Jump to content



FX 8350 cores parked .


Γεώργιος

Recommended Posts

έχω τον επεξεργαστή εδώ και δύο χρόνια . τόσο καιρό δεν έχω δει ποτέ πάνω από τέσσερις πυρήνες να δουλεύουν σε όποιδήποτε παιχνίδι ή εργασία . έχω παίξει και τελευταίας γενιάς παιχνίδια όπως το black ops ii . μόνο στο 3d mark benchmark έχω δει να δουλεύουν όλοι οι πυρήνες. μπορείτε να μου πείτε πως δουλεύει το core parking των Windows 7 ???. είναι εξαιτίας αυτού το ότι δεν έχω δει όλους τους πυρήνες να δουλεύουν ή απλά δεν τους υποστηρίζουν οι εφαρμογές ??????.

Να προσπαθήσω να τους κάνω unpark ή θα χαλάσω τον υπολογιστή ?? σε κάποια video στο youtube το core unparking δείχνει βελτίωση στις επιδόσεις ,σε κάποια άλλα λένε ότι δεν έχει βελτίωση στις επιδόσεις. τι ισχύει παιδιά ???

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Έπεσε το μάτι μου στο thread, συγγνώμη για το bump αλλα ας υπάρχει σε περίπτωση που χρειαστεί..
 

 
Επειδή πρόσφατα το έπαθε φίλος σε ένα μηχάνημα με i7 + H87 που πήρε και το ψάξαμε λίγο, Το Core Parking είναι ένα feauture των Windows 7 για εξοικονόμηση ενέργειας, μπορεί επίσης να συμβεί από ρυθμίσεις σε BIOS/UEFI όσο αναφορά την εξοικονόμηση ενέργειας, αλλα και Windows Power Plan.

 

Μια μικρή λίστα με λύσεις για το Core Parking.

 

1) Power Plan: High Performance

2) Windows + R > "msconfig> Boot > Advanced > Cores (tick)

3) Κάποιο cfg αρχείο, θα το βρείτε στο google.

 

Από προγράμματα:
1)

http://netserver.cloudapp.net/files/CoreParkingManager.zip

(χρειάζεται Net FrameWork 4.0/4.5) < Δοκιμασμένο και easy-το-use GUI.

2)

https://bitsum.com/parkcontrol/

Windows Hotfix!

https://support.microsoft.com/en-us/kb/2646060

(χρειάζεται W7 SP1+)

 

Πάντως εγώ με Asrock N68C και FX-8350 δεν είχα καθόλου core parking, παρόλου που τον τρέχω stock>economy settings bios..

Έγινε επεξεργασία από Ghost
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

...

 

Πάντως εγώ με Asrock N68C και FX-8350 δεν είχα καθόλου core parking, παρόλου που τον τρέχω stock>economy settings bios..

 

Συγνώμη για το offtopic.

Είναι σίγουρα αυτή η μητρική σου; Στο Google για Asrock N68C δείχνει κάποιες μητρικές που "σηκώνουν" εως 95W επεξεργαστές. Φυσικά ο 8350 είναι 125W.

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το έχω απενεργοποίησει εδώ και τέσσερις μήνες . αλλά μέσω των power profiles δεν έπιανε . και το απενεργοποίησα μέσω ένος προγράμματος . 

απλά είχα ενδοιασμούς μήπως πάει κάτι λάθος . γιατί στο youtube 4 στους 20 λέγανε ότι είχανε κολλήματα μετά την απενεργοποίηση . γιατί επεμβαίνει το πρόγραμμα στο μητρώο των windows .

Μέχρι στιγμής δεν έχει πάει κάτι λάθος .

Link to comment
Share on other sites

 

Συγνώμη για το offtopic.

Είναι σίγουρα αυτή η μητρική σου; Στο Google για Asrock N68C δείχνει κάποιες μητρικές που "σηκώνουν" εως 95W επεξεργαστές. Φυσικά ο 8350 είναι 125W.

 

 

2mz5f9.png

 

Έκανα Επισύναψη από CPU-Z άπιστε θωμά!  :p

@TopCLR

 

 

 

Μην ρωτάτε πως και γιατί, δεν τα αγόρασα εγώ τα πράγματα δυστυχώς..

143pdw1.jpg

Έγινε επεξεργασία από Ghost
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είμαι άπιστος Θωμάς αλλά τι να κάνω που πιστεύω τα ματάκια μου!

Αφού δουλεύει και δεν σκάνε σαν δυναμιτάκια σε load οι φάσεις τροφοδοσίας, πάλι καλά!

Πες πάντως στον "Dear brother" όταν έστηνε το μηχανάκι αν έβαζε 30-40€ παραπάνω (ή τον 8320 αντί τον 8350) θα έπαιρνε μητρική με chipset 970 και θα είχε SATA3, USB3 και Hyper-Transport στην σωστή συχνότητα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.