Jump to content



windows 8.1 και εγκατασταση σε νεο δισκο


Recommended Posts

Αν κανω τα windows restore σε usb flash?
Γιατι η πιο πανω μεθοδος δείχνει λιγο δυσκολη


Δεν χρειάζεται τίποτα, ξεκινάς εγκατάσταση κανονικά και θα το πάρει αυτόματα από το BIOS, όπου είναι "καμμένο".

 

οπα είσαι σίγουρος γι αυτο?
και usb bootable win 8.1 πως μπορω να φτιαξω?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σίγουρος επειδή το έκανα πρόσφατα σε φορητό, με προεγκατεστημένα τα 8.1, μετά από αλλαγή δίσκου.

 

Δες μήπως μπορείς να φτιάξεις recovery media με τα εργαλεία του φορητού, αλλιώς δες στο http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/create-reset-refresh-media

 

 

*Πήγαινε εδώ καλύτερα (ελληνικά) http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/create-reset-refresh-media

Έγινε επεξεργασία από elapse
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@elapse, άρα έχεις OEM Windows; Μήπως σε αυτή την περίπτωση εξαρτάται από τον κατασκευαστή για το αν γίνεται αυτό ή όχι; Όπως και να έχει θα έλεγα να κάνει τα βήματα που λέει στο link που παρέθεσα (ως backup λύση) και έπειτα να δοκιμάσει την δική σου λύση. Θα έχει ενδιαφέρον αν όντως δουλέψει ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, μιλάω πάντα για την περίπτωση που τα 8/8.1 ήταν ήδη προεγκατεστημένα (OEM).

 

Δεν νομίζω να είναι στο χέρι του κατασκευαστή. Το κλειδί είναι "καμμένο" στη μητρική αναγκαστικά. Η εγκατάσταση το διαβάζει και παραλείπει το σημείο που σου ζητάει να το εισάγεις.

 

Ας δοκιμάσει ό, τι τον βολεύει, εμείς εδώ προτάσεις κάνουμε :)

 

 

ΥΓ1: Πρόβλημα θα υπάρξει αν ήταν προεγκατεστημένα τα 8 και πάει να εγκαταστήσει τα 8.1. Εκεί δεν θα γίνει αποδεκτό το κλειδί. Είναι διαφορετικά τα κλειδιά ανάμεσα σε 8 και 8.1.

 

ΥΓ2: Νομίζω όμως ότι το παραπάνω το έχουν φτιάξει στην εγκατάσταση των 8.1 update 1...

Έγινε επεξεργασία από elapse
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξανα ανοιγω το θεμα γιατι ο ssd παρέδωσε τα οπλα..
Εγινε αντικατάσταση και θα προσπαθήσω να κανω εγκατάσταση με αλλο τροπο..

θα μάθουμε αν παίζουν και αλλοι τρόποι :)

Έγινε επεξεργασία από NooDle
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..

Τα windows ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΚΩΔΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ BIOS.

Μου εφυγε ο πάτος απο το μεσημέρι να ψάχνω να το κάνω εγκατάσταση. Σταματούσε πάντα στο παράθυρο με την εισαγωγη κωδικού.
Καποια στιγμη εσκασα και εβαλα το cd key απο τον σταθερο μπας λεω και το διαβάσει μετα που θα μπω στο ιντερνετ. Παλι τίποτα..
Τελικα ο μονος τρόπος είναι να πάρεις με προγραμματακι το product number απο τον hdd και να κανεις clean install στον ssd.
Επειδη μπούχτησα.. Παλι καλα που υπάρχει το acronis true image.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα, αλλά ποτέ δεν είναι αργά.

Υπάρχουν κάποια δωρεάν κλειδιά της Μ$ για την εγκατάσταση. Μόλις αυτή ολοκληρωθεί, ζητάει το κανονικό για το Activation.

Επειδή την πληροφορία την κρατάει στο BIOS, τότε αν έχει ήδη γίνει, το προχωράει και διορθώνει το κλειδί.

ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ, αλλά μου το είπε τεχνικός της Μ$ στο τηλεφωνικό support, όταν τον ρώτησα για άλλο θέμα και δεν κατάλαβε τι ακριβώς ήθελα.

Πάντως, το ότι κρατάει το Activation στο BIOS είναι 100% εξακριβωμένο, γιατί αν κάνετε BIOS Update με Clear DMI Pool Date, χάνεται το Activation, το οποίο είναι και απίστευτα εκνευριστικό γιατί μετά τα 8αρια σου κάνουν όλο το tutorial από την αρχή, που δε μπορείς να το κάνεις και skip από όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω Wizard! εγω προσωπικά ξενέρωσα.. Γιατι το αγορασα μεταχειρισμένο το λαπτοπ και ήθελα να κανω clean install..
αλλα και αυτο με τα δωρεαν κλειδια που λες, αφού εβαλα του σταθερου μου και παλι δεν το αλλαξε..
Γενικα μεγαλη βλακεία αυτο με το καμμενο product key στο bios..
Καλυτερα να το βαζανε οι εταιρίες στο ιντερνετ στο site τους και μόλις έδινα το s/n του λαπτοπ να μου εδινε ηλεκτρονικά και το product key..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.