Jump to content



Αλλαξτε τα δεδομενα


morfeas-dsl-

Recommended Posts

Παιδια χριστουγεννα ερχονται,ας κανουμε κατι καλο.

Μιλαω για τη λεγομενη δωρεα οργανων.

Εχουμε το αρνητικο ρεκορ μολις 6,5 δωρητες οργανων ανα 1.000.000 Ελληνες......

Ζηταω κατι πολυ απλο,ουτε να χασεις χρονο σε νοσοκομεια,ουτε να τρεχεις για εξετασεις

Απλα μπες σε αυτο το λινκ http://www.eom.gr/be_a_donor/form.htm και συμπληρωσε τα στοιχεια σου.

Θα νιωσεις πολυ καλυτερα αμεσως μολις το κανεις.

Εξαλλου αν..συμβει το "μοιραιο" προτιμαω να δωσω κατι απο εμενα, ενα κομματι του εαυτου μου, που θα βοηθησει καποιον αλλο, παρα να το αφησω να ..σαπισει μαζι μου...

Συγγνωμη για τις εκφρασεις μου αλλα δειξτε-αλλαξτε τα δεδομενα στην Ελλαδα μεσα σε μια ημερα.

Το λινκ το επικολλω ξανα- ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

http://www.eom.gr/be_a_donor/form.htm

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, ειμαι υπερ τετοιον κινησεων, αλλα σε μια χωρα που δεν φημιζεται για την διαφανεια των διαδικασιων αλλα για την μεγαλη υπαρξη κυκλωματων, δεν θα το εκανα.

Ειναι γνωστο οτι υπαρχουν κυκλωματα εμποριας οργανων και μια απο τις πιο διαδεδομενες μεθοδους, ειναι η εξης:

Εισερχεσαι τραυματιας απο τροχαιο και τα τραυματα σου δεν ειναι θανασιμα αλλα εμφανισιακα εισαι χαλια. Εισαι επισημα δωρητης οργανων και ολα σου τα ζωτικα μελη ειναι αθικτα. Μεσα σε 3-4 ωρες απο την ωρα του ατυχηματος "υποκυπτεις" στα τραυματα σου και απο τα ζωτικα σου μελη, ως χρησιμα για μεταμοσχευση κρινονται μονο 1-2. Τα υπολοιπα εχουν ηδη βγει και εχουν μοσχοπουληθει στην σχετικη μαυρη αγορα...

Γι'αυτο προτιμησα αλλο τροπο: ενημερωσα την οικογενεια μου και θα δωσουν εκεινοι εντολη αμα συμβει κανενα ατυχημα.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι αυτη ειναι γονιμη σκεψη φιλε.Αλλωστε δεν πιστευω οτι τεκμηριωνεται καθως οπως εγραψα παραπανω αυτοι που ειναι επισημα δωρητες ειναι ελαχιστοι,εξεφτελιστικα ελαχιστοι, και νομιζω πως αν συνεβαινε σε καποιον απο αυτους κατι τετοιο, θα ηταν πολυ ευκολο να μαθευτει.

Υγ. στην υποθετικη περιπτωση(μακρυα απο μας!) που σου συμβει κατι νομιζεις η οικογενεια σου θα εχει τοτε το κουραγιο να δωρισει τα οργανα σου? Η δικια μου τουλαχιστον δε νομιζω να σκεφτοταν οτιδηποτε αλλο εκτος απο την απωλεια μου τοτε

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το εψαξα.

Το αν εισαι δωρητης ή οχι δεν ειναι ορατο σε κανεναν εκτος απο ελαχιστα ατομα στην Ελλαδα.

Για να διαπιστωθει αν καποιος ειναι ή οχι δωρητης στελνονται καποιοι προσωπικοι του αριθμοι σε καποιο απο αυτα τα ατομα για ελεγχο ΠΑΝΤΑ μετα το θανατο του καθε ασθενους.

Αποτελεσματα για το αν ειναι ή οχι καποιος δωρητης οταν αυτος ειναι εν ζωη δεν γινεται να εξαχθουν

Να συμπληρωσω πως εγω εγινα νωριτερα δωρητης

Link to comment
Share on other sites

Για πολλους λογους. Καταρχας γιατι απαγορευεται η συλλογη και διαθεση δεδομενων τετοιου χαρακτηρα απο την Αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων και ετσι αυτο σου εξασφαλιζει οτι ναι μεν θα γινει συλλογη δε θα δεις ομως ποτε πχ την ταδε φαρμακευτικη εταιρια να σου δινει καποιο μπονους επειδη εισαι δωρητης κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Borg

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχει μυστικότητα στην συμπλήρωση στοιχείων

Και για να μη σε καθαρισει κ καμια οργανωση παρανομου εμποριου...πολλες ταινιες βλεπω...

Αλλα σιγουρα πρωτα απ'ολα επειδη απαγορευεται η συλλογη και διαθεση δεδομενων τετοιου χαρακτηρα απο την Αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων....

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως η πιθανοτητες να γινει αυτο που λεει ο chosen ειναι τοσες ωστε να μην υπαρχουν δωρητες στην ελλαδα:nothing: και καλα κανουν....λιγα γινονται? λες και δεν υπαρχει διαφθορα στις δημοσιες υπηρεσιες...κι αλλα ειναι απορρητα αλλα..No φιλε τα οργανα μου θα τα κρατησω για την παρτη μου!

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οτι η αποψη του Chosen ειναι η σωστοτερη. Θα στεναχωριομουν πιο πολυ αν ηξερα πχ οτι "μετα" θα με φανε τα σκουλικια, αλλα απο την αλλη μονο σε καποια ατομα της οικογενειας θα εξεφραζα την επιθυμια μου να δωρηθουν σε καποιο που τα εχει αναγκη.

Link to comment
Share on other sites

"Αγαπητε κυριε Borg, η εταιρια μας θελησε να σας ανταμοιψει που σεβεστε το συνανθρωπο και γινατε αφιλοκερδος δωρητης οργανων για αυτο σας προσφερουμε εντελως δωρεαν το νεο μας αναλγιτικο" Ε σκεψου λεμε τωρα να λαβαινες 50 τετοια γραμματα το μηνα που ουσιαστικα διαφημιζουν προιοντα κατω απο την καλυψη του οτι εγινες δωρητης οργανων

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως. Σου στελνουν την καρτα δωρητη ταχυδρομικως.

Αν εισαι ενηλικας γιατι δε συμμετεχεις?

Βλεπω πως το σκεφτεσαι και μπορεις και μονος σου να δεις πως προβληματισμοι του στυλ "θα με σκοτωσει ο γιατρος για να μου παρει τα..οργανα" ειναι σα να λεμε "καψτε την γιατι ειναι μαγισσα" !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

Βεβαιως. Σου στελνουν την καρτα δωρητη ταχυδρομικως.

Αν εισαι ενηλικας γιατι δε συμμετεχεις?

Βλεπω πως το σκεφτεσαι και μπορεις και μονος σου να δεις πως προβληματισμοι του στυλ "θα με σκοτωσει ο γιατρος για να μου παρει τα..οργανα" ειναι σα να λεμε "καψτε την γιατι ειναι μαγισσα" !

Για αυτό ρωτώ γιατί έκανα από χθες την αίτηση και περιμένω νεότερα :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μορφέα, οι προθέσεις σου είναι πολύ αγνές και σε συγχαίρω για την ευαιθησία σου στο θέμα αυτό.

Μην κατακρίνεις όμως όσους από μας πονηρεύονται με τέτοιες διαδικασίες. Συμφωνώ με τον Chosen 110%, άλλωστε κυκλοφορεί χρόνια αυτή η φήμη.

Να σου θυμίσω τις περιπτώσεις βρεφών που εξαφανίστηκαν μετά τη γέννα και στις μητέρες είπαν ότι πέθανε.

Αφού βρέθηκαν τρόποι και κυκλωματα να αρπανε τα βρέφη πριν τα δει καν η μάνα...λες να υπάρχει καμιά σοβαρή ασφάλεια στην περίπτωση που περιγράφει ο chosen?

Αν θέλεις να κάνεις μια τέτοια ευγενική πράξη, υπάρχουν τρόποι και χωρίς να διακινδυνεύεις άσκοπα τη ζωή σου στη 1 αυτή περίπτωση του να πέσεις σε λούγκρες κυκλώματα.

Σκέψου τα μόνος σου όλα αυτά. Οπως είπες και συ, ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του. Ας το αφήσουμε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.