Jump to content



Μνήμη για Asus p5l-mx


Recommended Posts

γεια σας να γράψω και εγώ εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα η μητρική μου λέει  Υποδοχές Μνήμης: 2 x DDR2 667/533/400 με δυνατότητα επέκτασης έως 4GB (dual channel, 240-pin) δηλαδή αν πάρω μια 4αρα πχ αυτή  http://www.ebay.co.uk/itm/4GB-DDR2-800Mhz-PC2-6400U-240pin-Dimm-Memory-Ram-Fit-AMD-Motherboard-New-/400846826137?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item5d54552a99 και κρατήσω άλλη μια που έχω πάνω 1gb απλά θα είναι άχρηστη ?

Link to comment
Share on other sites

...μέχρι 4gb σύνολο "πάς"...

Μπορείς να επιλέξεις 2x2gb καί μιάς και βλέπω μόνο 2x slots στη MOBO για τις RAM - η 1gb πάει στράφι...

Μπορείς επίσης να δείς μήπως σε συμφέρει να πάρεις μία δυάρα και να αφήσεις την μονή επάνω... σύνολο 3gb..?

Link to comment
Share on other sites

asus p5l-mx

 

Πρακτικά , είναι απίθανο να παίξει μητρική με 945G chipset , ένα ντιμάκι 4GB (και ειδικά αυτού του τύπου τη ram , που βρήκες στο ebay).

 

Θα πάς στη δοκιμασμένη λύση του 2 x 1GB για να κρατήσεις και το dual channel.

 

Το 2 x 2GB θεωρητικά υποστηρίζεται , αλλά στην πράξη έχω δεί άπειρες ασυμβατότητες.

Οπότε στην συγκεκριμένη περίπτωση φρόντισε να πάρεις κάτι με δικαίωμα δοκιμής.

 

Επισήμως πάς για μέχρι 667 Mhz μνήμες , άν και οι 800άρες μιά χαρά θα παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά , είναι απίθανο να παίξει μητρική με 945G chipset , ένα ντιμάκι 4GB (και ειδικά αυτού του τύπου τη ram , που βρήκες στο ebay).

 

Θα πάς στη δοκιμασμένη λύση του 2 x 1GB για να κρατήσεις και το dual channel.

 

Το 2 x 2GB θεωρητικά υποστηρίζεται , αλλά στην πράξη έχω δεί άπειρες ασυμβατότητες.

Οπότε στην συγκεκριμένη περίπτωση φρόντισε να πάρεις κάτι με δικαίωμα δοκιμής.

 

Επισήμως πάς για μέχρι 667 Mhz μνήμες , άν και οι 800άρες μιά χαρά θα παίζουν.

 

 

2 + 1 >>>>> 1+1 dual. Or not. Tα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι το να προσθέσει ένα 2αρι ντιμ στο 1 μονό ντιμ που έχει ηδη είναι καλύτερο από το να παρει άλλο ένα μονό για να έχει απλά dual channel.

 

ok

τώρα κατάλαβα τί εννοείς.

 

Θεωρητικά το dual channel υπερτερεί σαν λειτουργία και επιδόσεις ... Θεωρητικά.

 

Στην πράξη και πολύ περισσότερο στην καθημερινότητα ενός τέτοιου μηχανήματος , πιθανόν να είναι καλύτερη επιλογή η ποσότητα μνήμης ακόμη και single channel.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.