Jump to content



Καλυτερος τροπος θερμανσης;


P70

Recommended Posts

Ψαχνω την καλυτερη επιλογη για θερμανση σπιτι μου και απο οσο εχω καταλαβει air condition και ηλεκτρικες θερμαστρες τυπου 2000 - 3000 watt σου πινουν το αιμα στο ρευμα και δεν ζεσταινουν τοσο τον χωρο, οσο τον αερα

Το σπιτι ειναι περιπου 60τ.μ αλλα δεν εχω βλεψεις να ζεσταινει ολο το σπιτι, αλλα ενα δωματιο επαρκως και οικονομικα!

Προτασεις;

Link to comment
Share on other sites

Με την τιμή που έχει φέτος το πετρέλαιο (αν βάλεις και την επιδότηση μέσα), νομίζω είναι με διαφορά ο οικονομικότερος/αποδοτικότερος τρόπος. (μαζί και το φυσικό αέριο που είναι ακόμα φθηνότερο)

 

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει δυνατότητα πετρελαίου/φυσικού αερίου, μετά πιστεύω πάνε οι σόμπες κηροζίνης (kerosun) με μειονέκτημα μία light μυρωδιά καυσίμου και το μεγάλο κόστος απόκτησης της σόμπας.

Τέλος, από συσκευές ρεύματος, όλα φαρμακείο είναι, το μοναδικό που κάνει δουλειά νομίζω είναι το καλοριφέρ λαδιού, καθώς ζεσταίνει δυνατά και επειδή το λάδι κρατάει θερμοκρασία, μέσα σε 60 λεπτά, ρεύμα θα καίει τα 40. Δε συνίσταται το ρεύμα γενικότερα. Μόνο τα a/c δεν καίνε πολύ, αλλά η 'ποιότητα' της ζέστης που βγάζουν δεν με ικανοποιεί καθόλου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την τιμή που έχει φέτος το πετρέλαιο (αν βάλεις και την επιδότηση μέσα), νομίζω είναι με διαφορά ο οικονομικότερος/αποδοτικότερος τρόπος. (μαζί και το φυσικό αέριο που είναι ακόμα φθηνότερο)

 

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει δυνατότητα πετρελαίου/φυσικού αερίου, μετά πιστεύω πάνε οι σόμπες κηροζίνης (kerosun) με μειονέκτημα μία light μυρωδιά καυσίμου και το μεγάλο κόστος απόκτησης της σόμπας.

Τέλος, από συσκευές ρεύματος, όλα φαρμακείο είναι, το μοναδικό που κάνει δουλειά νομίζω είναι το καλοριφέρ λαδιού, καθώς ζεσταίνει δυνατά και επειδή το λάδι κρατάει θερμοκρασία, μέσα σε 60 λεπτά, ρεύμα θα καίει τα 40. Δε συνίσταται το ρεύμα γενικότερα. Μόνο τα a/c δεν καίνε πολύ, αλλά η 'ποιότητα' της ζέστης που βγάζουν δεν με ικανοποιεί καθόλου.

 

 

Το αυτό. Ότι μετατρέπει ρεύμα σε θερμότητα, είναι μη αποδοτικό και με μεγάλο κόστος. Δεν είπες το budget σου όμως. Λύσεις υπάρχουν, από αντλίες θερμότητας μέχρι σόμπες, το θέμα είναι πόσα είσαι διατεθειμένος να δώσεις.

 

Να έχεις στο μυαλό σου, ότι η θέρμανση είναι επένδυση, και όχι δίνω κάτι στα γρήγορα να βγάλω τον χειμώνα και βλέπουμε.

 

Τέλος, από μόνωση πως πας; Παράθυρα τοίχοι κτλ; Τρέχει και ένα πολύ συμφέρον πρόγραμμα αυτή την στιγμή με 70% επιδότηση νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις κατι ....φτηνο σχετικα , και με δυνατοτητα να το μεταφερεις , μπορεις να παρεις μια σομπα με μπουκαλα αεριου  . Ειναι φτηνες στην αρχικη αγορα και μετα η καθε μπουκαλα κανει σχεδον 20-25ε το γεμισμα . Σε οποιο δωματιο και να το βαλεις , σου το κανουν μπαρουτι ειδικα αμα εχεις καλη μονωση . το αρνητικο ειναι οτι ψηνει τον αερα και μετα απο καποιο σημειο η θα το χαμηλωσεις η θα το κλεισεις τελειος . 

 

παντος μονο το a/c και θα σε ζεστανει και θα σε δροσισει ....

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι πόσα είσαι διατεθειμένος να δώσεις.   Να έχεις στο μυαλό σου, ότι η θέρμανση είναι επένδυση, και όχι δίνω κάτι στα γρήγορα να βγάλω τον χειμώνα και βλέπουμε.

Σε αυτο συμφωνω αλλα οντως δεν ειπα λεπτομερειες: Το σαλονι εχει ηδη κλιματιστικο, ενα midea ενεργειακης κλασης A 11.000 btu το οποιο υποθετω οτι γενικα θα τραβαει αρκετο ρευμα και δεν με κανει να νιωθω οτι «σκαω» ακομα και οταν το βαζω 30 βαθμους. Εμενα με ενδιαφερει η κρεβατοκαμαρα η οποια, σημειωση, δεν εχει κλιματιστικο (αρα ισως σε φαση θερμανσης - ψυξης να αξιζει το κλιματιστικο). Το σπιτι ενω εχει καινουργια αλουμινια, εχει γενικα ασχημη μονωση, δεν το βαραει νταλα ηλιος και εχει ενα κενο μισο ποντο στην εξωπορτα που λογικα κανει ζημια. Το καλοκαιρι ειναι υποφερτο, δλδ σπανιες θα ειναι οι περιπτωσεις που δεν θα την παλεψω με ανεμιστηρα και θα αναγκαστω να βαλω κλιματισμο. Ειναι λιγο ζορικη η αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

πλακα πλακα εμενα το δωματιο το ανεβαζει στους 20 βαθμου (2-3 πανω απο το υπολοιπο σπιτι)

 

Παντος το kerosun ειναι η καλύτερη λυση, δεν ειναι χαζοι οι Ιαπωνες που τα χρησιμοποιούν, απλα να ανοιγεις λιγακι το παραθυρο να μπει λιγος φρεσκος αερας καθε 4-5 ωρες :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.