Jump to content



Σκεψεις περι αγορας Καρτα ηχου


Recommended Posts

Καλησπερα.

σκεφτομαι αμεσα να προχωρησω στην αγορα καποιας καρτας ηχου κυριως σε χρηση  μουσικης και λιγο games.

απο ακουστικα χρησιμοποιω  τα  superlux hd681 evo,roccat syva ενω διαθετω και το 5.1 logitech z 506 παραλληλα.

 

 

θα μπορουσα να δω καποιες διαφορε-,βελτιωσεις με μια καλυτερη καρτα ηχου  οπως η sound blaster z ή δεν αξιζει?

αυτην την στιγμη ειμαι με την onboard της realtek.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειδα τεραστιες διαφορες με τα 668, ζωντανεψαν.
Στα παιχνιδια εχεις το sbx που μπορεις με ακριβεια να "δεις" που ειναι ο οχθρος σκεψου ειχαμε cod4 σερβερ με τους φιλους και εκλεγαν οτι ειχα χακ. +στις ταινιες- σειρες τεραστεια διαφορα , ειναι σα να εχεις 5-7 καναλο ηχοσυστημα

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ανανεωνω το νημα καθως ψαχνω για αμεση αγορα μιας καρτας ηχου

διαθετω γυρω στα 150 

χρηση κυριως gaming(bf4,hardline,csgo)μουσικη αντε και καμια ταινια

 

σκεφτομαι να παω σε 

 

1)soundblaster zx

2)xonar d2x

3)xonar rog phoebus

 

ποια προτεινεται απο αυτες?

Link to comment
Share on other sites

Την D2X αγόρασα πρόσφατα και είναι μέρα με την νύχτα φυσικά με αυτην της μητρικής(κλασικη onboard). Έχει λίγο ευαίσθητο το 4pin της τρφοδοσίας. Θέλει προσοχή μην σπάσει. Επίσης βγάζει μια θερμότητα και όταν ξεκινάς το pc ακούγεται ένα τσικ, χωρίς να βλέπω το λόγο.

Αν και έσκασα 135 ευρώ αν τα ζύγιζα καλύτερα τα πράγματα θα έδινα λιγότερα χρήματα. 

 

Πρόσφατα όμως άλλαξα μητρική η οποία έχει την sound blaster 2 και για onboard είναι εξαιρετική. Και επειδή έχω ακούσει καλά λόγια για την sound blaster Z ρίξε της μια ματιά.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Πέμπτη πρωί παρέλαβα την Soundblaster Zx,προσοχή,υπάρχει πρόβλημα (πιο πολύ με τις zxr).H κάρτα δεν εμφανίζεται στη διαχείρηση συσκευών.Στο φόρουμ της creative λένε π@π@ριές και στην ουσία δεν υπάρχει καμία βοήθεια.Φταίει το fast boot,λένε να βάλεις άλλες συσκευές για πρώτο και δεύτερο boot έτσι ώστε να δώσεις χρόνο στην κάρτα ν'αναγνωριστεί,σε λίγο θα μας πούνε να βάλουμε και windows 98.Μη σου κάτσει είναι,σε άλλους μετά από restart δεν αναγνωρίζεται η κάρτα.Προσοχή λοιπόν στην επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Σε νοιώθω απόλυτα, δεν έχει βγάλει ούτε έναν σωστό driver για την XFI, τα φορουμ κράζουν νυχθημερόν, και αυτοί έβγαλαν καινούργια σειρά με τα ίδια προβλήματα.

Μακάρι να ήταν θέμα driver,δεν υπάρχει καν σαν συσκευή μέσα στα win,ανάβουν τα led αλλά κάρτα γιόκ.Με βολεύει απίστευτα ο controler που έχει αλλιώς θα πήγαινα σε xonar

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με την Recon3D δεν είχα κανένα πρόβλημα με drivers με 7/8/8.1. Παίζει απροβλημάτιστα και έχει φανταστικό ήχο. Μάλιστα έχω το μοντέλο Fatal1ty Champion με το ξεχωριστό 3.5" panel που έχει και ενισχυτή ακουστικών. Προφανώς καμία σχέση με την onboard.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα έπαιζε απροβλημάτιστα για χρόνια, μέχρι που μετά από εγκατάσταση windows update και ati drivers τα έπαιξε, φαίνεται σα High Definition Audio.

Και δυστυχώς δεν έχω χρόνο για format.

Link to comment
Share on other sites

oi phoebus και xonar δεν εχουν SBX surround ομως :p 

 

παρε την Ζ την απλη στα 80 και call it a day, στην δικια μου μητρικη ( Ζ87Μ D3H) αν εξαιρεσουμε 2 ακυρα glitch-αρισματα  που στρωσανε, με reboot δουλευει κανονικοτατα.

 

τωρα αμα δεν παιζεις με ακουστικα, απλα    αγνοησε αυτο το μηνυμα 

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα έπαιζε απροβλημάτιστα για χρόνια, μέχρι που μετά από εγκατάσταση windows update και ati drivers τα έπαιξε, φαίνεται σα High Definition Audio.

Και δυστυχώς δεν έχω χρόνο για format.

Βγάλε τους drivers της ATI με τον Atiman Uninstaller και μετά βάλε τους πάλι επιλέγοντας custom και βγάζοντας το HDMI sound.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ούτε αυτό έπιασε, βγάζει bsod ha20x22k.sys.

Εδώ λέει ότι δε φταίει ο driver αλλά άλλα θέματα με το pc σου.

http://www.solvusoft.com/en/files/bsod-blue-screen-error/sys/windows/creative-technologies-ltd/sound-blaster-x-fi-technology/ha20x22k-sys/

 

Αν έχεις όρεξη για ψάξιμο, άνοιξε άλλο thread, μη χαλάμε αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέμπτη πρωί παρέλαβα την Soundblaster Zx,προσοχή,υπάρχει πρόβλημα (πιο πολύ με τις zxr).H κάρτα δεν εμφανίζεται στη διαχείρηση συσκευών.Στο φόρουμ της creative λένε π@π@ριές και στην ουσία δεν υπάρχει καμία βοήθεια.Φταίει το fast boot,λένε να βάλεις άλλες συσκευές για πρώτο και δεύτερο boot έτσι ώστε να δώσεις χρόνο στην κάρτα ν'αναγνωριστεί,σε λίγο θα μας πούνε να βάλουμε και windows 98.Μη σου κάτσει είναι,σε άλλους μετά από restart δεν αναγνωρίζεται η κάρτα.Προσοχή λοιπόν στην επιλογή.

Update για γέλια και για κλάματα.

Από την Παρασκευή που παρέλαβε το σερβις της Τσιμισκή την κάρτα μου σήμερα είδα στο σάιτ ενημέρωση ότι στάλθηκε στην αντιπροσωπεία για περαιτέρω έλεγχο.Αφού πήρα στα κεντρικά τηλέφωνο,είπα να ενημερώσουν το σέρβις να με πάρει τηλέφωνο.

Με πήρε σχεδόν στα καπάκια το παληκάρι και αφού τον ρώτησα αν το διαπίστωσε το πρόβλημα μου είπε πως δεν μπορούσε να το κάνει γιατί δεν έχει υπολογιστή εκεί που να έχει τέτοια θύρα(Pci express X1). Πρώτο τούβλο.

Καλά δεν έχετε πισί με σχετικά σύγχρονο board?

-Τεχν.:Όχι γιατί η αγορά των desktops πεθαίνει.Συνήθως λέω στους πελάτες να φέρουν όλο το πισί τους σε περίπτωση που δεν φταίει το part.Δεύτερο και τρίτο  τούβλο σε σετ.

-Σιγά να μην κουβαλάω πύργο 20 κιλά γιατί εσείς έχετε ακόμη πέντιουμ 4 μητρικές.Αλήθεια αφού δεν μπορούσες να την ελέγξεις τι έκανε 5 εργάσιμες εκεί?Έπινε τα ποτάκια της και χάζευε γκομενάκια?

-Τεχν.: Άκρα του τάφου σιωπή με ενδιάμεσους επιθανάτιους ήχους.

Ρε θα μας τρελλάνουν αυτοί.Ελλάς το μεγαλείο σου,είπα να φύγω από το τσίρκο του πλαισίου και πήγα σε μεγαλύτερο.

Έτσι και συνέχιζα τη συζήτηση θα έχτιζα μεζονέτα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο μαγαζάκι μιλάμε παρακαλώ?

Public Τσιμισκή Θεσσαλονίκη ή αλλιώς Τσίρκο Μedrano

Βέβαια το πιο πιθανό που μπορεί να παίχτηκε είναι να διαπίστωσε το πρόβλημα κι επειδή είναι καλό παλούκι να μην ήθελε να παραδεχτεί ότι τα βρήκε μπαστούνια και φοβήθηκε να πάρει απόφαση για DOA και την έστειλε στην αντιπροσωπεία.Αλλά δεν θα τους χαριστώ σε καμία περίπτωση.Θα πέσει η αρνητική στο Σκρούτζ δαγκωτή

Έγινε επεξεργασία από raziel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.