Jump to content



Micro/mini atx για freenas με 6+ sata


Recommended Posts

Καλημέρα και καλό μήνα, σκέφτομαι να στήσω freenas & raidz2 (μόνο storage όχι transcoding κλπ) και ψάχνω combo motherboard + cpu με 6+ sata θύρες (εκτός εάν γνωρίζετε συμβατές pci sata κάρτες που θα μπορούσα να προσθέσω).
 
Για amd έχω βρει την Gigabyte F2A88XM-D3H (FM2+,A88X,m-ATX) αλλά διάβασα ότι οι amd cpu δεν είναι ότι καλύτερο για freenas, για intel δεν γνωρίζω ιδιαίτερα γιατί έχω αιώνες να ασχοληθώ...

 

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη!

 

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από MD1032
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ακριβως θές να χρησιμοποιήσεις FreeNAS? Αμα είναι μόνο για Storage θα έλεγα κάποια windows με κάποιο Virtual xpenology.

Γενικά το FreeNAS θέλει αρκετή μνήμη ανάλογα με την χωρητικότητα. Πόσους δισκους και πόση χωρητικότητα σκέφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Για raidz2 & επειδή μου έχουν πει/διαβάζω ότι το zfs είναι καλό για τέτοιες καταστάσεις.

 

Σκέφτομαι για 6x3TB wd red (αρχικά έλεγα για raid6 6x2TB σε perc6i στο υπάρχον σύστημα win8.1 αλλά μάλλον θα εγκαταλείψω αυτό το σενάριο).

 

Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το Virtual xpenology?

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματιά εδω http://www.xpenology.nl/

Setup με Virtual Box http://www.xpenology.nl/virtualbox/

Στο FreeNas θές 8GB RAM σίγουρα για τους δίσκους που θες. Γενικά να ξέρεις zfs και raidz2 σε περίπτωση failure του δίσκου αργεί πολύ το rebuild.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση σου, φαίνεται αρκετά ενδιαφέρουσα...

Η συγκεκριμένη μητρική θα είναι οκ με έναν AMD A6 6400K για xpenology/freenas?

Έχω λίγες απορίες, κυρίως πως θα βλέπει τους δίσκους το virtual και πως θα διαχειρίζονται γενικά (ειδικά σε περίπτωση που σκάσει δίσκος)

Standalone installed θαρρώ μπορεί να γίνει έτσι?

Έγινε επεξεργασία από MD1032
Link to comment
Share on other sites

Ναι standalone install γίνεται κανονικά και είναι και πιο ευκολο να το παραμετροποιήσεις σε σχέση με το virtual.

Γιατι με VirtualBox έχει κάποια αγκάθια σχετικά με το port forward και ethernet.

Δεν έχω δει το Raid πως δουλεύει ακριβως με virtual xpenology.Το εύκολο είναι να παίζει το raid σε όλο το physical μαζι με ότι virtual τρέχεις και ξεμπερδεύεις.

Μην προσπαθήσεις να το κάνεις απο το Synology μέσα γιατι δεν παίζει σε virtual.

Επεξεργαστή δεν χρειάζεσαι και πολυ δυνατό. Αμα δείς τα synology μοντελα έχουν πολύ μικρους επεξεργαστες.

Το λειτουργικό τους είναι ένα πανάλαφρο . Απο την στιγμή που δεν κάνεις πολλάπλο streaming ή transcoding η επεξεργαστική ισχυ  είναι δευτερεύον

ακόμα και σε freenas. Αυτό που θα πρέπει να δείς σε freenas είναι σίγουρα αρκετή μνήμη .

Έγινε επεξεργασία από gaaragr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.