Jump to content



Αναβαθμιση Turbo-X


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά !! εχω ενα PC Turbo-x Sphere E1600 !! τον ειχα παρει για μουσικη,φεισμπουκ,τραγουδια,και καμια ταινια !! ο αδερφος μου πεζει καποια παιχνιδια και σκεφτομε για ενα φορματ και μια ψιλοαναβαθμιση (( το pc ειναι με Eπεξεργαστη : intel Core i3 2100 3.10Ghz, Λειτουργικο συστημα: Windows 7 home premium 32 bit, Μνήμη: 2GB DDR3 1333MHz, Σκληρό δισκo: 500GB SATA II SATA III 7200prm, Κάρτα γραφικων: Intel Graphics media accelerator, Οπτικό μεσο: DVD RW double layer, Δικτύωση¨Gigabit ethernet 10/100/1000 mbps )) τι μου προτεινετε να γινει λιγο ποιο γρηγορος και να πεζει κανα παιχνιδι (lineage warcraft,dota diablo κ.α )ο αδερφος μου ???  ενας φιλος απο εδω απο το σαιτ μου ειπε οτι αν βαλω μια εχτρα μνημη 4GB και μια ssd με ενα φορματ θα παει καπως καλυτερα μια ποιο λεπτομερη κινηση για της μνημες πρεπει να ειναι DDR3 1333MHz? Σας Ευχαριστώ !!!!  

Link to comment
Share on other sites

SSD για τα windows δαγκωτό. Θα δεις θεαματικά αποτελέσματα σε εκκίνηση υπολογιστή, φόρτωση προγραμμάτων κτλ.

 

:)

 

+ 4 GB RAM? (δηλαδή 2+4=6). Το λειτουργικό σου είναι 32 bit. Όση παραπάνω RAM και να βάλεις θα βλέπει τα 3,5 GB. 

 

:p

 

Η κάρτα γραφικών είναι απαραίτητη για παιχνίδια, αλλά πριν διαλέξεις τι κάρτα θα πάρεις δες και πόσα watt  είναι το τροφοδοτικό σου.

Αυτό βάζω στοίχημα ότι είναι TURBO•X.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειπα για αλλα 4gb ram αλλα δεν προσεξα οτι ειχε 32-bit os. Αν με το φορματ γινεται να μπει 64-bit λειτουργικο τοτε ραμ μαζι με ssd θα δωσουν μεγαλη ανασα στο συστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια !! λοιπον για αρχη πρεπει να παρω μια μημη και ενα ssd λιγο να παρει τα πανω του και αργοτερα θα κοιταξω για καρτα γραφικων και τροφοδοτικο !!  τι εχετε να προτεινετε για μνημη και ssd με τον ειδη υπαρχοντα υπολογιστη?? εως 150ευρω ?? (τα στοιχεια του pc ειναι πανω πανω στην αρχη)  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην επενδύσεις στο συγκεκριμένο μηχάνημα καθώς για να το φτάσεις σε ένα υπoτυπώδες gaming επίπεδο θα αλλάξεις σταδιακά όλα του τα εξαρτήματα και θα αντιμετωπίσεις και πολλά προβλήματα λόγω της (μη) εξαιρετικής ποιότητας και συμβατότητας των εξαρτημάτων του (πχ βλέπε μητρική και τροφοδοτικό).

 

Προτείνω να το κρατήσεις ως έχει και να αρχίσεις να μαζεύεις χρήματα για να πάρεις κάποιο (μη-TURBO-X) gaming σύστημα.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην επενδύσεις στο συγκεκριμένο μηχάνημα καθώς για να το φτάσεις σε ένα υπoτυπώδες gaming επίπεδο θα αλλάξεις σταδιακά όλα του τα εξαρτήματα και θα αντιμετωπίσεις και πολλά προβλήματα λόγω της (μη) εξαιρετικής ποιότητας και συμβατότητας των εξαρτημάτων του (πχ βλέπε μητρική και τροφοδοτικό).

 

Προτείνω να το κρατήσεις ως έχει και να αρχίσεις να μαζεύεις χρήματα για να πάρεις κάποιο (μη-TURBO-X) gaming σύστημα.

Δηλαδή το να βάλει μια μνήμη 4GB και έναν SSD που στο κάτω-κάτω θα μπορέσει να τα χρησιμοποιήσει και σε νεώτερο σύστημα, δεν σου φαίνεται σωστό;

Ακόμα και η προσθήκη (αν υπήρχε το budget) κάρτας γραφικών (με το ανάλογο τροφοδοτικό) θα μπορούσε να είναι ένα βήμα για το "gaming σύστημα" που αναφέρεις .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το να βάλει μια μνήμη 4GB και έναν SSD που στο κάτω-κάτω θα μπορέσει να τα χρησιμοποιήσει και σε νεώτερο σύστημα, δεν σου φαίνεται σωστό;

Ακόμα και η προσθήκη (αν υπήρχε το budget) κάρτας γραφικών (με το ανάλογο τροφοδοτικό) θα μπορούσε να είναι ένα βήμα για το "gaming σύστημα" που αναφέρεις .

 

Ό,τι και να βάλει, βελτίωση θα έχει. Ό,τι και να βάλει, το turbo-x και μάλιστα τόσο budget σειρά, PC δε γίνεται, πόσο μάλλον gaming. Μπορεί αυτά που θα βάλει τώρα να τα ξαναπληρώσει μετά που θα θέλει να στήσει κάτι πιο σοβαρό. Χώρια η ταλαιπωρία λόγω της κινεζο-μητρικής.

 

Σε ένα κόσμο όπου τα turbo-x θα λειτουργούσαν, θα μπορούσε να γίνει και αυτό που λες. Στην πραγτματικότητα όμως, μόνο σε μπελάδες θα μπει. Εμένα με συμφέρει, τεχνικός έιμαι και όσο ο κόσμος μπλέκει με τέτοια θα έχω δουλειά. Αλλά από τιμιότητα (ή βλακεία) δεν το προτείνω ποτέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κρατάς επεξεργαστή - μητρική και μνήμη. Αλλάζεις τροφοδοτικό (υπολόγιζε 50 ευρώ), βάζεις άλλα 4gb ram να πας στα 6 (υπολόγιζε 35 ευρώ), μια κάρτα γραφικών ανάλογα των απαιτήσεων (όπως τα λες γύρω στα 100 ευρώ) και έναν ssd 120gb (γύρω στα 70 ευρώ).

 

http://www.skroutz.gr/s/4224908/XFX-Radeon-R7-260X-1GB-R7-260X-ZNJ4.html

http://www.e-shop.gr/kingston-shfs37a-120g-hyperx-fury-120gb-ssd-25-sata3-standalone-p-PER.345840

http://www.e-shop.gr/super-flower-golden-green-hx-series-450w-sf-450p14xe-p-PER.811707

http://www.e-shop.gr/gskill-f3-1600c11s-4gis-4gb-ddr3-1600mhz-aegis-p-PER.550903

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τη γνώμη μου στον Ntakos.

Πάρε έναν SSD, δεν θα το μετανιώσεις.

Δες αν έχεις μία ή δυο μνήμες. Αν έχεις μια των 2GB πάρε άλλη μια αλλιώς παίρνεις μια 4 GB.

 

Δες και πόσα watt είναι το τροφοδοτικό και πάρε καμία μεταχειρισμένη κάρτα γραφικών.

Εδώ έχει διάφορες κάρτες και τις απαιτήσεις που έχουν σε θέμα τροφοδοσίας.

 

Μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με λιγότερα από 200€ για όλα.

 

Μην βιάζεσαι και μην σε πιάνει φαγούρα στην τσέπη.

Μην κάνεις σαν γκόμενα που βρήκε ασορτί τσαντάκι με γόβες και ζώνη.  ;) (συγνώμη κορίτσια, βρίστε με ανελέητα, είμαι pig)

 

Δες στα reviews εδώ στο the lab για δίσκο και δες στο σκρουτζ τιμές.

Μνήμη δεν νομίζω να σου πάει πάνω από 35~40€, ακόμα και για ένα τεσσάρι ντιμάκι.

Αν έχει το μηχάνημά σου ένα ντιμάκι, στο πλαίσιο θα σου δώσουν άλλο ένα ίδιο ή μπορει να το βρεις φθηνότερα και σε άλλα μαγαζιά.

 

 

ΥΓ. η άποψή μου είναι να μην πάρεις πολλά νέα πράγματα γιατί ότι σύστημα και να φτιάξεις στο μέλλον θα σου είναι άχρηστα λόγω ασυμβατότητας. 

Δηλαδή αν φτιάξεις άλλον υπολογιστή μετά από 2~3 χρόνια μόνο τον SSD θα κρατήσεις και το DVD (αν και είναι τζάμπα πλέον).

Ο 500άρης είναι μικρός για αποθηκευτικός, η κάρτα θα έχει ξεπεραστεί, οι μνήμες δεν σου κάνουν γιατί θα πας σε DDR4 και το τροφοδοτικό μπορεί να είναι μικρό και ανεπαρκές.

Έγινε επεξεργασία από p55
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι και να βάλει, βελτίωση θα έχει. Ό,τι και να βάλει, το turbo-x και μάλιστα τόσο budget σειρά, PC δε γίνεται, πόσο μάλλον gaming. Μπορεί αυτά που θα βάλει τώρα να τα ξαναπληρώσει μετά που θα θέλει να στήσει κάτι πιο σοβαρό. Χώρια η ταλαιπωρία λόγω της κινεζο-μητρικής.

 

Σε ένα κόσμο όπου τα turbo-x θα λειτουργούσαν, θα μπορούσε να γίνει και αυτό που λες. Στην πραγτματικότητα όμως, μόνο σε μπελάδες θα μπει. Εμένα με συμφέρει, τεχνικός έιμαι και όσο ο κόσμος μπλέκει με τέτοια θα έχω δουλειά. Αλλά από τιμιότητα (ή βλακεία) δεν το προτείνω ποτέ.

Δεν λέω πως το TurboX που έχει τώρα μπορεί να γίνει gaming pc. Απλώς τώρα που όπως είπε μπορεί να διαθέσει κάποια λεφτά (150€) μπορεί τουλάχιστον να βάλει έναν SSD ή και μια μνήμη 4GB ώστε να "ξανανιώσει" το σύστημά του και η αίσθηση χρήσης που δίνει. Δεν νομίζω να διαφωνείς σε αυτό. Αυτά τα κομμάτια θα μπορεί να τα ξαναχρησιμοποιήσει, δεν πάνε χαμένα.

'Αλλωστε όλα είναι θέμα budget. Αν υπήρχαν τα € θα το άλλαζε ολόκληρο και θα τελείωνε εκεί το θέμα. Εφόσον δεν υπάρχουν μπορεί να κάνει τουλάχιστον ένα-ένα βήμα (χωρίς να υποννοώ πως πρέπει να κάνει κάτι που σε επόμενο βήμα θα είναι "άχρηστο").

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει turbo-x pc, ούτε λαπτοπ είναι, ούτε i-mac. Ένα pc με σωθικά  αφαιρούμενα και αναβαθμίσιμα είναι, άλλα μας κάνουν άλλα όχι. Μια χαρά κρατάει cpu - mobo - ram. Ο cpu του μάλιστα και ειδικά σε καταστάσεις gaming, τις περισσότερες φορές αποδίδει καλύτερα και από FX 8320 που πολλοί τον θεωρούν και ...σύγχρονο gaming επεξεργαστή. Η μητρική θα του ήταν θέμα αν ήθελε να κλοκάρει. Με τον 2100 δεν παίζει κάτι τέτοιο οπότε σε στοκ καταστάσεις δεν έχει περισσότερες πιθανότητες να τον προδώσει από μια "επώνυμη". Άλλωστε και τις "επώνυμες" η foxconn τις φτιάχνει...

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σας ευχαριστώ για τις γνώμες σας !! ρωτησα στο πλαισιο για αναβαθμιση τι θα χρειαστω στο συγκεκριμενο Pc για να μπορει να πεξει καποια παιχνιδια και μου ειπαν  [ προσθήκη κάρτας γραφικών και μνήμηςRAM. Επίσης θα πρέπει να αναβαθμίσετε το λειτουργικό σύστημα (εάν το υπάρχον είναι 32bit), ώστε να μπορεί ο υπολογιστής να αναγνωρίζει στην επιπλέον μνήμη ] δεν μου ειπαν κατι για τροφοδοτικο  οποτε εχουμε 1. καρτα γραφικων 2. Ram 3. λειτουργικο και 4. [ εναν ssd 120 μαλον ] τι προτεινετε για αυτα  ssd θα μου δωσει ενας φιλος 120αρη δωρο γιατι εβαλε 240αρη μου ειπε ??   Σας Ευχαριστω   

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είπαν για τροφοδοτικό για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν γίνεται να κατηγορήσουν τον εαυτό τους :) Σάπιο είναι, καλό είναι να το αλλάξεις. Ανάφερε πόσα λεφτά δίνεις για να γίνουν και οι κατάλληλες προτάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση έχεις έτσι κι αλλιώς αυτή που δίνει ο κατασκευαστής της κάρτας γραφικών, της μνήμης κτλ. 

Άντε, θα παίζει και far cry 4 ο αδελφός σου.

 

Far Cry 4   Nvidia Geforce Gtx 750 Ti - I3-2100 3,1   :) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.