Jump to content



Μικρός SSD αξίζει τον κόπο;


Recommended Posts

Οπότε τι μου λες ; οτι επειδη εσυ χρειάζεσαι τοσο χωρο πρεπει να τη βγάζουμε ολοι τσίτα ; η θεωρείς οτι με τα 40 gb εισαι safe? Η οτι δε θα μικρύνει αυτομάτως αυτος ο χώρος οσο περνάει ο καιρός;

[emoji19]

 

 

Με τη διαφορα οτι δεν κρινει για ολους..

 

Ο ΤS ξεκιναει με τη φραση..

"Φτιάχνω ένα συστηματάκι  μόνο για ιντερνετ και office. Φτηνό"

Ζητημα να πιασει 25γιγα με αυτα που θελει..

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οπότε τι μου λες ; οτι επειδη εσυ χρειάζεσαι τοσο χωρο πρεπει να τη βγάζουμε ολοι τσίτα ; η θεωρείς οτι με τα 40 gb εισαι safe? Η οτι δε θα μικρύνει αυτομάτως αυτος ο χώρος οσο περνάει ο καιρός;

[emoji19]

Όχι. Λέω ότι επειδή εσύ ήθελες παιχνίδια των 25gb στον ssd σου, δεν είναι ο κανόνας, κι ότι σε φυσιολογικές συνθήκες (όπως αυτές που περιγράφει ο ts) τα - 120gb είναι αρκετά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είδες καλα ηταν 1 τέτοιο παιχνιδι το οποίο σβήστηκε .

Ο ελεύθερος χώρος θα συρρικνώνεται διαρκώς ,δεν ειναι κατι νέο αυτο ,στις σημερινές τιμες ειναι κρίμα κάποιος και πάει για 120αρι ssd ,εκτος και αν το budget ειναι σούπερ στριμοκωλο.

Opinions...

Link to comment
Share on other sites

Ο ελεύθερος χώρος θα συρρικνώνεται διαρκώς ,δεν ειναι κατι νέο αυτο ,στις σημερινές τιμες ειναι κρίμα κάποιος και πάει για 120αρι ssd ,εκτος και αν το budget ειναι σούπερ στριμοκωλο.

Opinions...

 

Aπό τι δε μας λες όμως. Κατά τα άλλα μαζί σου, από τα 70 περίπου ευρώ που παίρνεις 120αρη αξίζουν τα 100 για 240αρη αλλά το θέμα είναι αν έχει κάποιος τα επιπλέον 30.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ, ο 250άρης είναι σαφώς καλύτερος, και ο 500άρης ακόμη καλύτερος, και το 1TB το καλυτερότερο αυτή τη στιγμή. Αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι ο ts κάνει άνετα τη δουλειά του με 120άρη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είδες καλα ηταν 1 τέτοιο παιχνιδι το οποίο σβήστηκε .

Ο ελεύθερος χώρος θα συρρικνώνεται διαρκώς ,δεν ειναι κατι νέο αυτο ,στις σημερινές τιμες ειναι κρίμα κάποιος και πάει για 120αρι ssd ,εκτος και αν το budget ειναι σούπερ στριμοκωλο.

Opinions...

Εμενα τοσα χρονια σε pc που εχω ssd μονο για download/browsing γιατι δεν μου εχει συρρικνωθει ποτε η χωρητικοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Εσυ εισαι ωραιος για αυτο.

Aπό τι δε μας λες όμως. Κατά τα άλλα μαζί σου, από τα 70 περίπου ευρώ που παίρνεις 120αρη αξίζουν τα 100 για 240αρη αλλά το θέμα είναι αν έχει κάποιος τα επιπλέον 30.

Εγω να σου πω ; ειπα καπου οτι έλυσα το θέμα που υπάρχει απο γεννεσεως των windows και με απατάει η μνήμη μου;

Δεν ειμαι εγω που το παίζω εξυπνάκιας εδω .

Link to comment
Share on other sites

"Μικρός SSD αξίζει τον κόπο;"

Μία μικρή άποψη / πρόλογος: Λίγα είναι τα πράγματα τα οποία δεν μπορούμε να "αγοράσουμε" πρός το παρόν...

Ο χρόνος και (μερικώς) η υγεία! Όλα τα υπόλοιπα έχουν ένα price tag πάνω τους..!

 

Εάν υπάρχει κάτι άλλο και μου διαφεύγει παρακαλώ συμπληρώστε τις πιό πάνω 2 επιλογές που αναφέρω. Τέρμα εδώ η φιλοσοφική συζήτηση.

 

Επί της ουσίας "αξίζει τον κόπο"?

Άποψή μου λοιπόν, o οποιοσδήποτε SSD (ακόμα και ένας SATA II) θα σου προσφέρει ταχύτητες που δεν έχεις βιώσει (εάν δεν είχες δουλέψει έναν SSD μέχρι στιγμής). Οπότε: ΝΑΙ "αξίζει και τον κόπο" αλλά και τα χρήματα που θα δόσεις - Γιατί? Μα θα τα κερδίσεις σε χρόνο μακροπρόθεσμα και πολλαπλές φορές! Κάθε φορά που ανοίγεις τον υπολογιστή σου και όχι μόνο..!  

Ταπεινή μου γνώμη από την άλλη πλευρά είναι ΜΗΝ πάρεις "μικρό" SSD - όχι μικρότερο από 120/128gb (111/118 "καθαρά" και διαθέσιμα gb )- και ακολούθησε έναν άτυπο κανόνα: ποτέ μην χρησιμοποιείς και το τελευταίο GB χωρητικότητα στον δίσκο, πάντα δώσε του 10% "αέρα" και περιθώριο "αναπνοής" (>10% για τους μηχανικούς HDD). Θα σου κοστίσει λιγότερο μακροπρόθεσμα όταν ο 60άρης θα σου πέφτει λίγος και θα θές να τον αλλάξεις...

 

Από την πρώτη ημέρα που έβαλα SSD στο laptop μου, είδα boot time 29 δευτερόλεπτα (τώρα είμαι στα 17 με Samsung 840 EVO). Όλες οι εργασίες που τρέχω, απλά γίνονται τουλάχιστον στο 50% του χρόνου που ήθελα πρίν, για να μην πώ πλέον λιγότερο από 30% με τους SATA III.

 

Έτσι λοιπόν ρώτησε τον εαυτό σου: "Πόσο σημαντικός είναι ο χρόνος σου" και θα πάρεις αμέσως την απάντηση για το "αξίζει τον κόπο" που προανέφερες.

 

υ.γ. Οί SSHybridD είναι μία μεσοβέζικη λύση που σου προσφέρει απλά την χωρητικότητα... Δεν την προτείνω.  Όσο αφορά τα χρήματα για έναν καλό SSD, περίμενε να "μαζέψεις" κάτι τις παραπάνω και πάρε κάτι αξιόλογο. Εδώ τα "παιδιά" έχουν κάνει υπέροχες αναλύσεις και τεστ για τους SSD...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

...εκτός από τα 5 χρόνια εγγύηση που σου δίνει ο Samsung, έχει και πολύ καλά specs... Κάνε μία τελευταία συγκριση πρίν την τελευταία σου απόφαση ;-)

 

http://www.e-shop.gr/ocz-arc100-25sat3-120g-arc-100-120gb-25-ssd-sata3-p-PER.320919

 

http://www.e-shop.gr/samsung-mz-75e120b-eu-850-evo-series-120gb-25-ssd-sata3-p-PER.306097

 

και δές εάν τα IOPS read/write, ΜΒ read/write, κατανάλωση, εγγύηση ακόμα και το βάρος τους σε τελευταίο λόγο, αξίζουν τα 17 περίπου ευρώ διαφορά ? 

 

Επίσης εάν ΔΕΝ βιάζεσαι για την αλλαγή και πάς καθαρά να κερδίσεις χρήματα(έστω και αυτά τα 17 ευρωπουλάκια), περίμενε να "τσιμπήσεις" την επόμενη καλύτερη προσφορά που θα βγεί σε αυτό που έχεις κατασταλάξει. Οι κανόνες της αγοράς: Εποχικότητα, πραγματικές εκπτώσεις καί "Οι τιμές πέφτουν μέρα με την μέρα" ειδικά στους παλαιάς γενιάς SSD... δλδ. Samsung 830/840 series vs. Samsung 850 series κλπ.

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

http://ocz.com/consumer/arc-100-sata-3-ssd

 

looks good

 

...εγώ είχα μείνει σε αυτό:

http://ocz.com/consumer/support/warranty

 

"... If the product proves defective during the warranty period, OCZ Storage Solutions, at its option, will either:

  • replace with a new or refurbished product
  • provide a refund at current market value

This warranty is valid only for the original purchaser of products when purchased from anauthorized OCZ Storage Solutions dealer...."

 

και δεν μου άρεσε ιδιαίτερα...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

post-64771-0-14136600-1424779090_thumb.pΜιάς και μιλάμε για OCZ...

Μόλις είδα και τα specs του καινούργιου OCZ PCIe RevoDrive 350 series.... Μιλάμε για τρελές :look:  ταχύτητες - φυσικά και υψηλό budget απόκτησης (παρατηρήθηκε τιμή min. 425$ για new/open box)

 

http://ocz.com/consumer/download/product-briefs/revodrive_350_product_brief.pdf

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

attachicon.gifrevodrive350_lrg.pngΜιάς και μιλάμε για OCZ...

Μόλις είδα και τα specs του καινούργιου OCZ PCIe RevoDrive 350 series.... Μιλάμε για τρελές :look:  ταχύτητες - φυσικά και υψηλό budget απόκτησης (παρατηρήθηκε τιμή min. 425$ για new/open box)

 

http://ocz.com/consumer/download/product-briefs/revodrive_350_product_brief.pdf

 

δεν νομιζω οτι εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον ένας 5 χρονων sandforce controller που δεν κάνει σωστο trim σε raid0

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τον OCZ τελικά.

 

Χρειάζεται στο σύστημα που θα χρησιμοποιηθεί (μόνο internet + office) να βάλω και έναν σκληρό (για pagefile κλπ) ή δεν χρειάζεται και απλά θα καθυστερεί το σύστημα στην εκκίνηση;

 

Υπάρχει κάπου στο forum ένας πρόσφατος καλός οδηγός για βέλτιστες αρχικές ρυθμίσεις για ssd; (Εγκατάσταση λειτουργικού θα γίνει εξ αρχής λόγω αλλαγής και μητρικής.)  Βρήκα εδώ σχετική βοήθεια: http://www.thelab.gr/topic/119297-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CF%82-ssd-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CF%84%CE%BB/ και εδώ: http://www.thelab.gr/topic/73961-how-to-ssd-performance-tips/

 

Υπάρχει κάτι άλλο που θέλει προσοχή;

Έγινε επεξεργασία από fonzi
Link to comment
Share on other sites

περι μεγεθους ...... ( :p )

 

τσιμπησα χθες για ακριβως την ιδια χρηση με τον OP εναν ssd 60gb +  εναν apu τετραπυρηνο στα 43 + μητρικη στα 36 με πολλαπλες εξοδους εικονας ( χρειαζομαι  VGA  για το  monitor και μια hdmi/dvi καβατζα για να δειχνω 8 tabs στον firefox σε μια διπλανη HDTV σε extend mode )

 

μεχρι προχθες εκανα την ιδια δουλεια με celeron single core 1.6 ghz - 1.5gb ddr2 windows XP και 30αρη ssd (TRIM κλειστο αφου δεν μπορουσα να  βαλω δισκεττα με ahci drivers κατα την διαρκεια της εγκαταστασης τον XP )

 

περα απο το (ωρες ωρες ανυποφορο) λαγκαρισμα λογω μονοπυρηνου cpu που πηγαινε 100% με το παραμικρο και ελαχιστης μνημης, εβγαζα συνεχεια κατι bsod που λεγανε  atapi.sys, με αλλα λογια ο 30αρης τα ειχε δει κωλυομενα μιας και επεφτε αρκετο paging + οτι ετρεχε σε IDE mode επι μηνες.

 

με το παραπανω συστημα ομως + windows 7 με  page file  κλειστο ( μιας και δεν τρεχω τιποτα αλλο απο 12 tabs στο chrome 8 στον firefox και λιγο chat σε skype και web steam για να περνανε  οι "νεκρες" ωρες ) και μειον 512mb ram (γιατι τοσα δευσμεονται απο τα γραφικα by default) δεν εχω κανενα προβλημα. οι browser ανοιγουν τσακ μπαμ, παντα περισευουν 800mb-1.2gb  συμφωνα με τον task manager ενω το alt+tab  ειναι αμεσο  οπως και το ανοιγμα νεας καρτελας - πληκτρολογηση κειμενου που στην αρχη πηγαινες να γραψεις  10 γραμματα και περιμενες σαν χαζος μεχρι να εμφανιστουνε γιατι  "μπουκωσε" 

 

downloads σπανια θα κατεβασω κατι μεγαλο και αν το κανω  θα το βαλω σε φλασακι να το παρω σπιτι την ιδια μερα, μετα την εγκατασταση των drivers + windows updates +  malware antibytes - spybot S&D - microsoft security essentials εχω απο τα 55.7 gb συνολο, ελευθερα  πανω απο 40 !  μιλαμε για  windows 7 enterprise edition  ετσι ? 

 

tl;dr στο επομενο format  θα παω τον 60αρη ( kingston v300 ) σπιτι για το HTPC  που εχω  σχεδον ετοιμο και θα ξαναβαλω τον 30αρη (kingston v200)εκει που ητανε, 60gb για την χρηση που αναφερει ο OP φτανουν και περισσευουν !

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.