με όλα τα κουσούρια που έχει όμως...Σάπια θα την έλεγα.. Χαμηλή φωτεινότητα,χάλια ποιότητα, ανεβάζει θερμοκρασίες, λόγο τη μεγαλύτερης ανάλυσης κουράζει το σύστημα και το επιβραδύνει. Καλύτερη κάμερα το βράδυ με μικρή διαφορά και αυτό μόνο και μόνο από το διπλό led... τίποτα άλλο. Τώρα sd και removable battery  είναι πόσο σε νοιάζουν αυτά.

 

Για την οθονη το ξερω και πιστεψε με αν ηταν στο χερι μου θα προτιμουσα μια 1080p .... ειναι γελοιο να εχουμε φτασειι σε τετοιες αναλυσεις για οθονουλες των 5", πανω απο 1080 δεν υπαρχει κανενα κερδος πιστευω (χωρια οτι τις τελευταιες μερες ειμαι με 6" 720p και δεν εχω κανενα προβλημα, αλλα τεσπα ειναι ευπροσδεκτο το 1080 βλεπεις μια διαφορα)

1000 φορες να ηταν 1080 και να ζοριζε λιγοτερο το συστημα και τη μπαταρια, και γι'αυτο και στα θετικα δεν εχω αναφερει την αναλυση αν προσεξες, μονο το μεγεθος...

Απλα θελω να πιστευω οτι σε ανθρωπο που δεν παιζει 3Dgames στο κινητο, δεν παιζει μεγαλο ρολο ο παραπανω φορτος της οθονης, και οτι δε δικαιολογειται απο αυτον το lag στα menu, αλλα μαλλον σε αλλες πατατιες software που λυνονται/λυθηκαν.

 

Τωρα για την καμερα, δεν ειναι στο led το θεμα, αλλα στο τελειο και αμεσο focus που κανει λογω laser.... τουλαχιστον στα reviews που εχω δει ειναι εντυπωσιακο που παταει οπου θελει στην οθονη και σε 0.5sec εχει εστιασει και φωτογραφισει αξιοπιστα και καθε φορα...

Η removable battery μου ειναι ουδετερη-αδιαφορη αλλα ευπροσδεκτη..... η SD ομως λυνει το προβλημα του G2 με τα μονο 16gb internal που ισως αποτελεσουν προβλημα μελλοντικα...

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε επειδή και εγώ έτσι σκεφτόμουν για την sd δεν μπορώ να σου πω κάτι. Είναι θέμα δυστυχώς. Βέβαια άμα θες οι λύσεις είναι πολλές με το cloud που μπορείς να σώσεις κάποιο χώρο αλλά και πάλι και για μένα είναι φάουλ. Για την οθόνη εκτός από την ανάλυση είναι και η ποιότητα.. Δυστυχώς η lg βιάστηκε για κάποιον ανεξήγητο λόγο να βγάλει το g3 6 μήνες σχεδόν,δεν ξέρω ακριβώς, μετά το g2 και να βάλει τέτοια ανάλυση. Γιατί η οθόνη του note 4 είναι ίσως η καλύτερη που έχει υπάρξει από αυτά που διαβάζω και με ίδια ανάλυση..Πραγματικά θέλω να πάω να την δω από κοντά κάποια στιγμή.

Τέλος για το laser focus ισχύει είναι το πιο καινοτόμο χαρακτηριστικό για κάμερα και μαζί με τον ois+ ακόμα και χωρίς τέλειο sensor κάνει τρελή διαφορά. Απλά είναι θέμα ότι τις βγάζεις πιο γρήγορα! Εντάξει δεν ξέρω πόση διαφορά έχει εν τέλει μόνο από αυτό το χαρακτηριστικό στη ποιότητα όμως..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα παντως, δινω μεγαλυτερη σημασια στο laser focus και στο OIS απ'οσο δινουν τα reviews, γιατι ειναι πραγματα που βοηθανε τον ασχετο να βγαλει καλη φωτογραφια σε πραγματικες συνθηκες. Δινουν αξιοπιστια δηλαδη στο αποτελεσμα στο χρηση που δεν εχει την ορεξη/γνωση/χρονο να ασχοληθει παραπανω απο το intelligent-auto προγραμμα του κινητου. Μπορει να μην κανει παπαδες πχ ο αισθητηρας, αλλα για τον απλο χρηστη σαν εμενα εχει τεραστια σημασια να μη τον κρεμασει το κινητο στην απλη φωτογραφια που θα του τη βαρεσει να τραβηξει και να μη θελει 2-3 προσπαθειες (και αν).

 

Επειδη ερχομαι απο Lumia 1020 δινω μεγαλη βαση στην καμερα για να μην απογοητευτω παρα πολυ....οποτε αν το laser-focus ειναι τοσο καλο οσο φαινεται στα reviews, μου δινει ενα σοβαρο κινητρο να παω στο G3 απο το G2...

Η φωτογραφια ειναι και ο λογος που δεν παω στο Xperia Z2 παρολο που εχει προκλητικη τιμη για τα 3gb ram του, την ποιοτητα κατασκευης του και συνολικα τα specs του.... Το κινητο αυτο δεν υπαρχει για 340ε...αλλα τα θαλασσωσε η sony με την camera στο auto (που καλως η κακως ειναι και το mode που θα χρησιμοποιω...)

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε έτσι πως το θέτεις μάλλον το g3 είναι η καλύτερη λύση. Διάβασα ότι έχουν λυθεί όλα τα αρχικά προβλήματα. Αλλά για καλό και για κακό δες και εσύ γιατί κρίμα είναι...

 

Αυτο σκεφτομαι... τα παραπανω λεφτα ξεπερνιουνται, αλλα θελω να δω τι εχει γινει με τα προβληματα γιατι θα ειναι αυτοκτονια να ριξω και τα +80ε και να παω και σε κατι που θα τρεχω συνεχεια στα service... Γι'αυτο ρωτησα και τα παιδια στο θεμα του G3 να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Motorola Moto X 2nd Gen μεταχειρισμένο, σε μαυρο με bamboo ή leather πλατη. Κινητο για 2+ χρόνια, με μοναδικές λειτουργίες. Αν δεν είχα προπαραγγείλει το Nexus 6 σε σχετικά καλή τιμη ηταν η επόμενη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.