Jump to content



Καθαρισμός Logitech Ιlluminated


Recommended Posts

έπειτα από αρκετά χρόνια συμβίωσης (περίπου 6-7) ήρθε ο καιρός για καθάρισμα. Ο λόγος οτι όσο και να προσέχουμε και να μην τρώμε ακριβώς πάνω από το keyboard, κάποια στιγμή θα μπουν βρωμιές. Και πλέον είμαι με 2-3 random πλήκτρα που κάποιες φορές δεν ανταποκρίνονται. Δε δείχνει κάτι να κολλάει ή να μαγκώνει αλλά απλά δεν ακούει στο πάτημα.

 

Είδα αυτό το βίντεο

 

Να το επιχειρήσω ή να πάω πρώτα σε ένα κομπρεσεράκι αέρα και να το φυσήξω κάνα 5λεπτο;

Link to comment
Share on other sites

έπειτα από αρκετά χρόνια συμβίωσης (περίπου 6-7) ήρθε ο καιρός για καθάρισμα. Ο λόγος οτι όσο και να προσέχουμε και να μην τρώμε ακριβώς πάνω από το keyboard, κάποια στιγμή θα μπουν βρωμιές. Και πλέον είμαι με 2-3 random πλήκτρα που κάποιες φορές δεν ανταποκρίνονται. Δε δείχνει κάτι να κολλάει ή να μαγκώνει αλλά απλά δεν ακούει στο πάτημα.

Είδα αυτό το βίντεο

Να το επιχειρήσω ή να πάω πρώτα σε ένα κομπρεσεράκι αέρα και να το φυσήξω κάνα 5λεπτο;

Εχε το νου σου με το κομπρεσερακι, με την υπερβολικη πιεση του αερα θα κανεις ζημια. Απο καποια αποσταση φυσα το
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν λες για το k800, γιατί είναι και αυτό illuminated αλλά εγώ που το είχα δεινοπάθησα για να το καθαρίσω και του έκανα μερικές ζημιές (σπασμένα ποδαράκια από στα keys). Πρακτικά δεν νομίζω ότι δεν θα σπάσεις ούτε ένα ποδαράκι - στο εύχομαι αλλά το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο. Πρέπει να είσαι χειρούργος, plus ότι πρέπει να έχεις πολύ υπομονή. 

 

Βέβαια αν δεν βγουν τα πλήκτρα δεν καθαρίζουν ποτέ τα chiclet keyboards σωστά. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα βασικά πλήκτρα που ήθελα τα καθάρισα και δουλεύουν άψογα...το σκέφτομαι όμως να το κάνω χαλαρά γιατί όντως θέλει αρκετή υπομονή και χειρουργικές κινήσεις....νομίζω όμως οτι το κατάλαβα το κόλπο και πάει καλά προς το παρόν. έχω δίπλα και ένα πινελάκι και ένα τσιμπίδι για ότι σκουπίδι υπάρχει που δε φεύγει με απλό φύσημα.

Πάντως είχε μαζέψει πολύ πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 ωρίτσες χαλαρού καθαρίσματος button per button.....όλα επανήλθαν στο φυσιολογικό. Με προσεκτική χρήση χωρίς κανιββαλισμούς πάνω από το πληκτρολόγιο μια φορά στα 5-6 χρόνια, το καθαρισματάκι είναι must.

Δε φαντάζεστε τι μένει από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.