Jump to content



fujitsu esprimo p5720 - δεν μπαίνει στα windows


Recommended Posts

χαιρετώ όλους, 

 

προσπαθώ να φτιάξω το fujitsu esprimo  p5720 (intel e7200) το ξαδέρφου μου

 

δεν μπαίνει στα windows (ο δίσκος έχει πάνω windows 7)

 

η boot οθόνη έχει μήνυμα παρακαλώ περιμένετε στα αγγλικά και το πληκτρολόγιο δεν δουλεύει (όταν ξεκινα το computer τα led στο πληκτρολόγιο ανάβουνε κανονικά)

 

ως εκ τούτου δεν μπορώ να να δω  τις ρυθμίσεις η και να τις αλλάξω στο bios

 


υποψιάζουμε ότι το computer κάνει recovery αλλα μετά από μια ώρα δεν φαίνεται να προχωρα στα windows

 

κάπου στην οθόνη έγραφε για  bios και video shadowing όταν πάτησα f2

 

δεν μπορώ να κάνω boot από τον οδηγό dvd

 

έβγαλα την μπαταρία τις μητρικής αλλα  δεν μπαίνω στο bios

 

η φωτογραφία είναι από την οθόνη, φαίνεται μια μπάρα κάτω δεξιά αλλα δεν προχωρα

 

δυστυχώς η μνήμη είναι πολύ λίγη μονο 1 gb και δίσκος στα 160 gb

ευχάριστο

 

post-59464-0-76298000-1429625904_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να ξεκινήσεις ελέγχοντας τον δίσκο.

Αν δέν έχεις άλλο δίσκο να δοκιμάσεις , βγάλε τον τελείως απο το λάπτοπ και βάλε πάνω ένα bootable usb stick η  DVD να δούμε αν αλλάζει κάτι στην συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

είμαι βέβαιος ότι το πρόβλημα δεν είναι ο δίσκος φιλε komos

 

ο δίσκος διαβάζει κανονικά αφού το pc, (δεν είναι laptop) προσπαθεί να ανακτήσει κάτι...

 


εάν για κάποιο λόγο το pc δεν μπαίνει στο λειτουργικό πολλοί κατασκευαστές μαζί τους και η fujitsu έχουνε κάτι σαν ανάκτηση

όταν θα κάνει boot να γίνει πρώτα η ανάκτησης ώστε να φορτωθεί κανονικά το λειτουργικό

 

αυτό πρέπει να είναι αλλα το pc δεν προχωρα με την ανάκτηση και μένει εκεί, το πληκτρολόγιο είναι κλειδωμένο αλλα αλλα ούτε και στο bios μπαίνεις

 

δεν ξέρω όμως τι πράγμα έχει η fujitsu ώστε να δω πως προχωρώ

 

μια λύση είναι να βάλω άλλον δίσκο που... δεν έχω

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την βιαστική απάντηση μου.

Ξεκίνα τότε με ένα cmos clear η βγάλσιμο της μπαταρίας της motherboard (εκτός ρεύματος και πατώντας το on/off για να ξεφορτώσουν οι πυκνωτές μέσα)

και συνέχισε αφαιρώντας όλα τα περιφερικά (HD , CD/DVD , USB συσκευές) ίσως άσε μόνο πληκτρολόγιο (αν μπορείς να δοκιμάσεις και άλλο keyboard ακόμα καλύτερα) πάνω να δούμε αν αλλάξει συμπεριφορά.

Χωρίς να είμαι σίγουρος , αλλά αν χρησιμοποιεί τις τακτικές των λάπτοπ για restore os , στον δίσκο υπάρχει ενα partition κρυφό η όχι από το οποίο προσπαθεί να κάνει ανάκτηση. Και βέβαια μπορείς να περάσεις δικό σου λειτουργικό ακόμα και αν έχεις σβήσει το "κρυφό" partition. Μπορεί ακόμα κάποια καλωδιοταινία να μην πατά καλά και να προκαλεί αυτά τα προβλήματα.

Το ζητούμενο είναι , αν απομονώσεις hd-dvd κλπ , να βγει κάποιο μήνυμα που να λέει δέν υπάρχει λειτουργικό σύστημα και να σε αφήσει να μπείς τελικά στο bios.

Αν καταφέρεις μετέπειτα να bootareis κάποιο live cd/usb θα προχωρήσεις σε περαιτέρω διαγνωστικά

Έγινε επεξεργασία από komos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.