Jump to content



Windows 8.1 ή 7 για internet+office?


Recommended Posts

Χρήση μόνο internet και office.

Ο χρήστης εξοικειωμένος με 7ρια. (Τώρα έχει 8.0 αλλά του έχω να ανοίγει κατευθείαν στο interface που προσομοιώνει τα 7ρια).

 

Αναβάθμιση υλικού μόλις έγινε σε G1840+4GB RAM + 128GB ssd

Τώρα θα το συναρμολογήσω και σκέφτομαι τι λειτουργικό να του περάσω... (τα έχει όλα νόμιμα και άμεσα διαθέσιμα).

 

Καλύτερα 8.1 για να μην αυξάνεται συνεχώς το μέγεθός τους στον ssd ή καθαρά 7ρια;

Link to comment
Share on other sites

Μα το τουτατις εχει σημασία το λειτουργικό για τέτοια χρήση;

 

αν έβαζα HDD θα αποφάσιζα μάλλον για 7.

Όμως το σκέφτομαι λόγω SSD διότι διάβασα σε διάφορα μηνύματα ότι δεν αυξάνουν το μέγεθός τους με τον καιρό όπως τα 7 και έτσι ταιριάζουν πολύ καλύτερα στον μικρό SSD αφού δεν τον ζορίζουν με συχνά σβήσε-γράψε και δεν του τρώνε τσάμπα χώρο. Επίσης γράφουν ότι καταλαμβάνουν στην αρχική εγκατάσταση λιγότερο χώρο από τα 7.

 

Γι αυτό ρωτάω...

Link to comment
Share on other sites

Ο χρήστης εξοικειωμένος με 7ρια

 

128GB ssd θα εχει, ποσο να πιασουν μετα απο 5 χρονια? 30GB ? σιγα τα αυγα.

...έχεις πάρει τις απαντήσεις σου, εγώ προσωπικά προτιμώ τα 7άρια 110%

 

υ.γ. >> Ευκαιρία να ζητήσουμε από το staff να ανοίξει ένα νέο topic / ξεχωριστό όπου θα μπορούμε να ψηφίσουμε σε διάφορα θέματα (χωρίς να χρειαστεί να τρέχουμε στις κάλπες :p ) Υπάρχει τέτοια δυνατότητα ή υπάρχει ήδη και μου ξεφεύγει..?

Θα μπορούσε να μπεί και στην πρώτη / αρχική σελίδα και να αλλάζει κάθε μία εβδμάδα μιάς και οι χρήστες είναι πολλοί καθημερινά... και πολλοί θα ψηφίζουν.  

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

...εγώ θα του έβαζα τα 8.1+classicshell έτσι ώστε, εάν ποτέ θέλει να πάρει μία "γεύση" να μπορεί (ο χρήστης)...

Προσωπικά, για μένα και για τις δικές μου ανάγκες "καθαρά 7άρια".

Περί ορέξεως... κολοκυθοπιτάκια. Ανάλογα τα γούστα του κάθε χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άποψη για τα 8άρια...

...αλλά τα 7άρια στο 95% βρίσκουν τους drivers που πρέπει.

Έχω στήσει λάπτοπ της Dell με 7άρια αυθεντικά στο καπάκι και χωρίς κίτρινα τριγωνάκια (Πανοράματος) στο Device Manager.

Αυτά που δεν βρίσκουν τα 7άρια σε μένα, είναι κάτι swap finger / control vault και σπάνια, να αναγνωρίσουν συγχρόνως και τις δύο κάρτες γραφικών (intel on board & Nvidia) ώστε να "παίξει" το μηχανάκι σε optimus mode από το bios.

 

υ.γ. Από τη στιγμή που το στήνεις από την αρχή θα το φάς το μεροκάματο... όποια οδό και να διαλέξεις...

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

ε ναι, θα το φάω το μεροκάματο και ίσως και το νυχτοκάματο...

(Χώρια που πρέπει να πάρω από το παλιό ρυθμίσεις για κάτι περίεργους λογαριασμούς outlook. Ψάχνω τρόπο μήπως μπορώ να τους μεταφέρω "πακέτο". )

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω τρόπο μήπως μπορώ να τους μεταφέρω

 

...γιατί δεν "παίρνεις" image ή clone disk με το acronis, εάν είναι να χρησιμοποιήσεις το παλαιό set up σε windows? και απλά πρόσθεσε (εάν χρειαστεί) τους νέους drivers που λογικά(?) μπορεί να μην τους βρεί...

Αλλά με αυτά που μας λές τώρα, πάς για... πολύ αργά να τελειώσεις σήμερα... μήν πώ αυριο τα χαράματα. 

 

υ.γ.υπάρχει και disk to disk στο acronis - πολύ χρήσιμο και αυτό το option

υ.γ.2 ΑΚΥΡΟ ΤΟ IMAGE κ.ο.κ. ΤΩΡΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΙ "ΜΟΒΟ"

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Μπα, θα πάω καλύτερα για καθαρή εγκατάσταση windows 7 64bit  και θα μεταφέρω "χειροκίνητα" ότι χρειάζεται.

Θέλει το χρόνο του αλλά μου φαίνεται πιο καθαρή λύση.

Ξεκινάω σε λίγο και ελπίζω να ξεμπερδέψω χωρίς πολλά προβλήματα.

Έγινε επεξεργασία από fonzi
Link to comment
Share on other sites

καθαρή εγκατάσταση  :spell:

  

yikes, ότι χειρότερο...

...αλλά μεταξύ μας και εγώ ακριβώς το ίδιο θα έκανα...  :victory:

Είμαστε μαζόχες? :wall:    

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.