Jump to content



Gaming Pc


Recommended Posts

ολος ο κοσμος που αγοραζει ssd , λετε να αγοραζει για το boot time ? Μαλλον δε γνωριζετε που βοηθαει ενας SSD στο λειτουργικο συστημα..απο εκει και περα , βρες μηχανικο δισκο 5400rpm.το ιδιο πραγμα ειναι :rolleyes:

Σταματήστε να ειρωνεύεστε τον κοσμάκι που δέν ξέρει απο τεχνολογία.

 

Απαράδεκτη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έβαλα ssd, με τη λογική να πέσουν οι τιμές κάπως κάνοντας υπομονή κάνα χρόνο (από το Σεπτέμβρη που το έφτιαξα) με τον απλό σκληρό. Δε το μετανιώνω και ας χάνω λίγο σε ταχύτητα για λίγο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δε ξερω αν θα ακουστει ειρωνικο, αλλα και εγώ είμαι της αποψης οτι στησιμο Υ/Η εν ετη 2015 (με τα 120Gb να κοστιζουν λιγοτερο απο 15% της συνολικης αξιας του μηχανηματος που πατε να στησετε) είναι "λάθος".
Προφανώς και τα οφέλη χρησιμοποίησης ενός ssd για εγκατάσταση λογισμικού δεν περιορίζονται στο boot time. Για την ακρίβεια το θεώρω το το μικρότερο απο τα πλεονεκτήματα του. Δε νομιζω να πιστεύει κανείς ότι εκεί στηρίζεται η πολλαπλάσια τιμή ανά Gb σε σχέση με έναν μηχανικό. Όποιος θέλει με μια απλή αναζήτηση στο google θα κατανοήσει εύκολα το value for money που θα του προσφέρει ένα component στο μηχάνημά του αξίας 70-80€ αν υποθέσουμε ότι θα πάει για τα minimum 120Gb (είναι ξεκάθαρο ότι το vfm ανεβαίνει δραματικά όταν πας σε 240Gb).
Τέλος έχω Η/Υ απο το 1988, δεν υπήρξε ποτέ τόσο έντονο αίσθημα "αναβάθμισης" σε μηχάνημά μου όσο αυτό που σου δίνει ένας ssd αν και προφανώς δε μου αύξησε ποτέ τα fps στα παιχνίδια μου....

Έγινε επεξεργασία από Themos
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έβαλα ssd, με τη λογική να πέσουν οι τιμές κάπως κάνοντας υπομονή κάνα χρόνο (από το Σεπτέμβρη που το έφτιαξα) με τον απλό σκληρό. Δε το μετανιώνω και ας χάνω λίγο σε ταχύτητα για λίγο καιρό.

 

Kι εγώ αυτό περιμένω από τον Ιανουάριο που έφτιαξα καινούργιο PC αλλά δε το βλέπω να γίνεται σύντομα. Ήθελα και πάνω από 400GB πανάθεμά με. :p Όπως το κόβω κατά το καλοκαίρι θα πάρω με κανα 100αρικο έναν 250GB. Άλλωστε όταν δίνουν τους μηχανικούς στα 60-70€ πόσο να πέσουν οι SSD;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.