Jump to content



Ερώτηση για dual channel και CPU


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Έχω ένα σύστημα με μητρική GA-Z68AP-D3, cpu g2120 και 4gb Kingston HyperX Genesis 1600.

Σκεφτόμουν να πάρω μια ακόμα ram 4gb αλλά είδα ότι οι μοναδικές Genesis στην Ελλάδα κοστίζουν 50 ευρώ.

Η απορία μου είναι η εξής: Αξίζει τα 10-15 ευρώ παραπάνο για το dual channel (για games, surfing αντε και κανενα video encoding σπανια); Επίσης αν πάρω άλλης μάρκας που να έχει τα ίδια timings θα παίξει σε dual channel;

 

Και μια δευτερη ερώτηση. Σκεφτόμουν να αντικαταστήσω τον g2120 με έναν i5 - 2500 (σκέτο ή Κ, δεν ξέρω αν θα κάνω overcloking στο μέλλον) μεταχειρισμένο . Αξίζει η αναβάθμιση ή όχι, επειδή είναι sandy bridge αν και σίγουρα ταχυτερος;

Link to comment
Share on other sites

Με i5 και μια μνήμη απλα με τα ιδια timings ,ειναι η σχεδόν υπέρτατη value αναβάθμιση που μπορείς να κανεις.

Η υπέρτατη θα ηταν ενας i7 ,αλλα λεμε.

Υποθέτω πως ηδη εχεις ssd έτσι;

O sandy για μενα ηταν σκαλοπάτι ,απο εκεί και υστερα ανεβαίνουν πολυ λιγο απο γενια σε γενια οι cpu ,οποτε ΕΓΩ ,θεωρω οτι όποιος εχει sandy μονο για να γουσταρει αλλαζει hardware ,για ψυχολογικούς και μονο λόγους.Ειναι socket απόλυτα relevant ,δεν εχει πολλα να ζηλέψει ακομα ,αντιθέτως ειναι απο τα πιο δροσερά cpus ever,μεγαλη υπόθεση.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Έχω ένα σύστημα με μητρική GA-Z68AP-D3, cpu g2120 και 4gb Kingston HyperX Genesis 1600.

Σκεφτόμουν να πάρω μια ακόμα ram 4gb αλλά είδα ότι οι μοναδικές Genesis στην Ελλάδα κοστίζουν 50 ευρώ.

Η απορία μου είναι η εξής: Αξίζει τα 10-15 ευρώ παραπάνο για το dual channel (για games, surfing αντε και κανενα video encoding σπανια); Επίσης αν πάρω άλλης μάρκας που να έχει τα ίδια timings θα παίξει σε dual channel;

 

Και μια δευτερη ερώτηση. Σκεφτόμουν να αντικαταστήσω τον g2120 με έναν i5 - 2500 (σκέτο ή Κ, δεν ξέρω αν θα κάνω overcloking στο μέλλον) μεταχειρισμένο . Αξίζει η αναβάθμιση ή όχι, επειδή είναι sandy bridge αν και σίγουρα ταχυτερος;

 

Πάρε ότι φτηνότερο βρεις στα ίδια timings/συχνότητα με την υπάρχουσα. Το πιο πιθανό είναι να παίξει μια χαρά. Και να μη παίξει σε dual channel δε χάνεις και τίποτε.

 

Όσο για το CPU, πάρε τον Κ άμα τον βρεις μεταχειρισμένο εφ'οσον έχεις Ζ μητρική. Θα τον πληρώσεις κάτι τοις παραπάνω, αλλά έχει πολύ περισσότερη αξία από τον non-k.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

SSD ναι έχω έναν 120ρι 840 EVO. Οπότε φαντάζομαι δεν έχει μεγάλη διαφορά ένας i5-2500 με έναν αντίστοιχο ivy bridge (που φυσικά θα κοστολογείται και πιο ακριβά).

Ένα τελευταίο. Σε ποια τιμή είναι καλά να βρω μεταχειρισμένο i5-2500 (ή και Κ) ; Φαντάζομαι μέχρι τα 110; 

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το CPU, πάρε τον Κ άμα τον βρεις μεταχειρισμένο εφ'οσον έχεις Ζ μητρική. Θα τον πληρώσεις κάτι τοις παραπάνω, αλλά έχει πολύ περισσότερη αξία από τον non-k.

Τωρα που ειναι ηδη παλιο cpu όμως μπορει να εκμεταλευτει την απαξίωση του non k (αν βρει πουθενά,δεν πωλείται κανείς σε σωστή τιμη για πάνω απο κάποιες ώρες,εξαφανίζονται) κ

Ευχαριστώ για την απάντηση.

SSD ναι έχω έναν 120ρι 840 EVO. Οπότε φαντάζομαι δεν έχει μεγάλη διαφορά ένας i5-2500 με έναν αντίστοιχο ivy bridge (που φυσικά θα κοστολογείται και πιο ακριβά).

Ένα τελευταίο. Σε ποια τιμή είναι καλά να βρω μεταχειρισμένο i5-2500 (ή και Κ) ; Φαντάζομαι μέχρι τα 110;

Ivy απλα ζεστενεται πολυ παραπάνω ,οι διαφορες ειναι αστείες ,εγω προτίμησα sandy παρόλο που ειχα z77 mobo γιατί θεωρω πως οι χαμηλές θερμοκρασίες βοηθάνε πολυ στη μακροζωία του υλικου .

Οτι σου κάτσει σε καλυτερη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.