Jump to content



Συνδεση σε 2 δικτυα


emm_stra

Recommended Posts

καλημερα

Θελω να δημιουργησω ενα προσωρινο τοπικο δικτυο 15 η/υ και 5 εκτυπωτων. Θα πρεπει να υπαρχει η δυνατοτητα διαμοιρασμου αρχειων και χρηση των 5 εκτυπωτων.

Επισης θελω αυτοι οι η/υ να εχουν προσβαση στο ιντερνετ μεσω της ασυρματης καρτας δικτυου (wifi) . Αυτο μπορει να γινει και πως? Το λειτουργικο συστημα ειναι windows 7.

Eυχαριστω για οποια απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να φωναξεις καποιον ΙΤ γνωστη του αντικειμενου...

διοτι αν σου πω τον τροπο, θελω το 50% μιας και μιλαμε για επαγγελματικο χωρο :)

μονο που δεν θα παρω χρηματα.... χαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

για το ιντερνετ... Μια λυση ειναι να ορισεις διαφορετικα δικτυα (πχ 192.168.10.ΧΧΧ και 192.168.20.ΧΧΧ) και να ορισεις σε ολους τους υπολογιστες ως default gateway αυτη του wifi (ή πιο απλα το wifi network βαλτο μονο αυτο να παιζει με dhcp)

Ετσι καθε υπολογιστης θα βλεπει και τα δυο δικτυα και θα εχει ιντερνετ μεσω του wifi

Διαμοιρασμος αρχειων θα παιζει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς προσωρινό δίκτυο?? Του στύλ να το στήσεις για ένα συνέδριο για 2-3 μέρες και τέλος??

 

Γιατι σε διαφορετική περίπτωση πραγματικά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πιο μπακάλικος, πρόχειρος και αντιεπαγγελματικός τρόπος από το

να σου δώσει κάποιος οδηγίες γραπτές από ένα φόρουμ.

 

Εάν φυσικά πρόκειται για κάτι στο οποίο εντελώς άθελά σου μπλέχτηκες και οπωσδήποτε πρέπει να το υλοποιήσεις χωρίς ούτε ένα ευρώ

μπάτζετ τότε σου ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη.

 

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση απευθύνσου σε κάποιον πιστοποιημένο επαγγελματία της πληροφορικής, οτιδήποτε άλλο είναι απλά

προχειρότητα και αρπακολλατζίδικος ελληνικός τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Το θεμα ειναι καπως οπως αναφερει ο SirGeorge....... Πρεπει να το στησω για 4 ημερες για μια εκδηλωση. Γνωριζω αρκετα καλα απο δικτυα οποτε οπως αναφερει και ο gaig ετσι θα το εκανα και εγω. Απλα δεν ετυχε ποτε να κανω κατι σχετικα περιπλοκο, οποτε ειπα να ρωτησω για να παρω ιδεες...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε προσβαλω.

Αν γνωρίζεις καλά απο δίκτυα τοτε τι ρωτας;

Και η παραπάνω υλοποίηση δεν θεωρειται καθόλου πολύπλοκη.

Βέβαια παιζει να καθυστερεί ελάχιστα για να δει το internet όταν κανουν boot τα μηχανήματα.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ευχαριστώ. Εσύ αν κάτι δεν το έχεις ξανακάνει είσαι απόλυτα σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά; επειδή το έχεις διαβάσει ή διδαχθεί; σε ποιο εργαστήριο το έχεις κάνει; κλπ.... Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά δεν λεω ότι ξέρω απο δίκτυα γιατί δεν ξέρω πραγματικα. Ουτε το ccent δεν έχω πάρει.

Το τι διδαχτηκα στην σχολή είναι σταγόνα στον ωκεανό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι στο forum διαφημίζουμε τις γνώσεις μας και ζητάμε και χρήματα για τις συμβουλές μας. Αν κάτι ξέρουμε και έχουμε την διάθεση απαντανε. Αλλιώς δεν συμμετέχουμε.

Έγινε επεξεργασία από emm_stra
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω αρκετα καλα απο δικτυα οποτε οπως αναφερει και ο gaig ετσι θα το εκανα και εγω. Απλα δεν ετυχε ποτε να κανω κατι σχετικα περιπλοκο, οποτε ειπα να ρωτησω για να παρω ιδεες...

Εγώ δεν διαφημισα τίποτα. Μια ερώτηση - διαπίστωση εκανα.

Και εφόσον ηξερες γιατί ρωταγες?

Μην γινόμαστε ελληναρες ήξερα τέλεια αλλά μου είπε ο άλλος έτσι για να επιβεβαιώσω ότι ξέρει και αυτός το ίδιο καλά.

Αν ξέρεις κανεις. Αν δεν ξέρεις ρωτάς.

Χωρίς παρεξήγηση ελπίζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ευχαριστώ. Εσύ αν κάτι δεν το έχεις ξανακάνει είσαι απόλυτα σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά; επειδή το έχεις διαβάσει ή διδαχθεί; σε ποιο εργαστήριο το έχεις κάνει; κλπ.... Ευχαριστώ πάντως.

Εφόσον το κανεις τσαμπα, θα πρεπει να απολογηθείς αν κατι δεν παει καλα?

Δε βλεπω κατι δυσκολο αν δωσεις τον ιδιο κωδικο δικτυου σε όλα τα μηχανήματα και μοιρασεις τους εκτυπωτες

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.