Jump to content



Δημιουργία Cloud 1Tb (raid 1)


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά θέλω να φτιάξω ένα δικό μου cloud του 1Tb για να μπορώ να εκμεταλεύομαι και πλήρως την σύνδεση μου και τις ταχύτητες της.

 

Το κακό είναι ότι δεν έχω καμία επαφή με raid και cloud για να μπορέσω να επιλέξω τον κατάλληλο εξοπλισμό. Από άποψη ασφάλειας αστοχίας πιστεύω ότι το raid 1 με καλύπτει. Εσείς τι λέτε;

 

Τα αρχεία χρειάζεται να τα κωδικοποιήσω με κάποιον τρόπο για ακόμα μεγαλύτερη ασφάλεια από κάποιον τρίτο; 

 

Το budget θα ήθελα να κρατηθεί χαμηλό αλλά με όσο το δυνατών γίνεται καλύτερη αξιοπιστία και ασφάλεια του συστήματος.

 

Θα συνδεθεί είτε σε 100Mbps σύνδεση είτε σε 1Gbps, ανάλογα που θα αποφασίσω ότι θα τοποθετηθεί. Ίσως ακουστεί χαζό, θα μπορώ να έχω πρόσβαση και όταν είμαι στο εξωτερικό σωστά;

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!!  :victory:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα οικιακό NAS των 200-300e . Οι υλοποιήσεις Synology/QNAP που έχω χρησιμοποιήσει έχουν και raid υποστήριξη αλλά και application για cloud. Οποιοδήποτε και να επιλέξεις έρχεται με το ίδιο λειτουργικό. Είναι καθαρά θέμα budget και hardware .

Άμα γίνεις πιο συγκεκριμένος στο budget μπορώ να σου προτείνω και πιο συγκεκριμένα μοντέλα

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα απο οσο το εχω ψαξει αμα δεν εχεις κομματια να περισσευουν δεξια αριστερα η λυση του ετοιμου NAS θα σου βγει φτηνοτερα.

Ενα "αδειο" 2-bay ΝΑS κανει στην καλυτερη περιπτωση 130 με πιο νορμαλ/αξιοπιστα συστηματα απο καλυτερες εταιριες στα 200+. Δεν ηθελα να δωσω τοσα λεφτα.

Ειχα δισκους και μνημες.

Χτηπησα 50-55ε μια miniITX με Kabini (4SATA) πανω που γραφει 15W καταναλωση και ενα Seasonic 350 Gold με 40ε.

Τωρα μενει να αποφασισω ποιο λειτουργικο θα τα βαλω να τρεξουνε (Amahi/ZFS/FreeNAS) ή αμα θα κανω κανα Win/ubuntu με unraid που μου εμαθε ο Shaman :p

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα απο οσο το εχω ψαξει αμα δεν εχεις κομματια να περισσευουν δεξια αριστερα η λυση του ετοιμου NAS θα σου βγει φτηνοτερα.

Ενα "αδειο" 2-bay ΝΑS κανει στην καλυτερη περιπτωση 130 με πιο νορμαλ/αξιοπιστα συστηματα απο καλυτερες εταιριες στα 200+. Δεν ηθελα να δωσω τοσα λεφτα.

Ειχα δισκους και μνημες.

Χτηπησα 50-55ε μια miniITX με Kabini (4SATA) πανω που γραφει 15W καταναλωση και ενα Seasonic 350 Gold με 40ε.

Τωρα μενει να αποφασισω ποιο λειτουργικο θα τα βαλω να τρεξουνε (Amahi/ZFS/FreeNAS) ή αμα θα κανω κανα Win/ubuntu με unraid που μου εμαθε ο Shaman :p

Τι κουτάκι χρησιμοποιήσες ? 

 

ΥΓ: Για μένα freeNAS είναι σε άλλο επίπεδο από όλα τα άλλα. Αν κ μπορείς να παίξεις με windows και virtual freenas

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.