Jump to content



Πρόβλημα με "display driver stopped responding..." event id 4101


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, εδω και 2 εβδομάδες κάτι συμβαίνει και οτι παιχνίδι τρέξω κάποια στιγμή crashάρει με το παραπάνω error.

 

Και τι δεν έχω δοκιμάσει, απο πλήρη απεγκατάσταση drivers μέχρι τα tdr και κυριολεκτικά τα πάντα που κυκλοφορούν στο διαδύκτιο ως επίδοξες λύσεις.

 

Έχω τη radeon HD7700 1GB και δοκίμασα κατόπιν όλων αυτών να ανεβάσω λίγο το overdrive, μόλις το έκανα τα παιχνίδια crasharan σχεδόν άμεσα. Στη συνέχεια εκανα underclock απ τα default και δε μου το ξαναέκανε για μία εβδομάδα. Τώρα πλεον μου το κάνει ακόμα και με το underclock. Παρατήρησα ότι το ανεμιστηράκι έκανε περισσότερο θόρυβο αυτές τις τελευταίες εβδομάδες. Εβαλα manual to fan στο 100% και δεν crasharei αλλα βέβαια ο θόρυβος είναι ανυπόφορος. Παρατήρησα επίσης πως όταν το βάζω μανουαλ κάτω απο 70% δε δουλεύει το ανεμιστηράκι, παρα μόνο ελάχιστες και τυχαίες φορές.

Το πέρασα απο 2 διαφορετικά stress tests και δε μου έβγαλε το παραμικρό error. Επίσης όταν crashάρει ακούγεται και κάτι σαν να σβήνει η gpu. 

Απο θερμοκρασίες το maximum που έφτασε στα stress tests ήταν 83 κελσίου. Δε μου έχει κρασάρει μονο στις ψηλές θερμοκρασίες. Σημειώστε πως αυτή την ιστορία την κάνει ΜΟΝΟ σε παιχνίδια, πουθενά αλλου όλα ρολόι.

 

To ζήτημα μου είναι : να αλλάξω gpu ή τροφοδοτικό; Δε μπορώ οικονομικά να αλλάξω και τα 2 και δεν έχω κάποιον να μου δανείσει κάτι. Το λογικό είναι να έχει κλατάρει η gpu αλλα απ την άλλη μηπως είναι θέμα τροφοδοτικού να την προβοκάρει?

 

υγ: Το psu μου είναι 650W του Πλαισίου και το έχω 2 χρονάκια

      CPU Q8300 2,5 ghz

       M/B Asus P5QD Turbo

       6GB DDR2 800mhz

       2 HDD πάνω

 

και το error: 

  System

    - Provider
      [ Name] Display
    - EventID 4101
      [ Qualifiers] 0
      Level 3       Task 0       Keywords 0x80000000000000     - TimeCreated
      [ SystemTime] 2014-11-27T14:08:30.000000000Z
      EventRecordID 58683       Channel System       Computer adriano-PC       Security

- EventData

     

amdkmdap

 

Fault bucket , type 0
Event Name: LiveKernelEvent
Response: Not available
Cab Id: 0
 
Problem signature:
P1: 
P2: 
P3: 
P4: 
P5: 
P6: 
P7: 
P8: 
P9: 
P10: 
 
Attached files:
C:\Windows\LiveKernelReports\WATCHDOG\WD-20141127-1522.dmp
C:\Windows\Temp\WER-78298103-0.sysdata.xml
C:\Windows\Temp\WERBC83.tmp.WERInternalMetadata.xml
 
These files may be available here:
C:\ProgramData\Microsoft\Windows\WER\ReportQueue\Kernel_0_0_cab_17aebcb2
 
Analysis symbol: 
Rechecking for solution: 0
Report Id: 76eb16bc-7638-11e4-9992-90e6ba3f3f04
Report Status: 4
Έγινε επεξεργασία από adriano7
Link to comment
Share on other sites

το καλοκαίρι του 2012 την είχα πάρει απο το Πλαίσιο άρα δε νομίζω να ισχύει εγγύηση, χώρια το ότι ουτε ξέρω που θα βρίσκεται η απόδειξη απο τότε. Σκέφτομαι να πάρω την 750ti EVGA FTW αν και δε θα την ευχαριστηθώ με τη cpu που έχω. Τούλαχιστον να κάνω τη δουλειά μου τώρα και τη μεταφέρω σε καλύτερο υλικό αργότερα. Τροφοδοτικό αποκλείουμε? Πως εξηγήτε ότι περνάει όλα τα stress test χωρίς errors ?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα το pc σε safe mode για να δεις αν ειναι software θέμα ή hardware, αν κάνει τα ίδια σε safe mode είναι hardware θέμα και όντως η καρτούλα πεθαίνει!

Αν δεν κάνει είναι software θέμα, κατέβασε τον atiman uninstaller και ξαναπέρασε μετά ξανα τους drivers.

Aν στρώσει εντάξει  :)  αν δεν στρώσει κουβά :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να είναι εκτός εγγύησης, αλλά δεν αναφέρεις και ποιά υλοποίηση είναι.

Αν είναι για παράδειγμα asus, msi ή gigabyte έχουν εγγύηση 3 χρόνια, οπότε είσαι εντός.

Η απόδειξη (αν είναι εντός εγγύησης) δεν είναι θέμα, θα πάς με την ταυτότητά σου εκεί και θα τη βρούνε.

 

Αν δεν είσαι εντός εγγύησης θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και το atiman uninstaller που αναφέρθηκε από πάνω, για να βεβαιωθείς οτι δεν είναι softwareικό το πρόβλημα:

http://www.thelab.gr/topic/78447-atiman-catalyst-uninstaller-software/page-39#entry1963927

Και καλό θα ήταν, άμα έχεις τη δυνατότητα να τη δοκίμαζες και σε ένα άλλο σύστημα να δεις αν κάνει τα ίδια.

 

Tο τροφοδοτικό ποιό είναι?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.