Jump to content



Αλλαγή στον κλάδο του ΙΤ.


sokinsohim

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι τελειόφοιτος Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών τμήματος Οργάνωσης κ Διοίκησης κ ενδιαφερόμαι να αλλάξω κ να πάω στον κλάδο του IT 
 
Μ'αρέσει να ασχολούμαι με τους υπολογιστές σμαρτφον επισκευές κ να αλλάζω λειτουργικά, γενικότερα έχω το μικρόβιο των υπολογιστών χωρίς όμως να έχω πραγματική επαγγελματική εμπειρία.Έχω σκεφτεί για αρχή να πάρω το Comptia A+ κ μετά το Network+ πιστεύετε είναι μια καλή κίνηση ή θα ήταν προτιμότερο να πάω κατευθείαν για τα πιο βαριά χαρτιά MCSA/CCNA ? 
Στο άμεσο μέλλον σκέφτομαι ακόμα κ την επιλογή ενός μεταπτυχιακού σε Computer Science.
 
 

Βρίσκομαι Αγγλία είναι ο κλάδος ακόμα ισχυρος μετά την οικονομική κρίση ή πλέον όχι?

Οποιες γνωμες κ συμβουλες δεκτες.. :)

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να βάλεις μπρος για το μάστερ σου και μετά προχωράς σε εξειδίκευση μέσω certifications. Ο χρόνος του μάστερ θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις και τι σου αρέσει περισσότερο, δίκτυα, λειτουργικά, βάσεις, virtualization, λίγο από όλα κτλ. Τα comptia είναι entry level κι από τη μέχρι τώρα μου εμπειρία δεν έχουν ιδιαίτερο βάρος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δούμε είναι τι κάνουμε μέχρι τότε.Θεωρώ πως θα ήταν καλό να αποκτούσα ακόμα κ λίγη τεχνική εμπειρία από το τίποτα.

Το θέμα είναι άλλο όμως.

Μπορούν αυτές οι πιστοποιήσεις να σου ανοίξουν δρόμο για κάποια πόρτα σε support/helpdesk IT ή μόνο από MCSA/CCNA κ πάνω γίνεται κάτι?

Μικρή σημείωση:

Εδώ διαβάσει πως το CCNA δεν χρειάζεται τόση εμπειρία επαγγελματική όσο της Microsoft κ είναι πιο εύκολο συνήθως.

Αληθεύει?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δούμε είναι τι κάνουμε μέχρι τότε.Θεωρώ πως θα ήταν καλό να αποκτούσα ακόμα κ λίγη τεχνική εμπειρία από το τίποτα.

Το θέμα είναι άλλο όμως.

Μπορούν αυτές οι πιστοποιήσεις να σου ανοίξουν δρόμο για κάποια πόρτα σε support/helpdesk IT ή μόνο από MCSA/CCNA κ πάνω γίνεται κάτι?

Μικρή σημείωση:

Εδώ διαβάσει πως το CCNA δεν χρειάζεται τόση εμπειρία επαγγελματική όσο της Microsoft κ είναι πιο εύκολο συνήθως.

Αληθεύει?

Για Support και helpdesk δεν χρειάζεσαι και τεράστια χαρτιά.

Γενικά θεωρώ το οτι έχεις τελιώσει οικονομικά και μετά πας σε IT είναι ιδανική επιλογή για τον κλαδο.

Ειδικά αμα πάς σε μηχανογράφηση σε λιανική, λογιστικές και οικονομικές γνώσεις είναι μεγάλο ατου .

Αμα σκέφτεσαι για δουλειά στο ελλάντα ετοιμάσου για τρελά ξενύχτια :p

Έγινε επεξεργασία από gaaragr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έφυγα από την χώρα για αυτό τον λόγο κ θα κάνω τα αδύνατα δυνατά να κάνω κάτι στο εξωτερικό aka UK .

Δεν έχω την εντύπωση βέβαια πως εδώ είναι παράδεισος αλλά είναι σίγουρα καλύτερα από την Ελλάδα.

Καμία άλλη γνώμη/πληροφορία για τα certifications?

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις το μεταπτυχιακό σου και παράλληλα να πάρεις μια ιδέα προς τα που θες να καταλήξεις. 

Δεν ξέρω στην Αγγλιά και ποια είναι ακριβώς η ζήτηση . Αλλά με άτομα που μιλάω απο το εξωτερικό το IT είναι τελίως διαφορετικό απο εδώ.

Στο ελλάντα ασχολήσε απο SAP qlikview και exchange μέχρι και γιατί η καφετιέρα δεν βγάζει ζεστό καφέ.

Για μένα προτιμότερο είναι να ξεκίνησεις πρώτα το Computer Science και μετά να καταλήξεις προς τα που θα εμβαθύνεις.

Εγω προσωπικά αν και απο δίκτυα ξεκίνησα δεν θα πηγαίνα προς τα εκεί. Aφού έχεις οικονομικό και λογιστικό υπόβαθρο 

πήγαινες να μάθεις SAP και βάσεις δεδομένων που ακόμα και στην Ελλάδα αν θες ποτε να επιστρέψεις τα λεφτά είναι καλά και είναι ένα προσόν που το έχουν λίγοι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις το μεταπτυχιακό σου και παράλληλα να πάρεις μια ιδέα προς τα που θες να καταλήξεις. 

Δεν ξέρω στην Αγγλιά και ποια είναι ακριβώς η ζήτηση . Αλλά με άτομα που μιλάω απο το εξωτερικό το IT είναι τελίως διαφορετικό απο εδώ.

Στο ελλάντα ασχολήσε απο SAP qlikview και exchange μέχρι και γιατί η καφετιέρα δεν βγάζει ζεστό καφέ.

Για μένα προτιμότερο είναι να ξεκίνησεις πρώτα το Computer Science και μετά να καταλήξεις προς τα που θα εμβαθύνεις.

Εγω προσωπικά αν και απο δίκτυα ξεκίνησα δεν θα πηγαίνα προς τα εκεί. Aφού έχεις οικονομικό και λογιστικό υπόβαθρο 

πήγαινες να μάθεις SAP και βάσεις δεδομένων που ακόμα και στην Ελλάδα αν θες ποτε να επιστρέψεις τα λεφτά είναι καλά και είναι ένα προσόν που το έχουν λίγοι.

Ως λογιστής συμφωνώ. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ξεκίνησε και ο τεχνικός που ασχολειται με το λογιστικό πρόγραμμα στην εταιρια, και καθαρίζει τον μήνα με πολύ καλά λεφτά. Φυσικά το τηλέφωνο του δεν σταματάει να χτυπάει μεχρι τις 11-12 το βράδυ, αλλά οκ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν ξερω ακομα τι μου αρεσει περισσοτερο τα δικτυα, βασεις δεδομενων κτλπ
Για SAP δεν εχω ιδεα αλλά απο οτι είδα είναι εξειδικευμένα software solutions για διαφορους τομείς αν κ απευθεινονται κυριως σε higher level managment ή κανω λαθος?

 

Γι'αυτο ο στόχος μου είναι να μπω σε κάποιο helpdesk/support και μετα βλέπουμε τι θα ακολουθήσω.Τα διάφορα Certs εκεί αποσκοπουν να μπορεσω αν μπώ σε μια εισαγωγική δουλεία να αποκτήσω επειρία αλλα απο οτι βλέπω εδω στο UK ζητάνε πολυ προυπηρεσία ακομα κ σε αυτες τις θέσεις.

 

Πως θα ηταν καλύτερο να κινηθώ στο θέμα των πιστοποιησεων?

Link to comment
Share on other sites

Οι πιστοποιησεις της Microsoft ειναι αρκετά καλές και με αρκετή ουσια. Όσο για το CCNA δεν είμαι και πολύ φαν αλλά μια γεύση θα την πάρεις.

Όλα έχουν σχέση όμως που θες να πάς. Μπορεί να σου προτείνουμε 100 πτυχια και αλλα τόσα certs σκοπός είναι ομως να σου είναι χρήσιμα αργότερα μην τα κάνεις τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.