Jump to content



Αναζήτηση σπιτιού στο Ηνωμένο Βασίλειο


sokinsohim

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά είμαι ο Νίκος καιρό μέλος στον Λαμπη(btw Χρόνια πολλά για σήμερα..) Έφτασε λοιπόν η στιγμή να μεταναστευσω κ εγώ για δεύτερη φορά στην ζωή μου προς τα βόρεια.

Όπως λέει κ ο τίτλος ψάχνω να βρω σπίτι/δωμάτιο να νοικιάσω στην Αγγλία στην περιοχή του Κέιμπριτζ.Η κοπέλα μου είναι είδη εκεί κ εργάζεται σαν φροντίστρια κ αναμένεται να φύγω κ εγώ τον Μάρτιο για ανεύρεση δουλείας.

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες συμβουλές για την διαδικασία ανεύρεσης σπιτιού ή κ δωμάτιο σε shared house.Τι θα πρέπει να προσέξω γενικότερα..

Μέχρι στιγμής κοιτάω διάφορες αγγελίες στα

Rightmove.co.uk

Gumtree.co.uk

Spareroom.co.uk

Οποιεσδήποτε παρατηρήσεις συμβουλές γνώμες θα μου ήταν πολύ χρήσιμες.

[emoji2]

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα ξαναγράψει αλλά δεν μπορώ να το βρω, οπότε πάμε πάλι.

 

  • Προσοχή στο να υπογράψεις συμβόλαιο, και ξεχνάς τα "μαύρα μωρέ θα τα βρούμε" εδώ είναι Αγγλία.
  • Deposit είναι το σύνηθες να δίνεις 6 βδομάδες, αν σου ζητήσουν παραπάνω θα πρέπει να συντρέχει λόγος.
  • Είναι πιθανό να σου ζητήσουν εγγυητή ή κάποιον co-signer αν δεν έχεις ακόμα δουλειά.
  • Αν έχεις δουλειά για να περάσεις το credit check που σου κάνουν ένας πολύ χοντρικός γνώμων είναι ότι πρέπει να καλύπτεις με τον μισθό σου 2-2.5 φορές το ετήσιο ενοίκιο. 
  • ΠΡΙΝ μπείς στο σπίτι να πας με τον αντζέτη ή τον ιδιοκτήτη και να καταγράψεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΑΛΑ απο ζημιές, αμυχές, ρωγμές, σπασίματα, λεκέδες, μπρίζες και διακόπτες που δεν δουλεύουν, καμμένα ντουί, χαλασμένες συσκευές, ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Θα σε σοκάρει το τι μπορεί να σε χώσουν να πληρώσεις όταν φεύγεις. Και φυσικά βάλε τον άλλο να το υπογράψει. 
  • Αν ακολουθήσεις κάποια γνωστά μεσιτικά γραφεία ίσως πληρώνεις κάτι παραπάνω τον μήνα απο το να βρείς τον κ. Γιώργο και να νοικιάσεις απευθείας αλλά έχεις 2 καλά. α) τα συμβόλαια τους είναι σωστά και σε καλύπτουν, και β) σε πολλά απο αυτά αναλαμβάνουν αυτοί για ΟΤΙ σου βγάλει το σπίτι που πίστεψε με είναι βασικό. Ενδεικτικά αν σου χαλάσει το boiler στην μέση του χειμωνα και περιμένεις να βρεις στην Βερμούδες τον landlord για να εγκρινει τεχνικό την μάμισες ( πραγματικό παράδειγμα). 

Αυτά στα γρήγορα. 

 

Επίσης κάτι τελευταίο, 

 

Η peak εποχή για τα ακίνητα είναι το καλοκαίρι Ιούλιο-Αύγουστο και νωρίς Σεπτέμβριο. Τώρα θα έχεις λιγότερα ακίνητα να δεις, αλλά θα έχεις πολύ μεγαλύτερο leverage στην τιμή γιατί του τύπου μπορεί να του μείνουν ανοίκιαστα για άλλους 2 μήνες και τον ήπιε. Οπότε να κάνεις πάντα - λογικό, δεν είσαι στην Κίνα - παζάρι. Έχεις ένα πάνω χέρι τώρα. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Dolly για τις πληροφορίες.

Όσον αφορά τώρα το "ψάχνω για δουλειά" σε δέχονται για το σπίτι χωρίς να έχεις κάτι στα χέρια σου ή no job no house?

Είναι αρκετά απόλυτοι σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις εγγυητή τότε θα πρέπει να προκαταβάλεις το ενοίκιο για 6 μήνες(συνήθως)

Το σπίτι τσέκαρε να έχει double glazing windows και το epc rating που είναι ενδεικτικό του λογαριασμού για το γκάζι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς δουλειά ζόρικο πολύ αγόρι ακόμα και 6μηνο να σκάσεις... 

 

Επίσης αν και συμφωνώ για το double glazzing στα παράθυρα, στο Λονδίνο πχ (κεντρικό) που τα σπίτια έχουν προλάβει τον Τσένκις Κχάν στα νιάτα του το να βρεις double glazzing είναι πιο σπάνιο από ιερόδουλη χωρίς σύφιλη το 1540. 

 

Και αν βρεις το πληρώνεις σαν το τζάμι να είναι φτιαγμένο απο ατόφιο διαμάντι, αλλά ναι ΑΝ βρεις μετράει.

 

Επίσης βασικό, που ξέχασα, το σπίτι να ζεσταίνεται με ΓΚΑΖΙ. Αν δείς με ηλεκτρικό μακριά ή πολύ προσοχή. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν που λέτε βρήκαμε ένα πολύ ωραίο σπίτι για share σχετικά καινούργιο.Το θέμα είναι πως θα ήμαστε με το ζευγάρι live in landlord οπότε θα έχουμε μια "excluded tenancy" συμφωνία όπως λέγετε.

Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα για τα θετικά κ αρνητικά μιας τέτοιας συμφωνίας απλά έχω κάποιες απλές απορίες.

Πχ

Το συμβόλαιο το αναλαμβάνει ο ιδιοκτήτης κ μετά μένουν οι υπογραφές μας χωρίς δικηγόρους κτλπ right?

Τα λεφτά (πρώτοι 2 μήνες + το deposit) θα ήταν καλύτερα να τα δώσω μετρητά ή μέσω κατάθεσης σε τράπεζα?

Θα πρέπει να προσέξω κάτι άλλο τώρα για το κλείσιμο της συμφωνίας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο, αλλά.

 

Τα λεφτά (πρώτοι 2 μήνες + το deposit) θα ήταν καλύτερα να τα δώσω μετρητά ή μέσω κατάθεσης σε τράπεζα?
 

 

Θα σου έλεγα τράπεζα σε λογαριασμό του για έξτρα απόδειξη απο την τράπεζα, πως στάλθηκαν, κλπ.

 

Και για σένα και για αυτόν. 

 

Και η φάση πως είναι, νοικιάζεται δωμάτιο στο σπίτι του landlord?

 

Με λογαριασμούς, council tax, internet, κλπ πως πάει?


Ναι ο ιδιοκτήτης το αναλαμβάνει, και εσύ ο ελέγχεις πριν υπογράψεις. Μπορείς να βάλεις και δικηγόρο αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος απο νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτός μας είπε πως προτιμά μετρητά κ πως θα μας δώσει κ απόδειξη αλλά δεν νομίζω να του δώσω τόσα λεφτά στο χέρι...Δεν παίζει! Με τράπεζα λέω κ εγώ να προχωρήσω.

Στην ουσία νοικιάζουμε ένα διπλό δωμάτιο με πρόσβαση σε όλα τους χώρους του σπιτιού.Στο ένοικο περιλαμβάνονται κ τα λοιπά έξοδα του council tax electricity gas internet.

Θα πρέπει να μου παρέχει κάποιο αποδεικτικό στοιχείο πως αυτός όντως είναι ο landlord? Για να μην πέσουμε σε κανέναν που απατεώνα τύπου subletting?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να δεις πως είναι οι λογαριασμοί, (φως, νερό, γκάζι, τηλέφωνο, και βασικά council tax) στο όνομα του.

 

Επίσης θα πρέπει να του πεις πως θα θες και εσυ 1-2 λογαριασμούς στο δικό σου όνομα γιατι αν δεν μπορείς να αποδείξεις πως μένεις κάπου πχ μπορεί τράπεζα και κινητή τηλεφωνία να μην σου βγάζουν λογαριασμό. 

 

Ακόμα αν πάρεις απόδειξη είσαι οκ, αλλά πρέπει να λέει, τα πάντα πάνω.

 

"Εγώ η Σουλτάνα Ουσταμπασίδου, λαμβάνω το τάδε ποσό, που αντιστοιχεί, για ΕΚΕΙ, σε αυτά τα ενοίκια + το deposti, για τόσο καιρό, και παρέχω αυτά και αυτά"

 

Γενικά φουλ λεπτομέρεια. 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να δεις πως είναι οι λογαριασμοί, (φως, νερό, γκάζι, τηλέφωνο, και βασικά council tax) στο όνομα του.

Επίσης θα πρέπει να του πεις πως θα θες και εσυ 1-2 λογαριασμούς στο δικό σου όνομα γιατι αν δεν μπορείς να αποδείξεις πως μένεις κάπου πχ μπορεί τράπεζα και κινητή τηλεφωνία να μην σου βγάζουν λογαριασμό.

Δηλαδή από τους λογαριασμούς μόνο βλέπω αν εμφανίζεται ως "ιδιοκτήτης" κ όχι ως ενοικιαστής.

Γίνεται όμως να πάρω κάποιον λογαριασμό στο όνομα μου για κάποιους μήνες που θά μείνω?

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με 1 τηλέφωνο να ξέρεις, μην σκέφτεσαι Ελλάδα, είναι 5 λεπτά διαδικασία.

 

Με λογαριασμούς παίρνεις μια ιδέα, αλλά ναι μπορεί να είναι ενοικιαστής, για σιγουριά πρέπει να δεις τίτλο ιδιοκτησίας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κ η Barclays σου κάνει λογαριασμό ακόμα κ αν είσαι lodger (ζεις με τον ιδιοκτήτη μαζί) σε κάποιο σπίτι.

Τώρα για κινητή τηλεφωνία κτλπ δεν βάζω το χέρι μ στην φωτιά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτός μας είπε πως προτιμά μετρητά κ πως θα μας δώσει κ απόδειξη αλλά δεν νομίζω να του δώσω τόσα λεφτά στο χέρι...Δεν παίζει! Με τράπεζα λέω κ εγώ να προχωρήσω.

Στην ουσία νοικιάζουμε ένα διπλό δωμάτιο με πρόσβαση σε όλα τους χώρους του σπιτιού.Στο ένοικο περιλαμβάνονται κ τα λοιπά έξοδα του council tax electricity gas internet.

Θα πρέπει να μου παρέχει κάποιο αποδεικτικό στοιχείο πως αυτός όντως είναι ο landlord? Για να μην πέσουμε σε κανέναν που απατεώνα τύπου subletting?

 

 

Πόσο deposit σας ζήτησε? Συνήθως είναι 4-6 εβδομάδες προκαταβολικά.

 

Είχα δει/ακούσει αρκετές περιπτώσεις που ζητούσαν μετρητά έναντι απόδειξης, και προσωπικά δεν έμαθα ποτέ για scams. Από προσωπική εμπειρία, είχα νοικιάσει ένα δωμάτιο για μικρό διάστημα με απόδειξη μόνο. Το ποσό που μου είπαν εξαρχής πλήρωσα και στο τέλος πήρα το deposit μου πίσω. Όλα included ήταν στο rent.

 

Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργούν οι νόμοι, αλλά ο προφορικός διάλογος νομίζω θεωρείται συμβόλαιο. Αν είναι ιδιοκτήτης ή μεσίτης, δεν ξέρω πόση σημασία έχει. Για την απόδειξη που λες, νομίζω μπορείς να πάρεις. Μπορείς να ρωτήσεις και να μάθεις.

Από τηλεφωνία η φθηνότερη με διαφορά είναι η Three αλλά έχει ελαφρά χειρότερο σήμα από τις άλλες. Μπορείς να βάλεις addon με κάρτα που διαρκεί για 30 μέρες (αντί να κάνεις συμβόλαιο για μήνα/χρόνο). Το καλό της Three είναι ότι δίνει απεριόριστο mobile internet (4G). Το σήμα κάποιες φορές ήταν ψιλοθέμα σε εσωτερικούς χώρους αλλά ανακάλυψα πως κάποιοι χώροι (όπως τα εμπορικά κέντρα) μπλοκάρουν το σήμα στα κινητά. Συνήθως αυτά έχουν δωρεάν wi-fi για να συνδέονται οι επισκέπτες.

 

 

Από τράπεζες τώρα, η πιο γραφειοκρατική (και κατά συνέπεια, αυτή που με δυσκολία ανοίγεις λογαριασμό) είναι η HSBC. Από τις υπόλοιπες, στις περισσότερες ανοίγεις λογαριασμό σε μια ώρα. Συνήθως ζητάνε κάποιο letter ή reference ότι μένεις κάπου, ούτε καν συμβόλαιο.

ΥΓ. Τώρα είδα ότι μιλάς για Cambridge, και όχι Λονδίνο. Υποθέτω ότι στα περί σπιτιού ισχύουν περίπου τα ίδια. Γενικά για σπίτι/δωμάτιο ενός έτους (και πάνω), χρειάζεται πάντα συμβόλαιο. Το σίγουρο είναι ότι αν ρωτήσεις κάποιες αρχές ή housing services θα μπορούν να σε διαφωτίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Για κινητο παρε three τουλαχιστον για αρχη να εχεις απεριοριστο ιντερνετ με 15 λιρες το μηνα. Μια χαρα σημα εχει.

 

Τραπεζα εγω πηγα barclays που δεχοταν το letter απο job centre με το national insurance number ως proof of address.

 

Aν δεν δουλευεις, για να νοικιασεις σπιτι, εμενα μου ζητουσαν το 6 μηνο μπροστα ή καποιον εγγυητη.

 

Αυτος που θελει να του δωσεις μετρητα προφανως για να μην τα δηλωσει ως εισοδημα κλπ.

 

Σε share house εγω δεν θα πηγαινα παντως. Καλυτερα να βρω ενα φτηνο να μεινω με την κοπελα μου παρα με 2-3 ακομα ασχετους. Και ειδικα με Βρετανους που ειναι βρωμιαρηδες οσο δεν παει. Εκτος και αν ειναι κι αλλο "τυχερος" και πεσεις σε κανενα Ινδοπακιστανο και σε ντουμανιασει στα καρι κλπ μπαχαρικα.

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deposit μου ζήτησε νορμαλ πράγματα 1 μήνα.Αυτό το ποσο θα πρέπει να μου δείξει πως το κατάθεσε σε κάποιον ειδικό λογαριασμό προστασίας deposit όμως?

Το θέμα όμως είναι με τον προφορικό λόγο άντε να αποδείξεις μετά όπως κ ότι στο excluded tenancy ο ιδιοκτήτης έχει το γενικό favor υπέρ του.

Όπως φαίνεται στην Barclays θα πάω όπως κ η κοπέλα μου.

Άσε τις γιορτές που ήμουν λίγες μέρες πήρα μια γεύση για την αγγλική βρομιά! Πολύ διαφορετικά στάνταρ καθαριότητας με τα ελληνικά (πχ η κοπέλα μου έχει παρεξηγηθεί κάποιες φορές γιατί είναι πολύ καθαρή).

Το καλό είναι πως θα είμαστε με ένα ζευγάρι Κινέζων που έχουν το σπίτι, κοντά ηλικιακά κ αρκετά περιποίημενο οπότε δεν νομίζω να έχουμε θέμα εκεί.Το πως θα δέσουμε θα δείξει αν και έχω ζήσει σε εστία έχω μια ιδέα από συγκατοίκηση.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο ρε παιδιά?

Τι χαρτιά/έγγραφα θα πρέπει να πάρω μαζί μου από εδώ κ ποια να μεταφράσω στο Υπουργείο?

Θα πάω πρώτα να βρω δουλειά κ μετά ίσως να κάνω μεταπτυχιακό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.