Jump to content



GAMING MODEM-ROUTER


black66.gr

Recommended Posts

Παίζει ρόλο το modem-router στο gaming και κυρίως στα fps παιχνίδια π.χ. Battlefield;Μιλάω πάντα για ενσύρματη σύνδεση και όχι wifi.Αν ναι,έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο ρούτερ που να πηγαίνει καλύτερα τα παιχνίδια;(Badget 60-70 ευρώ).Μέχρι τώρα είχα τα κινέζικα του παρόχου (ΟΤΕ) και τους τελευταίους μήνες ένα Thompson 585v8 αλλά δεν νομίζω να είχαν καμμία αισθητή διαφορά μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχουν διαφορές. Δεν παίζει κάνενα λόγο στο ping. Αυτό που κάνει μια μικρή διαφορά είναι ο τύπος σύνδεσης του modem με τον πάροχο που εξαρτάται από αυτόν, αν είναι fast path (= χαμηλότερες ταχύτητες αλλά μικρότερο ping) ή interleave (μεγαλύτερες ταχύτητες για κατέβασμα αλλά μεγαλύτερο ping). Δες http://www.adslgr.com/forum/threads/45837-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-Fast-Path-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-Interleave Οι πιο πολλοί πάροχοι επιτρέππουν μετά από αίτηση του πελάτη σε αλλαγή από interleave σε fast path.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οχι, αλλά, αν ειναι παλιο/οχι της προκοπης το modem router σου και το φορτωσεις με πολλες συνδεσεις  θα τα κλασει και θα χανεις πακετα- εχεις μεγαλο ping- χαμηλη ταχυτητα γιατι δεν θα κανει καλη δρομολογηση.

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

εγώ όταν πήγα απο τo zte της forthnet σε ενα netgear dgn2200 η διαφορά ήταν 1.5 mbit αύξηση της ταχύτητας, καλύτερο wifi και άπλα πηγαίνει καλύτερα στην διαχείριση πολλών συνδέσεων χωρίς να "κρεμάει" η σύνδεση. Στο ping δεν είδα ούτε 1 ms διαφορά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπώθηκε, δε θα δεις διαφορά στο ping, αλλά θα δεις στη σταθερότητα και στο packet loss.

Εγώ με τα modems των εταιριών, είχα πάντα packet loss, αλλά με ένα Netgear DGND-3300 που πήρα, πλέον είμαι στο 0%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπώθηκε, δε θα δεις διαφορά στο ping, αλλά θα δεις στη σταθερότητα και στο packet loss.

Εγώ με τα modems των εταιριών, είχα πάντα packet loss, αλλά με ένα Netgear DGND-3300 που πήρα, πλέον είμαι στο 0%.

Packet loss στο gaming εστί;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.