Jump to content



LEDs


Ntenteras

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους,

 

'Εχω αγοράσει δύο μέτρα μπλε λεντοταινία (1+1) για να βάλω στο κουτί μου (750D). Υπάρχει κάποιος οδηγός/tutorial για το πως συνδέω τις ταινίες με το τροφοδοτικό; Τι υλικά και εργαλεία θα χρειαστώ και που μπορώ να τα βρώ; Ακόμα πιστεύετε ότι δύο μέτρα είναι καλά για το κουτί μου ή μήπως είναι πολλά;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν η ταινία πρέπει να είναι 12 volt. Πανω στην ταινία έχει δυο επαφές + και -. Μετα βρίσκεις ενα molex θηλυκό και θα ενώσεις το - στο μαύρο και το + στο +12 volt το οποίο είναι το κίτρινο ως συνήθως. Καλό είναι να το ελεγξεις με ενα πολύμετρο. Επίσης βάλε και μια ασφάλεια 1 amber στο +12 volt για ταινία έχει, 4,4 watt 2 amber για 7,2 watt, 3 amber για 14,4 watt
Διάβασε και εδώ http://www.thelab.gr/topic/1698-molex-%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%AD%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD/
 

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Η ταινια ειναι 12V. Η ασφαλεια σε τι ακριβως θα χρησιμευσει; Η συνδεση θα γινει με κολλητηρι ηλεκτρωνικων; Το ηλεκτρολογικο εργαλειο που αναφερεται στο link τι ακριβως ειναι γιατι δεν υπαρχει πλεον η εικονα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τι είναι το ηλεκτρολογικό εργαλείο που αναφέρεις και που επισημαίνεται στο Link που παραθέτω. Από την αλλαγή του forum σε νέο Interface έχουν αλλοιωθεί προηγούμενα άρθρα. Η ασφάλεια χρειάζεται για την περίπτωση βραχυκυκλώματος της ταινίας αν και πολλά τροφοδοτικά έχουν προστασία αλλά προσωπικά δεν θα ρίσκαρα να αφήσω το σύστημα μου χωρίς ασφάλεια. Μου έχει βραχυκυκλώσει η ταινία στο κουτί, στην άκρη που την έκοψα εκεί που είναι οι επαφές + και -, είχα ασφάλεια οπότε δεν ξέρω τι μπορεί να είχε γίνει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.