Jump to content



Πάγωμα PC μετά από εγκατάσταση νέας μνήμης


Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα

Έχω πρόβλημα με τις νέες μνήμες που πήρα από το eshop : http://www.e-shop.gr/gskill-f3-10600cl9d-4gbns-4gb-2x2gb-ddr3-pc3-10600-1333mhz-dual-channel-kit-p-PER.555867 

Μετά από λίγη ώρα το pc σταματάει-παγώνει και δεν κάνει τίποτα....οι παλιές μνήμες που είχα είναι 2x2 DDR2 800Mhz 

Η μητρική ειναι η ASUS P5KC και ο επεξεργαστής που έχω ο Q6600 είναι Qore2Quad

Υπάρχει περίτπωση να ειναι προβληματικές οι μνήμες?Γιατί το πάγωμα δεν γινεται σε συγκεκριμένο χρόνο...μπορεί και να μην γίνει...Εκτός αν υπάρχει πρόβλημα στο συγχρονισμό γιατί η μητρική από ότι είδα υποστηρίζει μέχρι 1333Mhz αλλά άμα γίνει O.C. μάλλον..αλλά και πάλι λογικά απλά πρέπει να τρέχουν στα 1066Mhz...

 

Link to comment
Share on other sites

Οι καινούριες είναι DDR3? Αν ναι έχεις αφήσει πάνω και τις παλιές DDR2 που είχες?

 

Επίσης βλέποντας το QVL απο εδώ http://www.asus.com/Motherboards/P5KC/HelpDesk_QVL/ τα περισσότερα DDR3 modules τα υποστηρίζει μόνο σε single channel.

 

DIMM support:
A - Supports one module inserted into either slot, in Single-channel memory configuration.
B - Supports two modules inserted into both the orange slots as Dual-channel memory configuration.

 

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

οχι τις εχω βγαλει τις DDR2...βασικα αυτο που πηγα και εκανα για να δω πως θα παει το θεμα ειναι οτι απο τα bios εβαλα να τρεχει μεχρι 1066Mhz και οχι auto...προς το παρων δεν εχει βγαλει καποιο προβλημα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.