Jump to content



dell u2414h backlight bleed


Recommended Posts

Ειμαι κατοχος εδω και 2 μερες της παραπανω οθονης.Θα ηθελα την γνωμη σας αν αξιζει να παει για αλλαγη.Δεν εχει πολυ bleeding,αλλα ειναι κατω και προς το κεντρο και παει το ματι μου απευθειας εκει στις τιανιες.Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι να μην πεσω σε χειροτερο κομματι.Οι πιο πολλοι μαλλον θα με κραξουν γιατι δεν ειναι πολυ λιγο αλλα με τρωει και θα θελα μερικες γνωμες.

 

post-64835-0-74857500-1427916047_thumb.jpost-64835-0-00823800-1427916059_thumb.jpost-64835-0-33001800-1427916072_thumb.jpost-64835-0-57126400-1427916085_thumb.j


Ειμαι κατοχος εδω και 2 μερες της παραπανω οθονης.Θα ηθελα την γνωμη σας αν αξιζει να παει για αλλαγη.Δεν εχει πολυ bleeding,αλλα ειναι κατω και προς το κεντρο και παει το ματι μου απευθειας εκει στις τιανιες.Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι να μην πεσω σε χειροτερο κομματι.Οι πιο πολλοι μαλλον θα με κραξουν γιατι δεν ειναι πολυ λιγο αλλα με τρωει και θα θελα μερικες γνωμες.

 

attachicon.gifIMG_0974.JPGattachicon.gifIMG_0975.JPGattachicon.gifIMG_0977.JPGattachicon.gifIMG_0980.JPG

Οι φοτο ειμαι με σχετικα χαμηλη φωτεινοτητα της οθονης.Στο 40

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις οτι θα σου έρθει μαλλον κάποια άλλη ανακατασκευασμένη.Σε μένα τουλάχιστον αυτό έγινε και ήταν και 2013 κατασκευή.

Μίλα με το τμήμα της Dell ,το οποίο είναι πολυ εξυπηρετικοί,και άμα θέλεις άλλη, πάρτην δοκίμασέ την 1-2 μέρες και άμα είναι καλύτερη κράτα την αλλιώς στείλε την πίσω και κράτα αυτήν που έχεις.Αυτό έκανα εγώ τουλάχιστον για άλλο θέμα που είχα με τα display ports!

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα σημερα με dell.Οντως εξυπηρετικοι.Τουλαχιστον απ το τηλεφωνο.Αν ειναι και στην πορεια θα δειξει.Μου ειπαν να τους στειλω φωτογραφιες.Να υποθεσω οτι αν ειναι μεταχειρισμενο αυτο της αλλαγης δεν στο λενε.Δεν μπορω να ζητησω καινουριο?Δεν γινεται να σου φερνουν μεταχειρισμενο.Αφου μαθαινεται αυτο.Με το μεταχειρισμενο με σκαλωσες ασχημα.Οταν εχω περισσοτερα θα ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μεταχειρισμένο ακριβώς, refurbished το λένε (ανακατασκευασμένο). Κάπου πρέπει να πάνε όλες οι επιστροφές, περνάνε απο επανέλεγχο και tweaking απο την Dell και δίνουν αυτές στις αντικαταστάσεις.

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
Link to comment
Share on other sites

Ναι η ultrasharp ειναι.Πολυ καλη ευκρινεια,απιστευτα χρωματα,πανεμορφη,πληρως ρυθμιζομενη και πολυ ξεκουραστη σε σχεση με οτι ειχα εως τωρα.Αλλα δυστυχως εχει θεμα,Οχι κατι τραγικο σε σεχεση με οτι εχω δει σε αλλους,αλλα στο μαυρο φωτιζει αρκετο κατω χαμηλα.Και οσο περνανε οι μερες αντι να συνιθιζεται στο ματι,γινεται ολο και πιο εντονο.Νεοτερα απο αυριο καθως σημερα εστειλα τις φωτο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η αλήθεια είναι πως στην πραγματικοτητα δεν είναι τόσο έντονο .

Στην ουσία είναι η πάνω αριστερή γωνία  που κάνει το bleeding και φαίνεται μόνο στο μαύρο .

Αυτό που δεν περίμενα να είναι τόσο έντονο σε αυτό το monitor είναι το light glow .

Ένα επίσης παράξενο είναι πως δοκίμασα το color profile SRGB και έχω πολύ διαφορετικά χρώματα σε mini display και hdmi συνδέσεις (στο ίδιο pc)

Link to comment
Share on other sites

AMD 7970 .Έκανα δοκιμές και με διαφορετικά καλώδια hdmi  και στις 2 εισόδους της οθόνης .

Οι διαφορές είναι πως τα χρώματα είναι πιο πολύ κίτρινα στο hdmi  , αν βάλω το standard φαίνονται οκ .

Δεν ξερω αν ειναι προβλημα αυτο απλα το αναφέρω γιατι μου φαίνεται περίεργο .  

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα 2η οθονη.Χειροτερη απ την 1η.Μετανιωνω που επεστρεψα την 1η.Την ιδια μερα τους ειπα και για 3η και αν ειναι να κρατησω την λιγοτερο προβληματικη και μου ειπαν για μια απ τις 2.Η 1η τους ειπα οτι εχει επιστραφει και θελω να παρω και μια 3η.Εφυγα για πασχα,επικοινωνουσα μονο με email και κανουν την παπια.Δεν απαντανε καν.Απο βδομαδα θ αρχισουμε τα μπινελικια μαλλον

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα 2η οθονη.Χειροτερη απ την 1η.Μετανιωνω που επεστρεψα την 1η.Την ιδια μερα τους ειπα και για 3η και αν ειναι να κρατησω την λιγοτερο προβληματικη και μου ειπαν για μια απ τις 2.Η 1η τους ειπα οτι εχει επιστραφει και θελω να παρω και μια 3η.Εφυγα για πασχα,επικοινωνουσα μονο με email και κανουν την παπια.Δεν απαντανε καν.Απο βδομαδα θ αρχισουμε τα μπινελικια μαλλον

Αφού σου είπα να δοκιμάσεις πρώτα και μετά να δεις πια θα στείλεις πίσω!!! Εγώ την είχα κρατήσει 3 μέρες αυτήν που μου έστειλαν κ με την ευκαιρία δοκίμασα και chain monitor!Δεν μου άρεσε αυτήν που μου έστειλαν και κράτησα την δικιά μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας υπήρχαν τα φράγκα και δεν ξαναακουμπούσα dell. Κι ας είμαι προσωπικά υπερευχαριστημένος απ ότι έχω πάρει. Quality control χειρότερο από τις (τρύπιες) σακούλες του carefour. Λίγο καλύτερα να πάνε οι δουλειές και έρχονται τα eizo. Όπως παλιά που λέει κι ο Βασίλης ο Καρράς. :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.