Jump to content



Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΗ


Recommended Posts

Ξέρετε πώς μπορούμε να ελέγξουμε αν μπορούμε να μπούμε στο νυχτερινό τιμολόγιο; Άκουσα ότι οι παλιές πολυκατοικίες δικαιούνται να ενταχθούν, αλλά δεν ξέρω. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα για ατομική ένταξη, δηλαδή διαμερίσματος, σπιτιού κτλ. Χρειάζεται κάποια εξτρά ηλεκτρολογική εγκατάσταση; 

 

http://www.neaptolemaidas.gr/2012/11/nyxterino-reuma.html

 

http://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-489703.html

 

http://www.nextlevelgroup.gr/apps/blog/%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CF%8E%CF%83%CF%84%CE%B5-%CE%B5%CF%8D%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C

 

Αν έχει κάνει κάποιος την αλλαγή σε νυχτερινό, ας με διαφωτίσει. Θέλω να δω αν με συμφέρει και μπορώ να την κάνω στο διαμέρισμά μου, στο σπίτι των γονιών μου και στην πολυκατοικία μου.

Link to comment
Share on other sites

Σαν ηλεκτρολόγος μηχανικός, στην Χίο όπου κατοικώ και εργάζομαι μπορείς να βάλεις νυχτερινό με κόστος 40 ευρώ περίπου στην ΔΕΗ. Προϋπόθεση να γίνει σχέδιο της ηλεκτρική εγκατάστασης της οικίας από ηλεκτρολόγο και η παροχή ρεύματος να είναι με διατομή 10mm καλωδίων. Κόστος σχεδίου από 80 μέχρι 180 ανάλογα τον ηλεκτρολόγο και σε ποιο σύλλογο είναι εγγραμμένος συν κόστος για ρελέ ηλεκτροπληξίας εάν δεν υπάρχει στον πίνακα. Συμφέρει εάν χρησιμοποιείς της ενεργοβόρες συσκευές, κουζίνα θερμοσίφωνα και πλυντήριο, κατά την διάρκεια του νυχτερινού τιμολογίου

Link to comment
Share on other sites

Σαν ηλεκτρολόγος μηχανικός, στην Χίο όπου κατοικώ και εργάζομαι μπορείς να βάλεις νυχτερινό με κόστος 40 ευρώ περίπου στην ΔΕΗ. Προϋπόθεση να γίνει σχέδιο της ηλεκτρική εγκατάστασης της οικίας από ηλεκτρολόγο και η παροχή ρεύματος να είναι με διατομή 10mm καλωδίων. Κόστος σχεδίου από 80 μέχρι 180 ανάλογα τον ηλεκτρολόγο και σε ποιο σύλλογο είναι εγγραμμένος συν κόστος για ρελέ ηλεκτροπληξίας εάν δεν υπάρχει στον πίνακα. Συμφέρει εάν χρησιμοποιείς της ενεργοβόρες συσκευές, κουζίνα θερμοσίφωνα και πλυντήριο, κατά την διάρκεια του νυχτερινού τιμολογίου

Βασικά, παίρνω έτοιμο φαγητό από το σπίτι, αλλά και αν χρειαστεί να μαγειρέψω, το κάνω είτε το πρωί είτε νωρίς το μεσημέρι. Κλιματιστικό πλέον ούτε για δείγμα. Μόνο το πλυντήριο βάζω μετά τις 22:00. Άρα, μάλλον θα δω για των γονιών μου. Εκείνοι μαγειρεύουν, βάζουν πλυντήρια και καίνε το κλιματιστικό οποιαδήποτε ώρα. Μήπως καλύτερα να τα κάνουν όλα αυτά το βράδυ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αυτό με τη χρήση των ηλεκτρικών συσκευών μετά τις 3μμ ισχύει μόνο για όσους έχουν νυχτερινό τιμολόγιο, το οποίο προϋποθέτει και την ανάλογη ηλ.εγκατάσταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aν εισαι στο κοινωνικο τιμολογιο και στο νυχτερινο μην κανεις χρηση των πλυντηριων φουρνων κτλπ μονο τις ωρες του νυχτερινου γιατι στο κοινωνικο σου βγαινει πιο οικονομικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.