Jump to content



Μεγάλη χρήση μνήμης μετά το κλείσιμο προγραμμάτων.


Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.
Αφού κλείσω προγράμματα όπως το Adobe Pr / After Effects, Sony Vegas που καταναλώνουν αρκετή μνήμη και ουσιαστικά ο υπολογιστής είναι στην κατάσταση όπως όταν ξεκίνα.  Η μνήμη του δεν επανέρχεται και μένει στα επίπεδα όπως όταν είχα ανοιχτά τα προγράμματα.
Παράδειγμα στα προγράμματα τις Adobe μένει κολλημένο πάνω από 10gb ενώ στο Vegas ότι εγώ έχω επιλέξει συνήθως 8GB+.
Δεν επανέρχεται αν δεν κάνω restart. Ξέρει κάποιος τι θα μπορούσε να είναι ?

Link to comment
Share on other sites

με λίγο googlάρισμα:

 

 

Photoshop has always held onto the RAM it has allocated.

If you think it didn't then you are mistaken.

This strategy optimizes Photoshop's performance at some possible detriment to the other applications on your system.

You choose how much RAM to allow it to grab in the Photoshop Performance preferences.

 

 

I found the following response while Googling:

Photoshop keeps the memory for future uses to avoid memory fragmentation.

See this thread for explanations by one of its engineers.

Look also at this kb item or search for 'memory and performance" in the help files.

 

στην ουσία, έτσι κάνει συνήθως το photoshop.. άρα γιατί όχι και το vegas κλπ κλπ κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το πρόβλημα σε έμενα έσκασε τις 4 τελευταίες μέρες σε προγράμματα που χρησιμοποιώ χρόνια και μου κάνει εντύπωση.

 

Άσε που δουλεύω το Ps από το 2001 και αυτά που διαβάζω στα λινκ δεν τα έχω πάρει χαμπάρι.

 

Edit: Οκ μάλλον κάτι άλλο τρέχει γιατί αυτή την στιγμή μόνο με το Firefox και το skype τρώει 8GB μνήμη. Αλλά στα processes δεν υπαρχή κάτι τόσο μεγάλο που να τρώει την μνήμη.

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
Link to comment
Share on other sites

o firefox κι όλοι οι browsers γενικότερα πάσχουν από memory leaks.. πολλές φορές αρκεί ακόμα κι ένα tab που κάνει refresh συχνά για να σου κάνει τη ζημιά.. εγώ π.χ. τώρα σε chrome, έχω tab με το gmail κ πιάνει πάνω από 100mb..  :D μόνο αυτό το tab

Link to comment
Share on other sites

Photoshop has always held onto the RAM it has allocated. If you think it didn't then you are mistaken. This strategy optimizes Photoshop's performance at some possible detriment to the other applications on your system. You choose how much RAM to allow it to grab in the Photoshop Performance preferences.

 

Αυτό αναφέρεται σε περιπτώσεις που έχεις ανοικτό κάποιο αρχείο, και κλείσεις το αρχείο. Τότε, παρ'ότι η χρήση μνήμης αυξήθηκε εξαιτίας του αρχείου που έκλεισες, δεν αποδεσμεύει τη μνήμη. Αν κλείσεις το πρόγραμμα κανονικά η μνήμη πρέπει να απελευθερωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα αυτό Atheros Killer Network Manager για αρχή και έστρωσε, προς το παρόν. Από εδώ. http://www.tomshardware.co.uk/forum/840-73-windows-extremely-high-memory-usage

 

Τελικά το πρόβλημα ήταν όντως αυτό, από χθες που άλλαξα ethernet θύρα και έβγαλα τους οδηγούς τις Killer επανήλθε στα κανονικά επίπεδα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.