Jump to content



Συνδεσμολογία IDE Controller


Aligator21

Recommended Posts

Γεία σας,

Το σύστημά μου δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο αλλά μου αρκεί :)

Συνολικά έχω επάνω στον Η/Υ μου 7 συσκευές.

4 Σκληρούς και 3 συσκευές cd/dvd

Προχθές μου χάλασε ένας IDE Controller της Promise (ATA/100) και οι συνδεσμολογία ήταν ώς εξής :

Μητρική

1o IDE = DvD Rec + Cd Rec

2o IDE = DvD Rom

IDE Controller

1o IDE = Main H.Disk + H. Disk

2o IDE = H.Disk + H.Disk

Ο λόγος ο οποίος είχα τους σκληρούς στον IDE Controller ήταν επειδή το Controller δίνει ένα Boot Menu και επειδή είχα διαφορετικά λειτουργικά σε διαφορετικούς σκληρούς (Win, Linux κλπ κλπ) με βοήθαγε πολύ ώστε να επιλέξω από που θέλω να ξεκινήσω και τι χωρίς κάποιο Boot Loader (i hate boot loaders).

Το κακό όμως είναι πως έχανα λίγο σε ταχύτητα και με ψιλοχάλαγε αλλά οκ, με εξυπηρετούσε.

Το ερώτημα για να μην σας κουράζω άλλο είναι :

Σύντομα θα πάρω καινούργιο IDE Controller (ATA/133) και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιου είδους συνδεσμολογία έτσι ώστε να έχω και την ταχύτητα αλλά και την εξτρά ευκολία με το Boot που ανέφερα παραπάνω.

Επίσης μια απορία, εαν συνδέσω όλες τις συσκευές cd/dvd επάνω στον Controller, θα παίζει κάποιο πρόβλημα ταχύτητας ή κάποιου άλλου είδους προβλήματος;

Ευχαριστώ :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.