Jump to content



Πρόβλημα moto g 2ης γενιάς με ήχο στα ακουστικά


jimisballjohn

Recommended Posts

Γειά σας. Μία βοήθεια παρακαλώ. Το συγκεκριμένο κινητό σταμάτησε να αναγνωρίζει ακουστικά με 3 γραμμές στο βύσμα (αυτά που έχουν μικρόφωνο) και όταν βάζω μουσική μου τη βγάζει απευθείας στο ηχείο, εκτός αν του κάνω χειροκίνητη αποστολή μέσω soundabout στα ακουστικά (τότε ακούγεται, αλλά με πολλές διακοπές και πρέπει συνέχεια να πατάω το play). Όμως, αναγνωρίζει κανονικά ακουστικά με 2 γραμμές στο βύσμα (αυτά που δεν έχουν μικρόφωνο) και εκεί παίζει ο ήχος κανονικά. Κάποιος που να έχει πάθει το ίδιο; Μπορώ να το διορθώσω; Είμαι με ροοτ και δεν έχω την ευχέρεια να τσακωθώ με τη μοτορολα

Link to comment
Share on other sites

Έχει στοκ ρομ, έτσι κι αλλιώς. Άπαξ και ξεκλειδωθεί ο bootloader, μπήκα στη λίστα και φαινομαι. Σχετικά με άλλα ακουστικά. Δοκίμασα άλλα μοντέλα hands-free της Nokia και πάλι τα ίδια. Εκτός από κάποια που ήταν χαλασμένα και έπαιζε μόνο το δεξί ακουστικό, αυτά μόλις τα συνδέσω τα βλέπει αμέσως, αλλά και κακό ήχο βγάζει και δεν μπορώ να μιλήσω σε άλλους μέσω κλήσης. Δοκίμασα κάτι Samsung και έπαιξαν κανονικά, αλλά δεν τα κράτησα πολλή ώρα επάνω, γιατί σκάλωσα που έπαιξαν με την πρώτη. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι μέσω soundabout στέλνει τον ήχο κανονικά, αλλά σε άκυρα σημεία σταματάει κ ήχος και πρέπει να ανοίξω την εφαρμογή και να πατήσω play. Είχα διαβάσει ότι το moto g είναι ασυμβατο με συγκεκριμένο πρότυπο ακουστικών, όπως αυτά που έχω (για την ακρίβεια, το μοντέλο wh 208 με τις άσπρες ρίγες στο Jack είναι ασυμβατο σαν πρότυπο με αυτό που θέλει το moto g, αλλά από την άλλη τόσο καιρό έπαιζε κανονικά και απλώς κάποια μέρα, εκεί που πάντα έπαιζα Sonic και άκουγα μουσική σταμάτησε να παίζει. Βέβαια, επαναλαμβάνω ότι τα Jacks με τις 2 γραμμές (τα ακουστικά χωρίς μικρόφωνο δλδ) παίζουν τέλεια...

Έγινε επεξεργασία από jimisballjohn
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

περίεργο. η σύνδεση είναι standar. Έκανε πατατιά η Μοτορολα; Θα υποπτευόμουνα κακή επαφή ή χαλασμενο βύσμα ακουστικών.

Δοκίμασες τα "ασύμβατα" ακουστικά σε κάποιο άλλο Moto G;

Θα σου πω. Επειδή πρέπει να έχουμε υπερειδίκευση στα πάντα, το jack των ακουστικών που έχει 3 μαύρα δαχτυλίδια (έχει δηλαδή και εγκατάσταση μικροφώνου) βγαίνει σε 2 πρότυπα, AHJ και OMTP. Η διαφορά τους; Ενώ το ένα έχει ως σειρά σημάτων από κάτω προς τα πάνω Αριστερό ακουστικό-δεξί ακουστικό-μικρόφωνο-γείωση, το άλλο αντιστρέφει τη γείωση με το μικρόφωνο. Το moto g 2ης γενιάς υποστηρίζει μόνο το 1 από τα δύο πρότυπα, σε αντίθεση με το πρώτο moto g που έπαιζε και τα 2. Είδα δε και στο forum της motorola ότι και άλλος είχε πρόβλημα με τα συγκεκριμένα ακουστικά και μία του έπαιζαν, μία δεν του έπαιζαν. Σε άλλον εξαρχής δεν έπαιζαν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.